18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

Aktualności Szkoła Podstawowa

W październiku i listopadzie grupa przedszkolaków ,,Promyczki” i klasa 1 realizowały program ,,Zdrowo jem, więcej wiem”. Organizatorem programu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Projekt objęła honorowym patronatem Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser – Duda. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie ich zasad zdrowego odżywiania oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowia.

W październiku i listopadzie Mały Wolontariat odwiedził najmłodszą grupę przedszkolaków ,,Kropelki”. Wolontariusze poznawali maluszków, bawili się, czytali im książki, wręczyli prezenty – papierowe kubeczki ozdobione serduszkami i kwiatkami, które własnoręcznie wykonali na warsztatach plastycznych. W czwartek, przed andrzejkami  odbyły się wróżby z kostką i butami.

Dnia 29.11.2019 roku uczennica Klaudia Adamska z klasy 3a otrzymała nagrodę w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży pt. "Mój Dzień Niepodległości". Na konkurs wpłynęło 642 prace z ponad 110 szkół z całego województwa podlaskiego. Pracę wykonała uczennica na zajęciach w świetlicy pd kierunkiem p. Barbary Kozub.

25 listopada 2019 r. obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 117 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.  Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać.

24 października uczniowie klasy drugiej i trzeciej, działający w Małym Wolontariacie udali się na pobliski cmentarz. Tam odwiedziliśmy groby żołnierzy, którzy polegli za wolność naszej ojczyzny oraz groby nauczycieli, pracujących w naszej szkole. Stojąc nad ich grobami szeptaliśmy słowa modlitwy ,,Wieczne odpocznienie racz im dać Panie …’’ Zapalając  znicze, oddawaliśmy się chwili zadumy i refleksji.

Przygotowała: Danuta Dryl

W dniu 30 września 2019 roku klasa VIa i VIb Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej wraz z wychowawcami Panią Katarzyną Kostrowską i Panią Dorotą Dudzińską oraz  opiekunem Panią Katarzyną Purtą wybrały się na spektakl teatralny pt. „Opowieści biblijne”. Sztukę wystawiał Wrocławski teatr IN-ART na auli widowiskowej wydziału pedagogiki i psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Spektakl składał się z kilku opowieści biblijnych: Stworzenie świata, Arka Noego, Przypowieść o synu marnotrawnym, Adam i Ewa i inne. To była dla nas ważna lekcja przed omawianiem lektury szkolnej. Z auli wyszliśmy zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę i wrażenia. Po przedstawieniu pojechaliśmy na gorącą przekąskę do baru bo wszyscy mocno zgłodnieli.

10 czerwca pierwszoklasiści z grupą „sześciolatków” zwiedzali Podlaski Ogród Botaniczny „Ziołowy Zakątek” w miejscowości Koryciny. Dzieci zdobyły rozległą wiedzę na temat właściwości roślin występujących na terenie ogrodu. Klasyfikowały i rozpoznawały wybrane gatunki. Poznały rośliny lecznicze i trujące.

12 czerwca w klasie III gościliśmy zawodowego żołnierza – tatę Jana Mateusza R., który pracuje w Jednostce Wojskowej w Białymstoku. Opowiedział on o odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy w wojsku. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w akcji wymiany pocztówkowej pomiędzy klasami w całej Polsce, organizowanej przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Akcja miała na celu wymianę pocztówkową pomiędzy szkołami. Otrzymaliśmy  „Wielką mapę Polski”, na której umieszczaliśmy nadesłane do nas kartki pocztowe. Wyszukiwaliśmy również na mapie miejscowości z pocztówek.

Takimi słowami uczniowie klasy III rozpoczęli uroczyste spotkanie z okazji Dnia Rodziny. Na uroczystość przybyli rodzice, młodsze rodzeństwo, wujek oraz pani dyrektor Ewa Chrabołowska. Trzecioklasiści wraz z wychowawczynią  przygotowali następujące  niespodzianki: montaż słowno – muzyczny, własnoręcznie wykonane upominki, słodki poczęstunek, konkursy oraz mecz piłki nożnej rodziców i dzieci. Były to radosne i niezapomniane chwile.