18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

Polscy lotnicy z Dywizjonu 303 byli prawdziwymi Ikarami- królami przestworzy. Godnie reprezentowali nasz kraj w Bitwie o Anglię.

 Młodzież naszej szkoły w dniu  27 września  miała możliwość poznać prawdziwych bohaterów  książki Arkadego Fiedlera, oglądając filmową ekranizację tego utworu. Film „ Dywizjon 303 Historia prawdziwa” ukazuje losy polskich oficerów; Jana Zumbacha, Witolda Łokuciewskiego, Witolda Urbanowicza. Początkowo niedoceniani i wyśmiewani stają się legendą. Zwycięstwo nad Niemcami w Bitwie o Anglię nie byłoby możliwe bez nich.

Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym”.

 Winston Churchill

            W programie naszej wycieczki był również spacer śladami Józefa Piłsudskiego. Pierwszym naszym przystankiem był Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Teatrze Dramatycznym. Następnie złożyliśmy kwiaty przy pomniku honorowego obywatela miasta Białystok. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy pomniku naczelnika.

Film o naszych bohaterach w Bitwie o Anglię, jak również informacje o miejscach, gdzie przebywał Józef Piłsudski, na pewno przybliżyło naszej młodzieży temat wolności i pojmowania czym jest i czym był patriotyzm.