18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

Rok szkolny 2019 / 2020

,,LUCJAN-LEW JAKIEGO NIE BYŁO”

29 września przypadał dzień głośnego czytania. A ponieważ to była niedziela, to my postanowiliśmy uczcić ten dzień 27 września wizytą w bibliotece szkolnej, gdzie bardzo miło i serdecznie przyjęła nas p. Kasia – bibliotekarka. Z dużym zaangażowaniem i pełnym ciepła głosem przeczytała nam pierwsze rozdziały przygód dziewczynki o imieniu Hania, która wyruszyła w daleką i pełną przygód wyprawę do Zębowej Wróżki. A ponieważ zdarza się, że przynajmniej raz w tygodniu, któryś z naszych 6-latów traci mleczny ząb, to temat opowieści, jak najbardziej trafiony. Po wysłuchaniu wybranego fragmentu i udzieleniu odpowiedzi na kilka, czasem nie łatwych, pytań dotyczących treści, każdy wykonał swojego, co prawda nie pluszowego, ale papierowego lwa. O tym czy Hania dotarła do celu, kogo spotkała po drodze i czego nowego się nauczyła – tego wszystkiego dowiemy się w kolejnych dniach, kiedy podczas poobiedniego odpoczynku będziemy kontynuować czytanie książki o przygodach Hani i lwa Lucjana.

Chmurki i Joanna Olendzka

 

DZIEŃ KROPKI

19 września w naszej grupie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Był to dzień kreatywności, zabawy i rozwijania wiary we własne umiejętności i możliwości. Ubrania każdego z nas zdobiły mniejsze, większe, naklejane, wyszywane kropki. I tak rozpoczęliśmy nasze świętowanie od pokazu mody. Następnie rozwiązywaliśmy różne logiczne zadania z wykorzystaniem maty do kodowania oraz w parach układaliśmy kropkowane sudoku. Przy śpiewie znanej wszystkim piosenki o haftowanej chusteczce, bawiliśmy się przekazując sobie chusteczkę-oczywiście w kropki. Każdy z nas kierując się własną pomysłowością, przy pomocy farb i patyczka higienicznego, ozdobił kropkę w kropki. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem i cierpliwością tworzyły fantastyczne i niepowtarzalne obrazy. Na koniec zajęć, opowiadaliśmy sobie o naszych wyjątkowych umiejętnościach, które następnie zapisaliśmy na kolorowych kropkach i ozdobiliśmy nimi drzewo talentów i zdolności. Do zastanowienia się nad własnymi zdolnościami zaprosiliśmy również dorosłych – pracowników szkoły, przedszkola oraz rodziców.

 

Rok szkolny 2018 / 2019

Człowiek nie jest istotą jednowymiarową, sportowiec musi zarówno dużo ćwiczyć, jak i czytać” – powiedziała Irena Koźmińska, Prezes Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" podczas Inauguracji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

W piątek 03 czerwca udaliśmy się do szkolnej biblioteki na oficjalne zamknięcie Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Wszystkim wiadomo, że w naszym przedszkolu, dzieciom czytamy codziennie. Nikomu nie trzeba przypominać jak ważne jest codzienne czytanie najmłodszym. W bibliotece Pani K. Purta przeczytała Chmurkom bajkę terapeutyczną pt. ,,Potulny jak misiaczek? Sztuka panowania nad sobą”. Przedszkolaki miały za zadanie nie tylko określić jakie rasy misiów poznały ale trzeba było odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących bajki. Wszyscy pokazali, że bardzo uważnie słuchali i nie było pytania, na które nie znali odpowiedzi. Po obiedzie, podczas popołudniowego wypoczynku Pani J. Strzałkowska, nauczyciel w-f i nasz logopeda, zachęcała, do sięgania po książki, prezentując ,,Kacperiadę” G. Kasdepke. Pani Joasia jest nie tylko prawdziwym sportowcem, ale i fanem czytania dla najmłodszych. Jej domowy księgozbiór literatury dziecięcej jest godny polecenia, gdyż sama codziennie przed snem czyta swoim dzieciom.

