18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

 

„Czyniąc rzeczy wielkie, zaczynaj od rzeczy drobnych…”

 Laozi

W czwartkowe południe, 8 czerwca, na auli szkolnej odbyła się prezentacja projektów edukacyjnych. Całe przedsięwzięcie zostało poprzedzone występem szkolnego koła teatralno-poetyckiego „Turgina”.

Uczniowie klas III pod okiem opiekuna Beatrycze Smaszcz-Turosieńskiej wcielili się w postacie jednej z najpiękniejszych książek A. de Saint-Exupery’ego.  Scena rozmowy lisa i Księcia wzbudziła największe emocje, a słowa „A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…” znane są już praktycznie wszystkim uczniom. Przedstawienie „Mały Książe i czarodziejskie zwierciadło”, wzbogacone występem chóru szkolnego pod opieką pana Mirosława Hrechorowicza zostało nagrodzone gromkimi brawami i  zaliczone do  bardzo udanych występów.

Następnie odbyło się wręczenie przez panią dyrektor Ewę Chrabołowską i panią Ewę Zaborowską dyplomów i nagród książkowych w szkolnym Konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych. Nagrodzone zostało I, II i III miejsce oraz praca zbiorowa klasy III b.

Pierwszymi projektami edukacyjnymi, zaprezentowanymi na auli były prace polonistów, pt. „Czy warto czytać książki?”- konkurs przygotowany i przeprowadzony dla szkoły podstawowej i  „Z wizytą w galerii bohaterów literackich”. Uczniowie opowiadali co ich zafascynowało w danej książce, najciekawsze rozdziały lektur uwiecznili na rysunkach, dzięki którym powstały plansze tematyczne. Pani Grażyna Dryl, opiekun projektu,  pochwaliła osoby biorące  udział w przedsięwzięciu.

Po prezentacjach literackich przyszedł czas na językowe. Uczniowie szczególnie interesujący się  językiem niemieckim przygotowali w formie filmu baśń „Kopciuszek”. Trudnością projektu była gra młodych aktorów w języku niemieckim. Prezentacja przygotowana pod kierunkiem pani Niny Pachwicewicz zakończyła się wielkimi owacjami i prośbą, by podobne zadania były realizowane w przyszłym roku.

Biolodzy omówili „Wpływ światła na wzrost i rozwój roślin” w formie prezentacji multimedialnej oraz przedstawili wyniki eksperymentu biologicznego. Nad ich pracą czuwała pani Edyta Łukaszuk.

Świat nauki został zastąpiony  modą XXII wieku. Uczniowie pod opieką pani Renaty Zegadło-Piaseckiej stworzyli wystawę projektów ubrań, w które  zapewne kiedyś będziemy mogli dostrzec na wybiegach mody. 

Podróż w przyszłość kontynuowali  informatycy z opiekunem panem Bogusławem Rułą. Uczniowie stworzyli gry dydaktyczne, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Projekt nosił tytuł „Gra z komputerem – programowanie w scratchu”.

Całą uroczystość zakończył projekt „W zdrowym ciele, zdrowy duch” z wychowania fizycznego. Przedstawiciele podjętych działań, pod opieką nauczyciela Marcina Miłosiewicza zaprezentowali zasady właściwego żywienia i  stylu życia.

Prezentacje wszystkich grup były bardzo ciekawe i na pewno przyczynią się do odkrycia nowych talentów gimnazjalistów.

 

 

Beatrycze E. Smaszcz-Turosieńska

Ewa Zaborowska

foto : Renata Zegadło-Piasecka