18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

Rok szkolny 2018 / 2019

 

Kochana Babciu, Kochany Dziadku!

Czas jak koło szybko krąży,
rok za rokiem szybko mija.
Z życzeniami wnuczek dąży,
niech Wam tylko szczęście sprzyja.

 

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Przedszkolaki już od rana wyczekiwały na swoje Babcie i Dziadków, powtarzając wierszyki i piosenki, poprawiając swoje stroje. Chciały swoim występem pokazać jak ważną rolę w ich życiu pełnią dziadkowie. W pięknej scenografii zaprezentowały Jasełka i wiersze o Babciach i Dziadkach. Cała uroczystość była naprawdę wyjątkowa, pełna radości, uśmiechu i dumy. Rozradowane twarze Seniorów potwierdziły jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Eliza Kossakowska

 


,,Jest taki jeden niepowtarzalny dzień w roku,

który zaczyna się tuż po zmroku…”

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny pełen radości, miłości i pokoju. W tej świątecznej atmosferze przedszkolaki z grupy Chmurki pod opieką wychowawczyń 20 grudnia zaprezentowali Jasełka. Na widowni zasiedli Rodzice i rodzeństwo małych aktorów. Zebranych powitał Kacper i zaprosił na przedstawienie..

Młodzi aktorzy z pełnym zaangażowaniem, przedstawili historię narodzenia Jezusa. Całość przeplatana była kolędami, tworzącymi ten niepowtarzalny klimat radości i refleksji. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Po zakończonej części artystycznej, wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia, przełamując się opłatkiem.

Eliza Kossakowska

 

Świąteczne pieczenie ciasteczek z gimnazjalistami

Święta tuż – tuż. Przedszkolaki z grupy Chmurki w ramach programu czytelniczego ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, razem z grupowym misiem Zdzisiem , przemienili się w znawców kuchni. Razem z Paniami własnoręcznie stworzyli książkę kucharską. Zawarli w niej przepisy na przepyszne i zdrowe sałatki owocowe, surówki i świąteczne pierniczki. Chcąc sprawdzić, czy receptury stworzone przez przedszkolaki są ,,jadalne” zaprosiliśmy uczniów III klasy gimnazjum do pomocy w eksperymentowaniu w kuchni. W środę 12 grudnia zapachniało w przedszkolu cynamonem, miodem i zrobiło się bardzo świątecznie. Wolontariusze z klasy IIIa gimnazjum, piekli z dziećmi z grupy Chmurki świąteczne pierniczki. Wszystko rozpoczęło się od zapoznania się gimnazjalistów z przedszkolakami, do czego został wykorzystany papierowy pierniczek. Następnie dzieci mogły zapoznać się z historią powstania pierników, zapachem korzennych przypraw. Prace rozpoczęły się od poznania składników, potrzebnych do zrobienia ciasta, po czym gimnazjaliści razem z chętnymi dziećmi zaczęli zagniatać ciasto. Każdy mógł spróbować swoich sił kulinarnych.

Dzieci z radością pomagały wychowawczyniom i gimnazjalistom w przygotowaniu ciasta, dodając składniki i mieszając je ze sobą, by w efekcie powstały ciastka. Wspólne pieczenie, i dekorowanie było przyjemną zabawą, a jeszcze przyjemniejsza była degustacja tego, co sami upiekliśmy. Dziękujemy wolontariuszom i Pani Beatrycze Smaszcz-Turosieńskiej za przybliżanie dzieciom tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Eliza Kossakowska

 

Ułani

Dnia 23 listopada 2018 do grupy „Chmurki” zawitali Ułani. Zaprezentowali dzieciom mundur – polowy i galowy, zapoznali z bronią – białą i palną. Zademonstrowali siodła na których dzieci mogły przymierzyć się do jazdy konnej. Całe spotkanie odbyło się w ramach współpracy nauczycieli z rodzicami.

Dziękujemy panu Piotrowi Witowskiemu i Markowi Cyglerowi za poświęcony czas i pogłębianie w dzieciach uczuć patriotycznych.

Beata Rutkowska

Eliza Kossakowska

 

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego misia pluszowego. Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z bezpiecznym czasem dzieciństwa. Wiele razy dla Was jest kolegą do zabawy, towarzyszem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, tarczą na nocne koszmary. Każdy z nich ma swoją historię, którą gdyby potrafił mówić zaskoczyłby niejednego dorosłego. W naszym przedszkolu Miś Zdziś zachęca wszystkie dzieciaki do bycia przyjacielem książek.

Chmurki obchodziły urodziny nie tylko grupowego ulubieńca Misia Zdzisia ale i własnych pluszowych zabawek. Do świętowania przyłączyli się niezawodni rodzice, którzy towarzyszyli swoim pociechom podczas zajęć matematyczno - plastycznych. Każdy wykonał specjalną kartkę urodzinową dla misia Bruna z przedszkola z Kolbuszowej. Zwieńczeniem uroczystości był tort urodzinowy, wykonany przez Panią A. Grabowską dla wszystkich Misiów i dzieci.

