18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

Aktualności Wolontariat

Już po raz drugi Wolontariat szkolny przeprowadził zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci potrzebujących. W tym roku nasze zeszyty, mazaki, kleje trafiły do dzieci z Domu Dziecka nr 1 w Białymstoku. 

Dziękujemy za przynoszenie przyborów. Bez Was tej akcji by nie było!

 

 

Za oknem prawie wakacyjna pogoda. Słońce i złote liście raczej nie przywołują listopadowych dni... Wolontariat jednak pamięta o opuszczonych grobach na cmentarzu parafialnym. 
Dziewięć, dzielnych uczennic naszej szkoły w środowe popołudnie sprzątnęło pięć zapomnianych grobów. To na pewno kropla w morzu, ale właśnie dzięki takim działaniom świat w którym żyjemy jest piękniejszy, słońce bardziej świeci, a nas ogarnia zadowolenie, że mogliśmy coś zrobić bezinteresownie dla innych.

Nowe działania wolontariatu...

"BohaterON- włącz historię..."Po raz drugi nasi uczniowie pokazali, że bliska jest im historia ojczyzny.

W sobotni poranek wolontariusze spotkali się by wspólnie powrócić do ważnych 63 dni 1944 roku. Spotkanie rozpoczęło się obejrzeniem kroniki "Powstanie warszawskie" . Uczniowie mogli na chwilę przenieść się do walczącej stolicy, razem z autentycznymi bohaterami przeżywać walki. Następnie młodzież wyszukiwała sylwetki jeszcze żyjących powstańców i pisała do nich życzenia oraz podziękowania. Kartki "Pamiętamy..." za sprawą fundacji Sensoria trafią do żyjących powstańców. Będą żywym świadectwem, że nadal pamiętamy o trudnych 63 dniach chwały.

Od rana wszyscy aktorzy i wolontariusze byli podekscytowani. O 8.30 zaczęliśmy przygotowania do wyjścia. Podopieczni hospicjum w Turośni Kościelnej na nas czekali, a są to wyjątkowi widzowie. 
Punktualnie o 9.30 rozpoczęliśmy przedstawienie. Uśmiechy i łzy były dla nas najwyższym uznaniem. 
Dziękujemy za zaproszenie.

W dniu dzisiejszym wolontariat szkolny zawitał w progach Schroniska dla zwierząt w Białymstoku. Urocze psiaki przywitały nas merdającymi ogonkami. Poznaliśmy pracę schroniska i los czworonogów. Przywieziona przez nas karma na pewno chociaż trochę pomoże w utrzymaniu mieszkańców ośrodka.

 

 

Już po raz drugi wolontariat wraz z kołem teatralno-poetyckim "Turgina" Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej witał w progach podopiecznych fundacji Akacja. 
Zaproszone dzieci obejrzały spektakl pt. "Poplątane bajki" w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Następnie odbyły się zabawy z okazji minionego "Dnia Dziecka". Kolorowe buzie, balony, przeszkody w sali zabaw dały dużo radości gościom, jak i nam samym. Całą zabawę zakończyło wręczenie prezentów. Król Baj został co prawda na chwilę uwięziony w szklanej windzie, ale to jeszcze bardziej rozbawiło nas wszystkich. Zabawa przechodzi już do wspomnień, ale my zaczynamy planować kolejne spotkanie. 
Do zobaczenie wkrótce!

17 maja 2018 roku (w czwartek) w Supraślu w Centrum Informacji Turystycznej odbyła się Gala XIII Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 WSPANIAŁYCH”.

Patrycja Dryl jako reprezentantka powiatu została wyróżniona w sposób szczególny. Po serdecznych słowach uznania zostały zrobione zdjęcia 8 Wspaniałych. Następnie odbyło się wręczenie nagród. Naszą szkołę reprezentowali również: Maksymilian Grodzki i Zuzanna Wrona, oni również zostali nagrodzeni. Wolontariusze opowiadali o swojej pracy, dzielili się doświadczeniami.

Po poczęstunku wszyscy udali się do Muzeum Papiernictwa. Młodzież mogła poznać metodę wyrobu papieru czerpanego, wydrukować na pierwszych maszynach tekst biblijny czy wykonać zakładkę do książki. Uczniowie także wpisali się do Księgi Pamiątkowej stalówką zanurzaną w atramencie. Dzień był pełen wrażeń i na pewno długo zapadnie w pamięci młodych wolontariuszy.

6 kwietnia 2018 roku, nasza uczennica Patrycja Dryl – zwyciężczyni Powiatowej Edycji „Ośmiu Wspaniałych” wzięła udział w Ogólnopolskich Eliminacjach, które odbyły się w MDK im. M. Gwizdak w Warszawie. Cały konkurs został zorganizowany przez Fundację „Świat na Tak”. Na wyniki musimy jednak poczekać nawet do czerwca. Po rozmowie z komisją,  by wykorzystać czas spędzony w stolicy Patrycja wraz z opiekunem, panią Beatrycze Smaszcz-Turosieńską mogła podróżować metrem czy zwiedzić Pałac Kultury, a także podziwiać z 30 piętra panoramę Warszawy. Piękna pogoda i humor dopisywał. Wyjazd można zaliczyć do udanych. A Patrycja już w tej chwili jest NAJLEPSZA wśród NAJLEPSZYCH z powiatu!

Kolejny  już raz wolontariat szkolny postanowił umilić naszym przedszkolakom czas, a przy tym świetnie się bawić. Dziewczynki z klasy III gimnazjum wraz z panią Niną Pachwicewicz  przygotowały świąteczne spotkanie: „Malowanie pisanek”. Milusińscy poznali tradycję malowania jajek. Następnie razem ze starszymi koleżankami białe kule zamieniali w kolorowe pisanki i ozdabiali różnymi technikami. Woskowe kredki, patyczki, świece królowały tego dnia na stolikach maluszków. Wykonane pisanki zostały pięknie opakowane i wręczone pani dyrektor Ewie Chrabołowskiej.

Czas świąteczny można uważać za rozpoczęty. Wesołego Alleluja!

15 marca 2018 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Białymstoku odbyły się powiatowe eliminacje XIII Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” pod Patronatem Starosty Białostockiego. Do eliminacji przystąpiło 18 uczestników (w kategorii Ósemka) podejmujących aktywność wolontariacką, wytypowanych ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Białostockiego.