18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

Aktualności Szkoła Podstawowa

Legendy głoszą, że 6 grudnia w dniu swoich imienin Święty Mikołaj odwiedza swoich ulubieńców i zabiera listy od dzieci. Inna mówi, że przybywa do Polski, by przygotować się do świąt Bożego Narodzenia itp. Do naszej szkoły przybył osobiście. Przyniósł drobne prezenty i chwilę z nami porozmawiał. Zaśpiewaliśmy mu piosenki świąteczne. Był zaskoczony, że pamiętaliśmy o jego imieninach i byliśmy przygotowani na spotkanie z nim. Dzieci ubrane były na czerwono, miały mikołajkowe czapeczki lub opaski rogów renifera.  Na koniec uczniowie podziękowali za upominki, życzyli Mikołajowi wielu sił i zdrowia oraz zaprosili do wszystkich dzieci na święta Bożego Narodzenia.

30 listopada 2018r. w klasach I-III odbyły się klasowe andrzejki. Był to wspaniały czas wróżb i  wspólnej zabawy.

Dzieci zapoznały się z tradycjami wróżb andrzejkowych, a następnie poznały dawne zwyczaje wróżenia. Była wróżba z butami, kubeczkami, z symbolami, ze szpileczkami, z zapałkami, nakłuwanie serc z imionami oraz losowanie przyszłych zawodów i kolorowych karteczek. Czas pomiędzy wróżbami poświęcony był na słodki poczęstunek, który dzieci same przygotowały.

29 listopada 2018 r. uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica mieli okazję spotkać się z reprezentantami grupy rekonstrukcyjnej „Brygady Kawalerii Plis”, która wchodziła w struktury organizacyjne Wojska Polskiego okresu II Rzeczypospolitej. Tworzą ją osoby, jak podkreślił w swojej wypowiedzi, p. Ryszard Łapiński – prezes Stowarzyszenia, które mają dziedzictwo przodków i wcześniej kultywowały tradycje kawaleryjskie pułków wchodzących w skład Brygady.

W piątek 30 listopada uczniowie klasy Va i Vb pod opieką wychowawców - Katarzyny Kostrowskiej, Doroty Dudzińskiej i Izabeli Himik, udali się na wycieczkę do Białegostoku. Tam uczestniczyli w dwóch nietypowych lekcjach. Jedną z nich była lekcja historii, a druga to lekcja wychowania fizycznego.

W piątek 23.11.2018 czteroosobowa drużyna złożona z najlepszych matematyków szkoły podstawowej  w składzie : Agata Sawicka ( kl. VIII ), Paulina Pieczur ( kl. VIII ), Karol Danowski ( kl. VIII ) oraz Miłosz Stanisław Jakim ( kl. VII)   wraz z opiekunem – nauczycielem matematyki - Katarzyną Kostrowską , reprezentowała naszą szkołę w Międzynarodowym Konkursie Matematyczno – Fizycznym „Nabój” .

9 listopada nasza szkoła bardzo uroczyście obchodziła  setną rocznicę odzyskania Niepodległości  przez Polskę. Z inicjatywy Małego Samorządu Uczniowskiego w ciągu tygodnia uczniowie klas 1 - 3 dekorowali sale lekcyjne  biało – czerwonymi elementami. Dzieci w tym dniu przyszły w galowych strojach, na których widniały własnoręcznie wykonane piękne kotyliony. Na zajęciach poznawały smutną  przeszłość naszej Ojczyzny oraz redagowały szczere, płynące z małych serc życzenia dla Polski. Z klas dochodziły głosy patriotycznych pieśni. Uważam, że możemy być dumni z naszych uczniów, małych patriotów, którzy kochają swoją Ojczyznę całym sercem.

8 listopada grupa Wolontariuszy z klas 1 – 3 wraz z opiekunem Danutą Dryl wybrała się na pobliski cmentarz. Jest tam grób, w którym spoczywają polscy żołnierze. Oddali oni swoje życie za wolność naszej Ojczyzny, walcząc  z bolszewikami podczas I wojny światowej. Po chwili refleksji  i zadumy zapaliliśmy znicze oraz się modliliśmy. Na koniec uczniowie odwiedzili groby swoich bliskich i znajomych.

24 października 2018 roku 26 uczniów klasy pierwszej złożyło uroczyste Ślubowanie. Zostali  pasowani na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Do uroczystości tej pierwszoklasiści przygotowywali się solidnie przez kilka tygodni. 

 18 października pięcioosobowa grupa uczniów  z klasy 3 odwiedziła najmłodszą grupę przedszkolaków w ramach działalności Wolontariatu. Po wspólnej zabawie przy muzyce, pani Danuta Dryl przeczytała bajkę o sznurówkach, potem czytał Maciej. Następnie trzecioklasiści organizowali zabawy i zajęcia dla maluchów. Czas szybko mijał w miłej i życzliwej atmosferze. Między dziećmi nawiązała się  współpraca. Grupa wolontariuszy z klas 2 – 3 będzie odwiedzać przedszkole w każdy czwartek. Dziękujemy pani Marcie za miłe przyjęcie.

Opiekun: Danuta Dryl

15 października dzieci z klas 1 – 3 spotkały się z policjantką Komendy Powiatowej w Łapach. Policjantka rozmawiała z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, a w szczególności omówiła zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Potem opowiadała o codziennej pracy Policji. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały pytania. Na koniec uczniowie ćwiczyli przejście przez jezdnię na pasach pod czujnym okiem funkcjonariuszki.

Dziękujemy policjantce za przypomnienie zasad  poruszania się po drodze i cenne rady oraz wskazówki z zakresu bezpieczeństwa na drodze.