Eliza Kossakowska

 

Pszczelarz w przedszkolu

W środę 29 maja odwiedził nas dziadek Kai Parzych, Pan Mirosław Bobrowicz, który z zamiłowania jest pszczelarzem. Dzieci na te odwiedziny czekały już od samego rana. Pan Bobrowicz przyniósł ze sobą dziwnądrewnianą skrzynkę, która wyglądem przypominała ul. Żadne z dzieci nawet nie pomyślało, co ukryte jest w tym tajemniczo brzęczącym pudle. Jakież było zdziwienie przedszkolaków, gdy po wyjęciu ze skrzynki drewnianych ścianek, ich oczom ukazał się prawdziwy rój pszczół ( oczywiście zabezpieczony specjalnymi, szklanymi ściankami), kręcący się wokół swojej Królowej – matki. Co to była za lekcja przyrody! Wszyscy mieli okazję zobaczyć jak wylęgają się młode pszczoły, jak Królowa składa w specjalnie przygotowanych przez robotnice otworach jajeczka, jak wyglądają trutnie. Każdy miał możliwość obejrzenia, jak pracują pszczoły w ulu, jak wygląda osadzający się tam miód. Do tego pszczelarz uświadomił dzieci, jak ważne jest dbanie o czystość środowiska. Bez czystego otoczenia nie będzie pszczół i nie będzie miodu, który tak bardzo smakuje wszystkim przedszkolakom.

Dziękujemy serdecznie Panu Mirosławowi Bobrowicz, za wspólnie spędzony czas i wprowadzenie dzieci w tajniki produkcji miodu.

Eliza Kossakowska

Dzień Mamy i Taty w grupie Chmurki

 

   Jak co roku, przedszkolaki świętowały Dzień Mamy i Taty. Dnia 22.05.2019r., dzieci zaprosiły rodziców na majową łąkę, a same wcieliły się w jej mieszkańców. Po wspaniałych występach, w których przedszkolaki zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne, na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Wszystkie dzieci   inscenizacją teatralną i piosenkami wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom pięknie wykonane upominki. Atmosfera tej uroczystości była podniosła ale i bardzo radosna. Przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.

 

Eliza Kossakowska

 

Wielkanoc tuż, tuż!!!

Okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych to szczególna okazja do poznania przez dzieci, polskich tradycji i zwyczajów świątecznych. Najlepiej jest gdy dzieci robią to wspólnie z Rodzicami. W poniedziałek 15 kwietnia odbyły się w naszej grupie Wielkanocne Warsztaty Plastyczne, na które zostali zaproszeni Rodzice.

Celem spotkania było poznanie symboli i tradycji wielkanocnych, zacieśnienie więzi między dziećmi i rodzicami. Była to też dobra okazja do zaprezentowania umiejętności i zachowań dzieci na tle grupy przedszkolnej.

Przedszkolaki wspólnie z rodzicami wykonały zająca wielkanocnego. Zadanie nie było łatwe. Trzeba było z różnego rodzaju i koloru tkanin, zaprojektować i ubrać wielkanocną figurkę zwierzątka. Wszyscy mogli wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Myślę, że powstałe zajączki ozdobią wielkanocny stół. Wspólne spotkanie było niezwykle radosne i pozwoliło wkroczyć dzieciom i dorosłym w atmosferę oczekiwania na święta. Wszyscy świetnie się bawili, wymieniali spostrzeżeniami i wspomnieniami o świętach z rodzinnych domów.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy poświęcili czas, by wspólnie z dziećmi poczuć magię Świąt Wielkanocnych. Wszystkim z tej okazji życzymy zdrowych, pogodnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych.

Eliza Kossakowska

 

 

Zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

Ruch w życiu człowieka jest bardzo ważnym elementem na każdym etapie jego rozwoju. Ruch umożliwia działanie, aktywność, a także zaspokajanie podstawowych potrzeba człowieka. Dziecku umiejętność poruszania się daje możliwość eksploatacji otoczenia, poznawania i uczenia się. Dzięki ruchom naszego ciała możemy także wyrazić swoje uczucia i komunikować się z innymi. Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne bazując na bardzo prostych i klarownych ćwiczeniach ruchowych wspomaga zarówno rozwój fizyczny jak i emocjonalny dziecka. Możemy wyróżnić wiele jej zalet takich jak: „daje pozytywne odczucie w kontakcie z innym człowiekiem, wyzwala swobodę zachowań i naturalność, daje okazję do rozładowania energii, jest próbą pokonania własnych zahamowań wynikających z uprzednich doświadczeń, daje radość, wyzwala zaangażowanie, daje możliwość zaspokojenia własnych potrzeb, daje pewność siebie, daje możliwość poczucia się w innej roli niż na co dzień, zbliża do siebie uczestników zajęć, daje radość z działania w grupie, przyjemność dawania innym radości, daje dorosłym okazję do wspomnień, przypomnienia sobie zdarzeń z dzieciństwa. W czwartek 11 kwietnia w naszej grupie odbyły się zajęcia ta metodą, na które zaprosiliśmy również rodziców. Wszyscy mieli okazję odprężyć się po całym tygodniu pracy i przedświątecznych przygotowaniach. Dzieci były bardzo szczęśliwe mogąc nasze propozycje wykonywać razem z mamą lub tatą. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za poświęcony czas i pełne zaangażowanie.

Eliza Kossakowska, Beata Rutkowska

 

Świąteczna Palma

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem dla dzieci i młodzieży. Z tej okazji, 3 kwietnia odwiedzili nas wolontariusze, z klasy III gimnazjum. Przedstawili oni przedszkolakom tradycje związane z Wielkanocą. Utrwalili z młodszymi kolegami zmiany w przyrodzie jakie można zaobserwować wiosną, opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych ze świętami i zaproponowali wspólne wykonanie, jednego z najpopularniejszych symboli świątecznych: PALM. Dzieci zostały podzielone na dwa zespoły. Każdy miał za zadanie wykonać jak największą i najładniejszą palmę. Zabawy dla przedszkolaków było co niemiara. Pod czujnym okiem wolontariuszy wykonali papierowe kwiaty płaskie i przestrzenne. Z ochotą pomagali łączyć ze sobą gałązki bukszpanu i ozdabiać je, kolorową bibułą, wielkanocnymi kurczakami, motylkami i wstążkami. Na zakończenie zespoły z dumą zaprezentowały swoje dzieła. Myślę, że to był dobry pomysł, aby dzieci i młodzież wspólnie kultywowali tradycje świąteczne. Serdecznie dziękujemy Pani Beatrycze Smaszcz – Turosieńskiej, opiekunowi szkolnego wolontariatu za współpracę, a gimnazjalistom za poświęcony czas przedszkolakom.

Eliza Kossakowska

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Przedszkolaki tego dnia udały się do szkolnej biblioteki, by razem z bibliotekarzem , panią Katarzyną Purta uczcić święto książek dla dzieci. W przedszkolu tego dnia rozmawialiśmy z dziećmi o historii książki, jej powstawaniu i ludziach ,którzy biorą w tym procesie udział. Dzieci zapoznały się z zawodami: pisarza, drukarza, księgarza. Nowością okazała się informacja o miejscu noszącym nazwę antykwariat, w którym można kupić używane książki. Dzieciom zostało zadane pytanie ,,Czy wyobrażają sobie świat bez PAPIEROWYCH książek. Wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że dziwne byłoby czytanie przez babcię np. ,,Czerwonego Kapturka” na e-booku, bez możliwości przewracania szeleszczących, papierowych kartek. Pani Kasia przygotowała nam niespodziankę czytelniczą w postaci pozycji Renaty Piątkowskiej pt. ,,Nie ma nudnych dni „, z niej przeczytała opowiadanie pt. ,,Konkurs muzyczny”. Razem wykonaliśmy prace plastyczne do przeczytanej pozycji. Na zakończenie dzieci obdarowały bibliotekarkę samodzielnie wykonanym plakatem z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Eliza Kossakowska


 

 


„Od nasiona do rośliny”

W poniedziałek 01.04.2019r. przedszkolaki z grupy „Chmurki” podjęły się bardzo odpowiedzialnego zadania. Z pomocą wychowawczyni posiały rzeżuchę. Zobowiązały się także do pielęgnacji swojej roślinki poprzez jej podlewanie. Pomysł bardzo spodobał się dzieciom, które z uśmiechem na twarzach oraz dużym zaangażowaniem napełniały pojemnik ziemią i siały swoją roślinkę.

