18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodziliśmy w naszej szkole w sposób uroczysty.  Tego  dnia  nasi uczniowie  wystąpili z poruszającym programem słowno-muzycznym. Program ten poświęcono naszym bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym, by w ten sposób złożyć hołd tysiącom Polaków i Polek, którzy cierpieli i ginęli pod sowieckim butem.

 

Wrogami nowego  porządku stawali się żołnierze i działacze Polskiego Państwa Podziemnego. Z rąk  okupanta ginęli nie tylko zasłużeni w walce oficerowie, ale ofiarami zbrodniczego systemu stali się też młodzi, którzy w jakikolwiek sposób stawali po stronie Polski Niepodległej, o której śnili przez tyle okupacyjnych lat jako dzieci.

 

Młodzi aktorzy przedstawili w kolejnych krótkich scenach postaci bohaterów tamtych lat:
rotmistrza  Witolda Pileckiego „Witolda”
Danuty Siedzikówny „Inka”
majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszko”

Hieronima Dekutowkiego ps. Zapora

Finał występu stanowił Apel Poległych, gdy występujący uczniowie prezentowali zebranym portrety bohaterów, które następnie umieszczono na sztalugach
Słowa narracji  splatały się z pieśniami poświęconymi  tamtym trudnym czasom  i bohaterskim postaciom – piosenkę :  Contra Mundum „ Już dopala się ogień biwaku” zaśpiewały wraz z wykonawcą Ola i Julia z klasy V.

 

Musiały upłynąć dziesiątki lat, by prawda o tamtych ludziach mogła być publicznie głoszona, a bohaterom przywrócone dobre imię.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych to fundament naszej przyszłości.