Eliza Kossakowska

 

Zajęcia otwarte: Sałatka jarzynowa

Jesień w pełni. W sklepach, półki uginają się pod ciężarem darów jesieni: jabłek, gruszek, pomidorów, buraków, selerów, porów, dyń, …., jednym słowem warzywa i owoce nęcą swoimi kolorami, kształtami i zapachem. W piątek, 5 października dzieci z naszej grupy wspólnie z rodzicami wzięły udział w zajęciach warsztatowych. O tym jak ważne jest jedzenie warzyw i owoców nie trzeba przypominać nikomu. Przedszkolaki miały możliwość nie tylko zaprezentować umiejętności, które już nabyły w przedszkolu. Ważnym zadaniem była tutaj nauka bezpiecznego posługiwania się podstawowymi narzędziami kuchennymi min. nożem, obieraczką i tarką do warzyw. Dzieci pod czujnym okiem rodziców i dziadków nabierały pewności siebie w pracach kuchennych. Kulminacyjnym momentem naszych zajęć kulinarnych była wspólna degustacja przygotowanych sałatek i surówek. Każdy znalazł coś dla siebie

Eliza Kossakowska

 

Rok szkolny 2017 / 2018

XVII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

W dniach 5- 8 czerwiec 2018 obchodziliśmy w naszej grupie XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, którego tegoroczne hasło brzmi „Czytanie łączy”. Z tej okazji codziennie gościliśmy bliskie nam osoby na spotkaniach czytelniczych. Obchody tygodnia czytania otworzyła pani wicedyrektor Beata Szymoniuk „Lokomotywą” Juliana Tuwima. Przez kolejne dni o przygodach Bolka i Lolka czytali nam: pan Marcin Dryl (tata Antka), pan Józef Borowski (dziadek Szymona), pani Renata Kamińska (mama Filipa) oraz pani Anna Jaworska (mama Rafała).

Dziękujemy wszystkim naszym gościom za wspólne czytanie oraz rozbudzanie w nas ciekawości i pasji do odkrywania tajemniczego świata książek.

CHMURKI”

NA WIOSENNEJ ŁĄCE”

Dzień Mamy i Taty

22 maja obchodziliśmy w naszej grupie wyjątkowe święto- „Dzień Mamy i Taty”. Przygotowywaliśmy się do niego długo i czekaliśmy na ten dzień z niecierpliwością, ponieważ bardzo lubimy występować przed publicznością. Naszych Kochanych Rodziców zaprosiliśmy tego dnia na wiosenną łąkę, którą pomogła nam przygotować pani Krystyna Podwysocka. Poprzez tańce, wiersze, krótkie przedstawienia i piosenki wyraziliśmy naszą miłość oraz wdzięczność za codzienny trud wychowania. Cieszymy się, że udało nam się rozbawić, ale i wzruszyć publiczność.

Raz jeszcze życzymy Wam Drodzy Rodzice dużo zdrowia, optymizmu i cierpliwości, by marzenia się spełniały, a dzieciaki Was słuchały.

„CHMURKI”

SPOTKANIE W KLUBIE MOTYLI KSIĄŻKOWYCH

W poniedziałek 21 maja na kolejne spotkanie „Klubu Motyli Książkowych” w szkolnej bibliotece pani Kasia zaprosiła ucznia Gimnazjum w Turośni Kościelnej Kacpra Kowalczuka. Nasz starszy i bardzo sympatyczny kolega przeczytał nam opowiadanie o przygodach Szewczyka Dratewki. Po krótkiej rozmowie podsumowującej treść utworu narysowaliśmy wybrany jego fragment. Wspólnie wyciągnęliśmy także morał, iż dobro, które ofiarujemy innym powraca do nas. Pamiętajmy o tym.

CHMURKI” i Monika Bibułowicz

Z WIZYTĄ W GMINNEJ BIBLIOTECE

W piątek 11 maja wyruszyliśmy do Gminnej Biblioteki na spotkanie czytelnicze, by przypomnieć sobie legendy związane z Warszawą. Nie był to jednak jedyny cel naszej wizyty. Po wysłuchaniu opowieści złożyliśmy życzenia pani Alince z okazji przypadającego w tym tygodniu „Dnia Bibliotekarza”. Własnoręcznie wykonana kartka pełna oryginalnych życzeń zaskoczyła panią bibliotekarkę, która tradycyjnie na zakończenie spotkania obdarowała nas słodkościami.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

SPORT UPRAWIAMY, BO O ZDROWIE DBAMY”

W piątek 6 kwietnia obchodziliśmy „Światowy Dzień Sportu”, ponieważ wiemy jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego rozwoju. Słoneczna pogoda umożliwiła nam wyjście na orlik, gdzie zajęcia sportowe poprowadził z nami pan Andrzej Sienkiewicz. Zanim przystąpiliśmy do rozgrzewki wymieniliśmy różne dyscypliny sportowe. Każdy z nas pochwalił się także, które z nich uprawia na co dzień z rodzicami, rodzeństwem lub kolegami. Po krótkich ćwiczeniach ogólnorozwojowych spróbowaliśmy swoich sił podczas zabaw z piłkami do gry w koszykówkę, tenis, piłkę nożną i piłkę ręczną. Wszystkie ćwiczenia i zadania sprawnościowe wykonaliśmy najlepiej, jak potrafiliśmy, dlatego na zakończenie spotkania otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy.

Dziękujemy raz jeszcze panu Andrzejowi za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawych zajęć oraz za rozwijanie w nas pasji do uprawiania różnych dyscyplin sportowych.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

W POSZUKIWANIU WIOSNY”

27 marca wyruszyliśmy do szkolnej biblioteki na spotkanie czytelnicze, które tym razem poświęcone było wiośnie. Piękne wiersze o tematyce wiosennej przeczytała nam starsza koleżanka z Gimnazjum- Julia Zembrowska. Potem wspólnie wskazaliśmy najważniejsze oznaki obecnej pory roku i rozpoznawaliśmy ptaki przylatujące do Polski z ciepłych krajów. Spotkanie zakończyliśmy zajęciami plastycznymi- w grupach wyklejaliśmy plasteliną wybrane gatunki ptaków.

Dziękujemy pani Kasi Purcie za kolejne zaproszenie i pomoc w zorganizowaniu spotkania.

