18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

Uczniowie naszej szkoły zainteresowani literaturą polską wyruszyli dzisiaj na jednodniową wycieczkę śladami twórcy kolędy "Bóg się rodzi" i innych "Pieśni nabożnych" - "Kiedy ranne wstają zorze", " Wszystkie nasze dzienne sprawy"... 

Poznawali miejsca związane z wybitnym poetą XVIII wieku. Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzenie barokowego kościoła, potocznie nazywanego Małą Farą. Zaproszony przez nas krytyk literacki, pan Waldemar Smaszcz przedstawił nam w ciekawy sposób czasy Franciszka Karpińskiego i Izabeli Branickiej. Dowiedzieliśmy się, że właśnie w tym kościele po raz pierwszy została odśpiewana kolęda. Następnie zwiedziliśmy podziemia. W katakumbach m.in. została pochowana Izabela Branickich, siostra króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jest to niezwykłe miejsce i bardzo rzadko udostępniane turystom. Z barokowej świątyni przeszliśmy do Katedry pw. NMP. Kolejnym punktem zwiedzania był Pałac Branickich, nazywany Wersalem Północy. Zobaczyliśmy aulę, kaplicę, oryginalną 18-wieczną klatkę schodową z ogromnymi, czarnymi kolumnami oraz piękne pałacowe ogrody. W muzeum Farmacji poznaliśmy pracę dawnych aptek i służby zdrowia. Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po parku i wizytą w Zwierzyńcu. Pogoda i humory nam dopisywały. Wakacje lada dzień, a my kochamy naszą szkołę😁🤗😎