18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

młodzież z Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej  z wizytą  w teatrze

01.03-02.03 2018r.

Zemsta" Aleksandra Fredryto  utwór  najbardziej  rozpoznawalny przez młodzież gimnazjalną,  choćby z powodu, że  jest lekturą szkolną.

            Wprawdzie dzieło powstało na początku lat 30. XIX wieku, ale  dzięki komizmowi, "Zemsta" ma ponadczasowy i uniwersalny charakter. Dzieło Fredry uwidacznia ludzkie przywary, które są niezmiennie aktualne i wciąż występują w międzyludzkich relacjach.

Za sprawą aktorów, a właściwie aktorek, które wcieliły się  w rolę Papkina, Cześnika  czy też Rejenta Milczka nasza młodzież  została pozytywnie wkręcona na spektaklu w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Niektórzy stali się aktorami, w tym Jakub z IIIB  wcielił się w Śmigalskiego, a Kuba z IIIA w rolę jednego z Mularzy, którzy naprawiali mur graniczny. W ten sposób mogą śmiało powiedzieć, że zaliczyli debiut aktorski. Niejedna z dziewcząt, siedząca w pierwszym  rzędzie została uwiedziona wzrokiem Papkina.

 Akcja spektaklu przenosiła się w różne miejsca, dlatego też  widzowie musieli być czujni, czy nie zostaną  wezwani do odpowiedzi. W przestrzeni widowni rozwieszone były cytaty pokazujące, jak recenzenci współcześni Fredrze odbierali tę komedię.

 Na koniec spektaklu zostaliśmy zachęceni do wspólnego śpiewu, piosenki Papkina o kocie, który w pokoiku robił łoskot. Po przedstawieniu dało się słyszeć  pozytywne recenzje: „… nawet było fajnie”.

Okazało się, że odbiorcą tego wspaniałego i zabawnego spektaklu może być każdy.

  Grażyna Dryl