18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

Aktualności Wolontariat

 Listopad i grudzień były miesiącami bardzo pracowitymi dla wolontariuszy z klas 1 – 3. W każdy czwartek uczniowie z chęcią odwiedzali przedszkole. Wspólna zabawa dawała wiele radości i zadowolenia. Dzieci pamiętały też o przygotowaniu wróżb andrzejkowych najmłodszym. W grudniu wolontariusze wykonali karty świąteczne.

 20 grudnia jedenastoosobowa grupa młodych ludzi o wielkim  sercu wybrała się do hospicjum w Turośni Kościelnej. Po wręczeniu własnoręcznie wykonanych upominków, złożeniu życzeń i zaśpiewaniu kolędy ,,Hola, hola, pasterze…” pensjonariusze  nie kryli wzruszenia , a zarazem radości.

 Dzieci zrozumiały, że wśród nas żyją ludzie chorzy, o których należy pamiętać, z którymi należy dzielić się uśmiechem, przyjaznym gestem i dobrym słowem.

Opiekun: Danuta Dryl

 

Uczniowie klasy 3b gimnazjum działający w wolontariacie szkolnym 29 listopada zorganizowali Andrzejki dla przedszkolaków. Przygotowane zostały różne zabawy tematyczne. Przedszkolaki uczestniczyły w wróżeniu z wosku, w czarodziejskiej tubie, w tańcu z balonami. Poznały dawne zabawy swoich rodziców, m.in. wróżby z butami (kogo but jako pierwszy wyjdzie za drzwi, tego marzenie się spełni). Śmiechu było co niemiara.

Dzieci były radosne, a wolontariusze szczęśliwi, że mogli miło spędzić czas z młodszymi koleżankami i kolegami.

Andrzejkowy dzień wolontariat rozpoczął kiermaszem świątecznym i zbiórką na rzecz dzieci potrzebujących z Grajewa. W piątek odbyło się także głosowanie na najbardziej pomocnego i życzliwego kolegę. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi we wtorek, w dniu w którym będziemy odchodzić Dzień Wolontariatu.

 

 

Już po raz drugi Wolontariat szkolny przeprowadził zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci potrzebujących. W tym roku nasze zeszyty, mazaki, kleje trafiły do dzieci z Domu Dziecka nr 1 w Białymstoku. 

Dziękujemy za przynoszenie przyborów. Bez Was tej akcji by nie było!

 

 

Za oknem prawie wakacyjna pogoda. Słońce i złote liście raczej nie przywołują listopadowych dni... Wolontariat jednak pamięta o opuszczonych grobach na cmentarzu parafialnym. 
Dziewięć, dzielnych uczennic naszej szkoły w środowe popołudnie sprzątnęło pięć zapomnianych grobów. To na pewno kropla w morzu, ale właśnie dzięki takim działaniom świat w którym żyjemy jest piękniejszy, słońce bardziej świeci, a nas ogarnia zadowolenie, że mogliśmy coś zrobić bezinteresownie dla innych.

Nowe działania wolontariatu...

"BohaterON- włącz historię..."Po raz drugi nasi uczniowie pokazali, że bliska jest im historia ojczyzny.

W sobotni poranek wolontariusze spotkali się by wspólnie powrócić do ważnych 63 dni 1944 roku. Spotkanie rozpoczęło się obejrzeniem kroniki "Powstanie warszawskie" . Uczniowie mogli na chwilę przenieść się do walczącej stolicy, razem z autentycznymi bohaterami przeżywać walki. Następnie młodzież wyszukiwała sylwetki jeszcze żyjących powstańców i pisała do nich życzenia oraz podziękowania. Kartki "Pamiętamy..." za sprawą fundacji Sensoria trafią do żyjących powstańców. Będą żywym świadectwem, że nadal pamiętamy o trudnych 63 dniach chwały.

Od rana wszyscy aktorzy i wolontariusze byli podekscytowani. O 8.30 zaczęliśmy przygotowania do wyjścia. Podopieczni hospicjum w Turośni Kościelnej na nas czekali, a są to wyjątkowi widzowie. 
Punktualnie o 9.30 rozpoczęliśmy przedstawienie. Uśmiechy i łzy były dla nas najwyższym uznaniem. 
Dziękujemy za zaproszenie.

W dniu dzisiejszym wolontariat szkolny zawitał w progach Schroniska dla zwierząt w Białymstoku. Urocze psiaki przywitały nas merdającymi ogonkami. Poznaliśmy pracę schroniska i los czworonogów. Przywieziona przez nas karma na pewno chociaż trochę pomoże w utrzymaniu mieszkańców ośrodka.

 

 

Już po raz drugi wolontariat wraz z kołem teatralno-poetyckim "Turgina" Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej witał w progach podopiecznych fundacji Akacja. 
Zaproszone dzieci obejrzały spektakl pt. "Poplątane bajki" w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Następnie odbyły się zabawy z okazji minionego "Dnia Dziecka". Kolorowe buzie, balony, przeszkody w sali zabaw dały dużo radości gościom, jak i nam samym. Całą zabawę zakończyło wręczenie prezentów. Król Baj został co prawda na chwilę uwięziony w szklanej windzie, ale to jeszcze bardziej rozbawiło nas wszystkich. Zabawa przechodzi już do wspomnień, ale my zaczynamy planować kolejne spotkanie. 
Do zobaczenie wkrótce!

17 maja 2018 roku (w czwartek) w Supraślu w Centrum Informacji Turystycznej odbyła się Gala XIII Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 WSPANIAŁYCH”.

Patrycja Dryl jako reprezentantka powiatu została wyróżniona w sposób szczególny. Po serdecznych słowach uznania zostały zrobione zdjęcia 8 Wspaniałych. Następnie odbyło się wręczenie nagród. Naszą szkołę reprezentowali również: Maksymilian Grodzki i Zuzanna Wrona, oni również zostali nagrodzeni. Wolontariusze opowiadali o swojej pracy, dzielili się doświadczeniami.

Po poczęstunku wszyscy udali się do Muzeum Papiernictwa. Młodzież mogła poznać metodę wyrobu papieru czerpanego, wydrukować na pierwszych maszynach tekst biblijny czy wykonać zakładkę do książki. Uczniowie także wpisali się do Księgi Pamiątkowej stalówką zanurzaną w atramencie. Dzień był pełen wrażeń i na pewno długo zapadnie w pamięci młodych wolontariuszy.