18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem

Witold Pilecki po wysłuchaniu wyroku orzekającego karę śmierci

Pierwszego marca obchodziliśmy święto narodowe, które upamiętnia niezwykły czyn bojowy bohaterów podziemia niepodległościowego, także w naszej szkole 05.03.2018r. odbył się apel upamiętniający ,,Żołnierzy Wyklętych”.

Wspólne spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego referatu przybliżającego tematykę przedstawianych zagadnień. Następnie w zadumę wprowadził nas przepiękny utwór Zbigniewa Herberta „Wilki”. Po nim dowiedzieliśmy jakimi wartościami kierowali się w życiu żołnierze niepokonani a byli: wierni Ojczyźnie, wierni przysiędze, wierni ideałom, niezłomni, zawsze skromni, zawsze waleczni, wierni do końca.

            Takim żołnierzem niezłomnym niewątpliwie był rotmistrz Witold Pilecki. Jego historia została przybliżona poprzez fr. fabularyzowanego filmu, muzycznej opowieści o  jego życiu oraz wiersz Z. Herberta „Przesłanie Pana Cogito”, który ukazał ogrom cierpień i wyrzeczeń podjętych przez Żołnierzy Niezłomnych. Postać rotmistrza zapisała się piękną kartą w historii Polski. Niezłomna postawa i heroizm dają mu wieczne miejsce w Panteonie Narodowych Bohaterów.

Na pochwałę zasługuje postawa naszej młodzieży na apelu, która potrafiła zrozumieć powagę przedstawianych zdarzeń.

Gratuluję

Zaprezentowane utwory poetyckie, elementy dramy w lirycznej oprawie muzycznej i prezentacje multimedialne przybliżyły młodzieży postawy Żołnierzy Wyklętych.

 Dla wszystkich oglądających była to niewątpliwie prawdziwa i niepowtarzalna lekcja historii.

 Grażyna Dryl