CHMURKI” i Monika Bibułowicz

WARSZTATY WIELKANOCNE”

26 marca zaprosiliśmy naszych rodziców do przedszkola na zajęcia otwarte. Po krótkiej rozmowie wprowadzającej nas w tematykę Świąt Wielkanocnych rozpoczęliśmy warsztaty. Przy niewielkim wsparciu rodziców wykonaliśmy ozdoby świąteczne, dekorując styropianowe jaka według własnych pomysłów. Efekty naszej pracy można podziwiać na zdjęciach wykonanych przez pana Marcina Dryla (tatę Antka).

Serdecznie dziękujemy rodzicom za poświęcony nam czas.

CHMURKI”

Chmurki sieją....

21 marca podczas porannych zajęć dzieci z grupy chmurek wykonały pewne doświadczenie - wysiały rzeżuchę do ziemi oraz na watę w celu sprawdzenia, gdzie urośnie jako pierwsza. Sadziły także cebulki z których mamy nadzieję, że urośnie nam pyszny i zdrowy szczypiorek.

Beata Rutkowska

SPOTKANIE Z CZERWONYM KAPTURKIEM”

W poniedziałek 12 marca zostaliśmy zaproszeni przez panią Katarzynę Purtę do szkolnej biblioteki. Byliśmy przekonani, że będziemy uczestniczyć w kolejnym spotkaniu czytelniczym, tymczasem czekała tam na nas miła niespodzianka. Obejrzeliśmy bajkę „Czerwony Kapturek” w wykonaniu naszych starszych kolegów i koleżanek ze Szkoły Podstawowej. Pani bibliotekarka przygotowała również dla każdego z nas pytania dotyczące treści przedstawienia i słodkie nagrody. Wszyscy oglądaliśmy uważnie, więc nie mieliśmy żadnych trudności z udzielaniem poprawnych odpowiedzi. Na zakończenie spotkania kolorowaliśmy obrazki związane z bajką.

Bardzo dziękujemy pani Kasi i aktorom za zaproszenie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania w progach szkolnej biblioteki.

CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIA Z BAŚNIĄ-

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA i 7 KRASNOLUDKÓW”

W poniedziałek 26 lutego odbyły się w naszej grupie zajęcia otwarte, na których (oprócz rodziców) gościliśmy Królewnę Śnieżkę. Na początku spotkania wysłuchaliśmy fragmentu baśni czytanego przez mamę Filipa- panią Ewelinę Czaczkowską. Następnie sprawdziliśmy wiedzę rodziców na temat tej baśni. Potem próbowaliśmy opisać krasnoludki, których tak naprawdę nigdy nie widzieliśmy, a które znamy jedynie z książek. Ich rysowanie z zamkniętymi oczami sprawiło nam trochę kłopotu, ale sprostaliśmy i temu zadaniu. Kolejnym elementem spotkania było poszukiwanie ukrytych w sali krasnoludków i wskazywanie właściwego po opisie Śnieżki. Przeglądając się w lustrze robiliśmy różne miny, a na zakończenie spotkania zaprojektowaliśmy krasnoludkom kolorowe czapki.

Spotkaniem ze Śnieżką zakończyliśmy cykl zajęć poświęcony baśniom.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

SPOTKANIE CZYTELNICZE Z ZIMĄ W TLE

16 lutego odwiedziliśmy w szkolnej bibliotece panią Katarzynę Purtę, która pomogła nam zorganizować kolejne spotkanie czytelnicze. Zaproszenie do wspólnego czytania przyjęła tym razem uczennica klasy II A Gimnazjum- Gabriela Kołodowska, która przeczytała nam dwa wiersze i opowiadanie o zimie. Dzięki lekturze przypomnieliśmy o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas zabaw na śniegu i podsumowaliśmy wiadomości na temat obecnej pory roku. Kolejnym etapem spotkania była praca plastyczna- każdy z nas zilustrował ulubione zabawy na śniegu. Wszystkie wykonane przez nas prace zostały zebrane w książkę pt: „Zima fajna jest” i podziwiać je można w przedszkolu do końca miesiąca.

W przyszłym miesiącu powitamy wiosnę i dowiemy się jak opisują ją polscy poeci w swych wierszach.

„CHMURKI”

Z WIZYTĄ NA POCZCIE

Tuż przed Walentynkami omawialiśmy na zajęciach zagadnienia związane z pracą listonosza. Dowiedzieliśmy się, co trzeba zrobić, by list trafił do właściwego adresata. Następnie postanowiliśmy w praktyce sprawdzić zdobytą wiedzę. Z niewielką pomocą pani wykonaliśmy kartki przyjaźni, które podpisaliśmy i włożyliśmy losowo do kopert. Nikt z nas nie wiedział do kogo trafi jego kartka. Potem pani wpisała właściwe adresy i wyruszyliśmy na pocztę, gdzie kupiliśmy znaczki. Ostatnim krokiem było wrzucenie kopert do skrzynki na listy. Następnego dnia z niecierpliwością czekaliśmy na listonosza, by sprawdzić od kogo dostaniemy przesyłkę.

„CHMURKI”

ZABAWY NA ŚNIEGU

My się zimy nie boimy, ponieważ zima fajna jest. Już trochę brakowało nam śniegu, więc gdy w końcu się pojawił z radością wybiegliśmy na podwórko, aby się nim nacieszyć. Niewielki mróz nie przeszkadzał nam w robieniu aniołków, lepieniu bałwanów czy rzucaniu się śnieżkami. Podczas takich zabaw nie tylko świetnie się bawimy, ale również uczymy się współpracy i utrwalamy zasady bezpieczeństwa.

CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W piątek 19 styczniagościliśmy w przedszkolu nasze babcie i naszych dziadków. Z okazji ich święta przygotowaliśmy montaż słowno- muzyczny oraz układy taneczne. Naszym występem wyraziliśmy całą miłość i wdzięczność za opiekę oraz pomoc włożoną w nasze wychowanie. Potem zaprosiliśmy dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zanim usiedliśmy do stołów mocno uściskaliśmy naszych gości i wręczyliśmy im drobne upominki.

„CHMURKI”

CZYTAMY Z BABCIĄ

Styczniowe spotkania w „Klubie Motyli Książkowych” były wyjątkowe, ponieważ brały w nich udział bardzo bliskie nam osoby. Książkę Wandy Chotomskiej pt: „Pięciopsiaczki” czytały nam w przedszkolu nasze ukochane babcie: pani Danuta Więcko (babcia Zosi), pani Halina Radziwon (babcia Filipa) oraz pani Anna Andrzejewska (babcia Maksa Borowskiego- Beszty).

Na spotkaniu czytelniczym w szkolnej bibliotece babcia Maksa Wojcieszka- pani Barbara Gajewska przeczytała opowiadanie o przyjaźni pt: „Sąsiedzi” autorstwa Marii Kowalewskiej, a my narysowaliśmy nasze ulubione zabawy z kolegami i koleżankami w przedszkolu.

Dziękujemy serdecznie wszystkim babciom za poświęcony nam czas i wspólne czytanie, a za rok zapraszamy dziadków.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

WŚRÓD NOCNEJ CISZY…

Tuż przed wigilią Bożego Narodzenia zaprosiliśmy do przedszkola naszych najbliższych, by wspólnie z nimi odkryć na nowo istotę tych świąt. Przygotowane przez nas jasełka ukazały odwieczną walkę dobra ze złem, która rozgrywała się pomiędzy diabłami i aniołami zwiastującymi ludziom dobrą nowinę. W naszym przedstawieniu nie zabrakło również pasterzy, trzech królów oraz dzieci, którzy przybyli do stajenki oddać pokłon Dzieciątku. Na zakończenie spotkania złożyliśmy sobie świąteczne życzenia dzieląc się opłatkiem.

CHMURKI

CO SŁYCHAĆ JESIENIĄ POD ZIEMIĄ?

Rodzice chętnie przychodzą do nas, by poczytać nam ciekawe opowiadania, a my z przyjemnością ich słuchamy. 13 grudnia naszą grupę odwiedziła mama Szymona- pani Katarzyna Bursa, która zapoznała nas z bohaterami książki Tomasza Szweda pt. „Klinika małych zwierząt w Leśnej Górce”. Dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta żyją pod ziemią i co się dzieje w podziemnych tunelach późną jesienią. Każdy z nas pokolorował wybrane zwierzątko i wspólnie wykonaliśmy pracę plastyczną, którą można podziwiać na zdjęciu poniżej.

Serdecznie dziękujemy pani Kasi za poświęcony nam czas i promienny uśmiech, który towarzyszył nam podczas całego spotkania.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz


 

WARSZTATY LITERACKIE

12 grudnia na spotkanie w Klubie Motyli Książkowych zaprosiliśmy autorkę książek dla dzieci- panią Katarzynę Janowicz- Timofiejew, która poprowadziła warsztaty literackie pt. „Zaczarowany worek św. Mikołaja”. Zaproponowane przez naszego gościa zabawy językowe, muzyczno- ruchowe i logopedyczne zainspirowane były książkami: „Gwiazdka Antosia”, „Opowieści Gawrona” i „Myszka Modnisia”. Na zakończenie spotkania pokrótce poznaliśmy treść każdej z tych książek, a do domu zabraliśmy tę, która najbardziej nam się spodobała, by przeczytać ją wspólnie z rodzicami.

Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie z panią Kasią i w przyszłym roku szkolnym zobaczymy się znowu, by poznać nową książkę, która jest obecnie w trakcie tworzenia.

CHMURKI” i Monika Bibułowicz

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż, więc 6 grudnia zaprosiliśmy naszych rodziców do udziału w warsztatach świątecznych. Wspólnie z nimi wykonaliśmy choinki z ziaren kawy. Nie było to łatwe zadanie, ale wykazaliśmy się dużym zaangażowaniem i cierpliwością. Każdemu z nas udało się stworzyć wyjątkowe drzewko, które zabraliśmy ze sobą do domów. Tego dnia odwiedził nas również św. Mikołaj z workiem prezentów, ponieważ byliśmy bardzo grzeczni. Po skończonej pracy ozdabialiśmy lukrem pierniczki, które potem oczywiście zjedliśmy ze smakiem.

Dziękujemy wszystkim obecnym na warsztatach- rodzicom i babci- za pomoc w sprawnym ich przeprowadzeniu. Do zobaczenia wkrótce na Jasełkach.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz


 

JESIEŃ W NASZYCH WSPOMNIENIACH”

Listopadowe spotkanie czytelnicze „Klubu Motyli Książkowych” w szkolnej bibliotece poświęcone było jesieni. Wiersze i opowiadania o tej tematyce przeczytał nam starszy kolega Maksymilian Grodzki z kl. III Gimnazjum. Swoją wiedzę na temat charakterystycznych cech jesieni sprawdzaliśmy rozwiązując jesienne zagadki, które przygotowała nam pani Katarzyna Purta. Następnie narysowaliśmy jesień w naszych wspomnieniach. Wszystkie prace zebraliśmy w jedną książkę, a teraz z niecierpliwością czekamy na zimę.

CHMURKI i Monika Bibułowicz

 

Mamo! Tato! Wolę wodę!”

Realizując kolejny program profilaktyczny poznawaliśmy wspólnie ze Zdrojkiem sekrety wody. Dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę pełni ona w przyrodzie i w naszym życiu. Jednocześnie przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego odżywiania, w którym znaczącą rolę odgrywa picie wody. Razem stworzyliśmy duży „Talerz zdrowia”, na którym znalazły się produkty niezbędne dla naszego właściwego rozwoju. Mniejsze talerze wykonane na zajęciach plastycznych zabraliśmy do domu, by przypominały nam o tym, czego się nauczyliśmy.

Drodzy Rodzice apelujemy o dalsze rozwijanie w nas nawyków właściwego odżywiania, w tym nawyku picia wody.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 


BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI TO MY”

Od września cyklicznie uczestniczymy w różnych zajęciach w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczny Przedszkolak”. W trakcie spotkań ze strażakiem oraz policjantem utrwaliliśmy zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i podczas zagrożenia pożarem. Na zajęciach zatytułowanych „Pies na mojej drodze” poznaliśmy bezpieczną pozycję, którą powinniśmy przyjąć w momencie ataku psa. Wiemy także, iż nie możemy drażnić i zaczepiać zwierząt. Ostatnie zajęcia dotyczyły różnych niebezpiecznych sytuacji, jakie mogą przydarzyć nam się w domu. Przypomnieliśmy sobie, że urządzenia elektryczne nie służą do zabawy i kontakt z nimi powinni mieć tylko osoby dorosłe.

Dzięki programowi „Bezpieczny Przedszkolak” wiemy, czego unikać, by nie zrobić sobie krzywdy. W drugim semestrze będziemy nadal wzbogacać swoją wiedzę na temat różnych niebezpieczeństw, z którymi możemy się zetknąć każdego dnia.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz


 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”

3 listopada obchodziliśmy w naszej grupie „Dzień Postaci z Bajek”. Tego dnia na spotkanie Klubu Motyli Książkowych każdy z nas przyniósł ze sobą kostium wybranego bohatera bajki znanej z książek lub telewizji. Po obiedzie wyruszyliśmy pociągiem w podróż do Krainy Bajek. Tam zaprezentowaliśmy nasze stroje i rozpoczęliśmy wspólną zabawę żywiołowymi tańcami. Najbardziej podobała nam się zabawa muzyczna w „gorące krzesła”. Następnie podczas różnorodnych zabaw związanych z bajkami sprawdzaliśmy swoją wiedzę na temat ich treści i bohaterów. Możemy pochwalić się, iż znaliśmy odpowiedź na każde pytanie, sprawnie wykonywaliśmy też zadania ruchowe. A wszystko to, dzięki naszym rodzicom, którzy często czytają nam baśnie i bajki. Dziękujemy, że wspieracie nasz rozwój, wzbogacając nasze słownictwo i rozwijając wyobraźnię. Czytajcie nam nadal- przynajmniej 20 min- codziennie.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

POZNAJEMY PRZYGODY KUBUSIA PUCHATKA

Od 16 do 20 października w ramach spotkań Klubu Motyli Książkowych wspólnie z rodzicami poznawaliśmy różne przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Jedno z takich spotkań czytelniczych odbyło się w szkolnej bibliotece. Tam serdecznie ugościła nas pani Katarzyna Purta, która również przygotowała specjalnie dla nas ciekawe zabawy. Po wysłuchaniu opowiadania musieliśmy zdać mały egzamin ze znajomości książek o Kubusiu Puchatku, potem ułożyć kolorowe puzzle i zaprojektować nową koszulkę dla misia.

Pozostałe spotkania czytelnicze odbywały się po obiedzie w przedszkolu. Zaproszone mamy umilały nam czas odpoczynku interesującymi opowiadaniami. Na zakończenie cyklu spotkań podczas zajęć plastycznych każdy z nas ulepił z plasteliny wybraną postać z bajki o Kubusiu Puchatku.

Dziękujemy serdecznie pani Urszuli Kiełek, pani Pauli Dzikowskiej, pani Annie Jaworskiej oraz pani Elwirze Kowalczuk za poświęcony nam czas i wspólną wyprawę do Stumilowego Lasu.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

 

URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA

17 października świętowaliśmy wspólnie z rodzicami urodziny Kubusia Puchatka. Spotkanie, dzięki uprzejmości pani Alina Kowalczuk, odbyło się w Gminnej Bibliotece. Rozpoczęliśmy je od wysłuchania opowiadania o emocjach, następnie rozwiązywaliśmy rożne zadania ukryte w kolorowych balonach. Przygotowali je specjalnie na tę okazję przyjaciele misia. Wykonaliśmy też kolorowe laurki według własnego pomysłu, które wręczyliśmy jubilatowi szepcząc życzenia do ucha. Najprzyjemniejszym momentem spotkania była degustacja tortu, na który wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością. Przyjaciele ze Stumilowego Lasu pamiętali również o naszych rodzicach, którym przygotowali pytania związane z książkami o przygodach Kubusia Puchatka. Zadanie okazało się proste ponieważ wszyscy rodzice szybko udzielali poprawnych odpowiedzi, a w konkursie zwyciężyła mama Natalii- pani Barbara Koźlak.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za wspólną zabawę, pani Alinie za ciepłe przyjęcie, pani Basi Mielech za przepyszny tort, a panu Marcinowi Dryl za piękne zdjęcia.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIE CZYTENICZE

KLUBU MOTYLI KSIĄŻKOWYCH”

29 września przypada „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”, tego dnia wybraliśmy się więc do szkolnej biblioteki na spotkanie czytelnicze, którym zainaugurowaliśmy cykl zajęć w ramach „Klubu Motyli Książkowych”. Pani Katarzyna Purta po serdecznym powitaniu przypomniała wszystkim o zasadach zachowania się w bibliotece i korzystania ze zgromadzonych tam zbiorów. Następnie przeczytała nam opowiadanie o przyjaźni żółwia i świetlika, których połączyła miłość do czytania książek. Wspólnie z panią bibliotekarką ustaliliśmy też w jaki sposób należy dbać o książki. Po złożeniu uroczystej przysięgi czytelnika otrzymaliśmy nowe legitymacje członka Klubu. Zanim opuściliśmy bibliotekę obejrzeliśmy czasopisma i książki dla dzieci, które wzbudziły nasze zainteresowanie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z ciekawymi książkami i gośćmi w progach biblioteki.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz


SPOTKANIE Z BAJKĄ- „JAŚ I MAŁGOSIA”

26 września odwiedziła nas kolejna bajkowa postać, którą wszyscy bardzo dobrze znamy. Małgosia opuściła chatkę Baby Jagi, by wspólnie z nami rozwiązać kilka zadań od czarownicy i uratować swojego brata- Jasia. Pierwsze zadanie polegało na wskazaniu wśród różnych rekwizytów tego, który nie pojawił się w bajce o „Jasiu i Małgosi”. Podczas drugiego zadania musieliśmy rozpoznać na ilustracjach leśne zwierzęta i podzielić ich nazwy na sylaby, jednocześnie wskazując ich liczbę. Trzecie zadanie sprawdzało naszą znajomość zasad obowiązujących podczas przebywania w lesie. Podczas czwartego zadania układaliśmy z kolorowych nakrętek chodniczki wg wzoru na tablicy. Piąte zadanie było najciekawsze i najpyszniejsze- musieliśmy udekorować pierniczki lukrem, aby Małgosia mogła zanieść je do chatki z piernika. Ostatecznie Baba Jaga pozwoliła nam je skonsumować. Za wykonanie wszystkich zadań otrzymaliśmy owocowe lizaki, a Małgosia mogła uwolnić brata. Kolejne spotkanie z bajką odbędzie się w drugim semestrze.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz


„ KAŻDY Z NAS TALENT MA…”

Pod takim hasłem świętowaliśmy 20 września „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. Każdy z nas przygotował tego dnia krótką prezentację swoich umiejętności. Obserwując innych odkryliśmy, że posiadamy wiele wspólnych talentów. Potrafimy jeździć na rolkach oraz wrotkach, bardzo ładnie śpiewamy i tańczymy, recytujemy wiersze, sprawnie układamy puzzle, mamy bogatą wyobraźnię- możemy zbudować z klocków i rzepów wszystko, co tylko chcemy. Niektórzy z nas potrafią już odczytać proste wyrazy i rozpoznać liczby dwucyfrowe. Jesteśmy też bardzo wysportowani- umiemy zrobić fikołki, stać długo na jednej nodze, a nawet nurkować w głębinach. Umiemy pięknie rysować i tworzyć bukiety z żywych kwiatów. Jesteśmy kreatywni, zdolni i bardzo utalentowani. Jesteśmy SUPER PRZEDSZKOLAKAMI

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

 

Rok szkolny 2016 / 2017

 

Dzień mamy i taty

 

... Moja mama jest urocza i najsłodszy uśmiech ma

Świat odbija się w jej oczach, a ten świat to właśnie ja ...”

Tymi oto między innymi słowami piosenki dzieci z grupy" Chmurki" uczciły uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Były również zagadki dotyczące mamy oraz taty. Potem pięknie zatańczyły gwiżdżącego walca z kwiatami. Na końcu wręczyły swoim najbliższym własno ręcznie wykonane prezenty. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem, na którym głównym bohaterem był tort oraz przepyszne słodkości.

Wszystkiego najlepszego nie tylko w tym dniu Kochani Rodzice ֍

Marta Świstun

 Wiosenna łąka

Ostatnio z grupą „Chmurek” wybraliśmy się na pobliską łąkę, aby obserwować przyrodę. Wycieczka miała na celu rozbudzenie umiejętności obserwacji roślin i owadów w terenie. Zabraliśmy z sobą lupy, aby w powiększeniu przyjrzeć się mieszkańcom łąki. Przedszkolaki po skończonej obserwacji wesoło bawiły się na łące. A oto słowa Alicji, która cała w skowronka powiedziała: „Proszę Pani, marzyłam o tym”. Jak nie wiele trzeba, by spełniać marzenia naszych „Chmurek”, prawda?

Dominika Jakim

 

Maratony naszego Jacka
 

29.04.2017r na stadionie w Łapach odbył się XVII Bieg Uliczny im. Waldemara Kikolskiego. Dystans 100m po mokrej trawie i nie sprzyjających warunkach pogodowych. Jacek nie zajął miejsca medalowego ale radość była duża.

Drugi maraton miał miesce 13.05.2017r. w Białymstoku na ul. Sienkiewicza - PKO Junior City Run. Bieg miał na celu propagowanie biegania wśród najmłodszych, być formą zabawy. Nie był mierzony czas, ale Jacek przybiegł trzeci. Uczestników było ok. 300. Dystans 100m.

Jacku Gratulujemy Ci w tak młodym wieku wytrwałości w bieganiu i trzymamy kciuki za kolejne twoje maratony.

Marta Świstun


 

Wielkanocne warsztaty u " Chmurek"

11 kwietnia w grupie Chmurek odbyły się wielkanocne warszaty. Zaprosiliśmy na nie rodziców. Dzieci oraz rodzice najpierw potańczyli, pograli oraz pobawili się szarym papierem. Dopiero po takiej rozgrzewce przystąpili do pracy nad wielkanocnym jajkiem. Ich zadaniem było przyklejenie elementów na plastikowym jajku oraz ozdobienie kubeczka do którego chował się nasz zajączek. Wszystkim wspólnie spędzony czas sprawił wiele radości.

Marta Świstun

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych

życzymy

wszystkim dzieciom i ich najbliższym

radości, uśmiechu ☺oraz mnóstwa życzliwość na każdy dzień ☼

WESOŁYCH ŚWIĄT

 

 

Starsi koledzy czytają przedszkolakom

Wiek przedszkolny jest najodpowiedniejszym czasem, kiedy to powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci. Dlatego bardzo cieszymy się, że po raz kolejny w naszej grupie „Chmurki” mogliśmy wysłuchać jak starsi koledzy z klasy III a ze Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej im. Stanisława Staszica czytali dla nas. Tym razem wysłuchaliśmy książki pt. „ Zbawcy książek” Agnieszki Stelmaszyk. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o trollach w szkolnej bibliotece, które niszczyły książki. Czy to na pewno były trolle? Tego możecie dowiedzieć się od naszych przedszkolaków, które po wysłuchanej lekturze wykonały ilustracje do książki.

Bardzo dziękujemy klasie III a oraz Pani Dorocie Pośladzie. Zapraszamy ponownie.

Dominika Jakim

 

Zimowe zabawy na śniegu

Zima to piękny czas, który daje radość zarówno dzieciom jak i dorosłym. Nasze przedszkolaki uwielbiają zabawy na śniegu, rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana. Zobaczcie sami jak uśmiechnięci i szczęśliwi uczestniczą w zimowym szaleństwie. Zapraszamy do fotorelacji.

Dominika Jakim

Babcia i dziadek z wizytą u "Chmurek"

18.01.2017 " Chmurki" zaprosiły do przedszkola swoich dziadków i swoje babcie. Z okazji ich święta przedszkolaki przygotowały krótką inscenizację o Bożym Narodzeniu. Były też wiersze o zapracowanej babci, ale mającej mnóswto chwil dla swoich wnuków a także dylematach dziadka z brodą, który przenosi wnuki w świat zabaw. Po wystepie dzieci zaprosiły swych najbliższych na poczęstunek gdzie wspólnie odśpiewalismy im "Sto lat" przy smacznym z tej okazji upieczonym torcie.

Moi drodzy bądźcie zawsze i wszędzie tacy jacy jesteście, czyli bezwarunkowo kochani dla swych wnuków.

Marta Świstun

 

 

Jasełka u babci i dziadka

 

".....Teraz mało kto Święta poważnie traktuje –

wielu ludzi w nich głównie swego zysku upatruje.

Na coraz droższe prezenty ludzie muszą pracować,

a zaczyna na wspólne świętowanie czasu im brakować....."

 

19 grudnia odbyło się spotkanie jasełkowe, które przygotowały "Chmurki". Zaprosiły swoich najbliższych aby razem móc przeżyć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci poprzez krótką inscenizację przypomniały dorosłym, co jest najważniejsze podczas Świąt. Przebywanie z najbliższymi od najstarszego do najmłodszego powinno być naszą tradycją, ale czy tak jest...? Mamy nadzieję, że tak.

 

WESOŁYCH ŚWIĄT

"Chmurki"

 

Pocztówkowe Przedszkole

W dzisiejszych czasach tradycyjne wysyłanie pocztówek czy listów wypierane jest przez korzystanie z nowych technologii komunikacyjnych.Łatwiej i taniej napisać maila, SMS czy wysłać wiadomość na portalu społecznościowym. Dużym plusem tych form przekazu jest szybkie dotarcia do adresata. Ale skrzynkę odbiorczą opróżnimy, SMS skasujemy, a portale społecznościowe, których teraz używamy za kilka lat przestaną istnieć. Natomiast pocztówki i listy to coś trwałego. Mogą one stać się wspaniałą pamiątką na długie lata.

Nadawca wkłada wiele pracy i serca w napisanie i ozdobienie pocztówek.Jest to też odskocznia od zbyt prostych form dzisiejszego komunikowania się i może dać wiele radości dzieciom czy dorosłym. Okazją do wysłania pocztówki nie muszą być tylko święta. Czytanie ich jest magicznym momentem dla odbiorców.

Dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że jest to bardzo ciekawa forma komunikowania się z innymi osobami, aby w późniejszym czasie również one podtrzymywały tą tradycję.

Od września do czerwca przyszłego roku grupa „Chmurki” bierze udział w programie edukacyjnym „Pocztówkowe przedszkole”. W poniedziałek 19 grudnia podczas spaceru przedszkolaki wybrały się na pobliską pocztę w Turośni Kościelnej aby wysłać pocztówki z pozdrowieniami do kolegów i koleżanek z różnych krańców Polski. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w tej akcji i z niecierpliwością czekają na przyjście listonosza.

Dominika Jakim

 

Świąteczne opowieści

15 grudniapo raz kolejny „Chmurki” gościły klasę III B ze Szkoły Podstawowej z Turośni Kościelnej wraz z wychowawczynią Bernardą Leszczyńską. Tym razem z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia starsi koledzy przeczytali przedszkolakom książki pt. „Gwiazdka Antosia” i „Jak babcia czytała wiersze” Katarzyny Janowicz-Timofiejew. Dzieci z zaciekawieniem słuchały świątecznych opowieści. Przedszkolaki nie mogą doczekać się kolejnych odwiedzin.

Dominika Jakim

 

O rybaku i złotej rybce”

8 grudnia „Chmurki”odwiedzili uczniowie klasy III B z Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej wraz z wychowawczynią Bernardą Leszczyńską. Wizyta miała na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci przedszkolnych poprzez aktywne słuchanie bajki „O rybaku i złotej rybce”. Na pewno wzbudziło ono u dzieci zainteresowanie książką, czytaniem, a także pozwoliło poznać starszych kolegów i koleżanki. Przedszkolaki mogły też spotkać swoje starsze rodzeństwo. Miłe przyjęcie i uśmiech oraz zadowolenie dzieci było najlepszym podziękowaniem dla czytających.

Dominika Jakim


Klasy III czytają Chmurkom

W tym roku szkolnym w ramach rozwijania kompetencji czytelniczych do swoich spotkań z książką zaprosiliśmy uczniów klas III Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej. 12 października odwiedzili nas uczniowie klasy IIIa z Panią Dorotą Pośladą. Pięknie przeczytali nam zbiór przygotowanych przez siebie wierszy. Część z nich była nam juz znana jak np. Paweł i Gaweł, ale pozostałe z wielkim skupieniem i ciekawością wysłuchaliśmy do końca. Niektórzy z uczniów przypomnieli sobie znane im sale z przedszkola, do którego wydawać się mogło tak niedawno chodzili. Za pierwsze czytelnicze spotkanie serdecznie dziękujemy i czekamy na kolejne.