Wysiew nasion poprzedziły zajęcia o temacie: „Od nasiona do rośliny” podczas których dzieci poszerzały wiadomości na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin.

Rutkowska Beata

 

Historyjki i opowiastki

W piątek 15 marca odwiedziła nas kolejna uczennica klasy II szkoły podstawowej, Klaudia Adamska. Oczarowała dzieci płynnością czytania. Wszystkie z podziwem wpatrywały się w Klaudię, która czytała dzieciom krótkie historyjki z książki pt. ,,Historyjki i opowiastki”. Na zakończenie uczennica wpisała się do pamiątkowej książki Misia Zdzisia.

Eliza Kossakowska

 

Z Misiem Zdzisiem przez świat literatury

Naszym gościem, który zaprzyjaźnił się ze Zdzisiem i przedszkolakami była Pani Agata Porowska, nauczyciel Zespołu Szkół. Przeczytała dzieciom bajkę z morałem pt. ,,Rycerz chłop” z książki pt. ,,Malowany dzban”. Pani Agata zdradziła dzieciom swoją tajemnicę. Mianowicie jest ona fanką wszystkich misiów świata, a w domu ma jeszcze pluszaki ze swojego dzieciństwa, które obiecała przynieść i pokazać dzieciom. Dziękujemy Pani Agato za mile spędzony czas.

Eliza Kossakowska

 

 

Dzień Kobiet, Dzień Kobiet niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek

8 marca dziewczynki z naszej grupy poczuły się bardzo kobieco z powodu drobnych, a jakże ważnych tego dnia gestów ze strony chłopców z Chmurek. Były słodycze, kwiaty, życzenia. Antoni docenił tego dnia pracę naszych pań, dbających o posiłki, obdarzając je żółtymi różyczkami. Wszystkim naszym chłopcom przypomniałyśmy aby nie zapomnieli złożyć życzeń, najważniejszym kobietom w ich życiu, czyli MAMOM i siostrom.

Eliza Kossakowska

Drugoklasiści czytają Chmurkom

8 marca w piątek gościliśmy w naszej sali Natalkę Kalinowską i Kacpra Parzycha. Ze szkolnej biblioteki przynieśli oni ze sobą min. pozycję pt. ,,Twardy orzech do zgryzienia” autorstwa Renaty Piątkowskiej. W podziękowaniu za czytanie, Antek obdarował Natalkę min. żółtą różą. Dziękujemy gościom za mile spędzony czas i wprowadzanie dzieci w świat czytelnictwa.

Eliza Kossakowska

 

,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

W piątek 1 marca gościliśmy kolejnych uczniów II klasy szkoły podstawowej. Naszymi lektorami tym razem byli: Karolina Dryl i Emil Łapiński. Oboje wybrali do czytania własne pozycje: ,,Żubr Pompik – letnie opowieści” i ,,Kubuś Puchatek – Uszy Królika”. To z jakim zainteresowaniem przedszkolaki słuchały starszych kolegów można zaobserwować na zdjęciach. Drugoklasiści na zakończenie swojej wizyty wpisali się do pamiątkowej księgi Misia Zdzisia. Dziękujemy drugoklasistom za wspólnie spędzony czas i już z niecierpliwością czekamy na kolejnych gości.

Eliza Kossakowska

 

Drodzy Rodzice !!!

 

Od miesiąca działa w naszej grupie Kącik Wymiany Książek!

Polega to na tym, że dzieci przynoszą do przedszkola książkę (może być więcej) . Zostaje ona umieszczona na półce w Kąciku, skąd każde dziecko, może własną książeczkę wymienić na inną. Po zapoznaniu się z treścią pozycji, można ją znowu zamienić na kolejną.

Celem stworzenia Kącika jest zachęcenie rodziców do codziennego czytania swoim dzieciom oraz zainspirowanie ich do wspólnych zabaw w oparciu o przeczytany tekst. Taka wymiana książek przygotowuje też najmłodszych do korzystania z biblioteki. Mam nadzieję, że wszystkie nasze wspólne działania wzbudzą w dzieciach chęć do samodzielnego czytania w przyszłości.

Przedszkolny Kącik Wymiany Książek będzie działał do końca roku szkolnego.

Już dziś można zaobserwować, że wymiana książek sprawia dzieciom wiele radości i przyjemności. Uczy ich również odpowiedzialności za wybraną pozycję.

 

Zasady działalności Kącika Wymiany Książeczek:

  • Wymieniamy pozycje czytelnicze zgodnie z zasadą „książka za książkę”.

  • Dbamy o książki – zwracamy uwagę na zachowanie książek w jak najlepszej kondycji.

 

Zapraszamy do współpracy przy rozbudowie Kącika Wymiany Książek.

 

Eliza Kossakowska

 

 

,,Pani Beata włączyła się do programu Mały Miś ….”

Miś Zdziś zyskał nową przyjaciółkę. Pani Beata Łapińska chociaż od niedawna pracuje w naszym przedszkolu, czynnie włączyła się w czytelnicze spotkania z maskotką przedszkolaków. Czytała dzieciom baśnie przez nie wybrane. Chmurki jak zaczarowane wpatrywały się w ,,nową” Panią Beatkę, która czytaniem zaskarbiła sobie uznanie wszystkich dzieci z grupy. Sama zainteresowana stwierdziła, że z pewnością dla takiego grona słuchaczy czyta pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni. Dziękujemy za wędrówkę z Misiem Zdzisiem po świecie baśni i bajek.

Eliza Kossakowska

 

Mały miś Zdziś z wizytą w szkolnej bibliotece

W poniedziałek odwiedziliśmy szkolną bibliotekę, której gospodarzem jest Pani Katarzyna Purta. Zabraliśmy ze sobą Misia Zdzisia, aby i on mógł zaprzyjaźnić się z Panią Kasią i szkolną biblioteką. Zaczyna się wiosna i zaczyna się czas nieprzyjemnych szczepień. Zdziś i Pani Kasia wybrali do czytania opowiadanie z książki Renaty Piątkowskiej pt. ,,Szczepionka”. Po wysłuchaniu przygód Kuby, który razem z mamą udali się do gabinetu na szczepienie, dzieci stwierdziły, że mogą już spokojnie same przeżyć takie doświadczenie. Myślę, że to miły, ciepły głos czytającej bibliotekarki również wpłynął na pozytywne nastawienie przedszkolaków do igły i strzykawki. Po przeczytanej lekturze, dzieci miały za zadanie zaprojektować jak najładniejsze plastry. Wszystkie propozycje były ciekawe, a Pani Kasia z żalem zgodziła się na to, by dzieci zabrały swoje prace do domów. W podziękowaniu za mile spędzony czas, dzieci wręczyły Pani bibliotekarce własnoręcznie zerwane bazie – pierwsze oznaki wiosny.

Eliza Kossakowska

Wstrzymał  Słońce, ruszył Ziemię, …

Gwiazdy i planety, taki był temat naszego spotkania , podczas którego w rolę nauczyciela - astrologa, wcielił się tata Tymka - Pan Tomasz Kiercul. Zadanie miał trudne. Musiał uporządkować całą wiedzę, jaką przedszkolaki zdobyły w trakcie poznawania Kosmosu. Udało mu się znakomicie, ale sam stwierdził, że w przygotowanie się do zajęć włożył sporo pracy. Wcześniej zostały przygotowane odpowiedniej wielkości piłki, fasola, koła hula-hop, aby w jak najbardziej zrozumiały sposób pokazać dzieciom nie tylko wielkości poszczególnych planet, ale też ich kolorystykę, no i oczywiście obieg wokół słońca. Dzieci były przeszczęśliwe, mogąc nie tylko zobaczyć, ale i wcielić się w rolę planet. Przy pomocy latarki i durszlaka zostało wyczarowane niebo i gwiazdy, latarka globus i żółta piłka pomogły zrozumieć zjawiska dnia i nocy, pór roku itp. Chmurki pochwaliły się przed Panem Tomkiem, że znają Mikołaja Kopernika, który udowodnił, że Ziemia nie jest płaska, a Słońce wcale nie krąży wokół Ziemi. