18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

20.11.2017r. klasy V – VI wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Białegostoku. Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 8:40. Pierwszym punktem programu była wizyta w Książnicy Podlaskiej imienia Łukasza Górnickiego. Po dotarciu na miejsce przywitaliśmy się z panią Małgorzatą Rokicką-kierownikiem Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego.

Z  panią Małgosią  rozpoczęliśmy zwiedzanie największej biblioteki na Podlasiu. Pieszo dotarliśmy na szóste piętro, stamtąd podziwialiśmy  piękną panoramę  Białegostoku. Następnie pani kierownik  zapoznała nas z krótką historią Książnicy, która liczy już 107 lat. Ta największa w naszym regionie biblioteka wraz ze swoimi 16 filiami posiada  ponad 1 milion zbiorów. Po kolei zwiedzaliśmy poszczególne działy: Czytelnię Ogólną, Dział Zbiorów Specjalnych, Wypożyczalnię i Informatorium. Mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska bibliotece. Najbardziej podobało nam się w Dziale Zbiorów Specjalnych. Zobaczyliśmy tam najdłuższą książkę opisującą jedną z ulic  Kielc, oryginalne wydanie  "Pana Tadeusza'', które składało się z 12  małych książek umieszczonych w jednej dużej . Wielu z nas  miało  też okazję zobaczyć książkę dla osób niewidomych pisanych pismem Braille`a.

Kolejnym punktem wycieczki był spektakl „W pustyni i w sieci”. Podziwialiśmy grę aktorów wrocławskiego Teatru In-Art. Dzięki temu widowisku dowiedzieliśmy się o tym, jak można połączyć nieśmiertelną mądrość, która płynie z książek, ze źródłem nieograniczonych możliwości -komputerem.

Rodzeństwu, które za sobą nie przepada, nieoczekiwanie przydarza się niebezpieczna przygoda.Aby przetrwać w wirtualnym świecie muszą ze sobą współpracować, gdyż stawka jest wysoka. Dzięki połączeniu wiedzy z dwóch odrębnych światów – książki i komputera - mogą osiągnąć cel-odzyskanie wzroku dla Uli. Główny bohater  Rafał pokonał tajemniczego potwora, przypominając sobie odwagę Stasia TarkowskiegoNiełatwa sytuacja, w której znaleźli  się bohaterowie, umocniła łączącą ich rodzinną więź.Spektakl  uświadomił nam , jak można mądrze wykorzystać zdobytą wiedzę i nie wpaść w cywilizacyjne pułapki współczesnego świata.

Zadowoleni, wzbogaceni o nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły.

Uczniowie kl. VI