Marta Świstun

Sałatka owocowa

6 września Chmurki wraz z zaproszonymi rodzicami zabrały sie od rana do pracy. Celem naszej wspólnej pracy było przygotowanie sałatki owocowej. W trakcie pracy stwierdziliśmy, że możemy również z przyniesionych wcześniej owoców przygotować szaszłyki owocowe jak również pyszne kanapki owocowe. Każde z dzieci najpierw przygotowało się do pracy myjąc dokładnie ręce a potem nakładając fartuszki. Praca w małych zespołach z pomocą rodziców przyniosła smakowite rezulaty w postaci owocowych pyszności. Po skończonej pracy nastąpiła wspólna z rodzicami degustacja. Własnoręcznie przygotowane potrawy smakowały jak nigdy dotąd. Za pomoc rodzicom serdecznie DZIĘKUJEMY ☺

Marta Świstun

 

Dzień Chłopaka w Naszym Przedszkolu

„ W tym dniu szczególnym –września trzydziestego,

Witamy serdecznie chłopaka każdego.

Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,

Innych przyjemności już nawet nie zliczę! ”

30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka w naszym przedszkolu. Z tej okazji dziewczynki z grupy „Chmurki” złożyły chłopcom najlepsze życzenia oraz wręczyły słodkie upominki.

Dominika Jakim

 

Rok szkolny 2015 / 2016

 

Lato czeka…”

„Chmurki” zawsze chętnie słuchają ciekawych opowiadań. W jeden z ostatnich dni wiosny przedszkolaki udały się na plac zabaw, by w gorących promieniach słońca wysłuchać książki Małgorzaty Strzałkowskiej o lecie. Następnie przypomniały charakterystyczne cechy tej pory roku i opowiedziały o swoich planach wakacyjnych. Wspólne zabawy na świeżym powietrzu były równie ciekawe i inspirujące. Z pewnością pozostaną one na długo w pamięci dzieci, podobnie jak wiele innych przygód przeżytych w ciągu całego roku szkolnego.

Monika Bibułowicz

,,CHMURKI” W SZKOLE”

15 marca 2016 r.dzięki uprzejmości p. Doroty Poślady i uczniów klasy IIa Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej, dzieci z naszej grupy miały możliwość zapoznania się z wyglądem sali szkolnej oraz obserwowania przebiegu lekcji. Wszyscy uczniowie aktywnie w niej uczestniczyli. Dla nas był to nie tylko sprawdzian grzeczności, ale również ćwiczenie koncentracji uwagi i próba wytrwania w jednym miejscu przez całe 45 minut. Wszyscy przeszli tę próbę pomyślnie, za co zostali nagrodzeni przez p. Dorotkę naklejkami. Oto wypowiedzi niektórych przedszkolaków po wizycie na lekcji:

,,Najbardziej podobała mi się pani. Była taka miła”

,, W szkole robi się łatwe rzeczy. Trudne jest tylko czytanie i pisanie, ale ja się szybko nauczę”

,,Proszę pani, ale ja nie zrozumiałam co to jest ten przy…, prze…, przy… (podpowiedź nauczyciela-przymiotnik).No właśnie. Co to jest?”

,,Oni w szkole też siedzą trochę na dywanie, a trochę przy stoliku, tak jak my na zajęciach”

J. Olendzka


 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE ,,CHMURKI”

25 listopada w dzień Pluszowego Misia dzieci z grupy ,,Chmurki” przygotowywały się do nauki czytania poprzez ciekawe zabawy i ćwiczenia. Dodatkową motywację stanowiły baryłki miody, które dzieci zdobywały dla swoich misiów za każde dobrze wykonane zadanie. Na koniec zajęć każde dziecko wykonało portret swojego misia i zabrało go na jesienny spacer. Wszystkim działaniom dzieci bacznie przyglądali się rodzice, którym serdecznie dziękujemy za obecność i pomoc.

J. Olendzka

 


 

CZYTAMY GDZIE SIĘ DA

 

W tym roku w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”, dzieci z grupy "Chmurki" słuchają ciekawych opowieści czytanych przez dorosłych w różnych miejscach. Pierwszej w tym roku szkolnym opowieści, czytanej przez Panią Bibliotekarkę, wysłuchaliśmy w Bibliotece Publicznej w Turośni Kościelnej.

17

Kolejnym fascynującym miejscem był gabinet Pani Dyrektor Ewy Chrabołowskiej, gdzie dzieci wysłuchały czytanej przez Panią Dyrektor historii lwa Lucjana i dziewczynki o imieniu Hania.

25

Wspaniałym miejscem do poznawania ciekawych przygód bohaterów książek jest nasze przedszkole, gdzie codziennie, po obiedzie, przenosimy się w cudowny świat bajek. W listopadzie Pani Bibliotekarka Alina Kowalczuk zaszczyciła nas swoją obecnością i zapoznała z przygodami bohaterów książki ,,Maja na tropie jaja”. Wręczyła również dzieciom upominki: zakładki do książek, zawieszki na drzwi i naklejki. W grudniu udowodniliśmy sobie, że sala gimnastyczna, choć na co dzień wykorzystywana w zupełnie innym celu, jest także doskonałym miejscem, w którym można czytać. Tam przypomnieliśmy sobie bajkę p.t. ,,Jaś i Małgosia”.

39

Wszystkim czytającym SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
Przed nami kolejne spotkania w ciekawych miejscach.

J. Olendzka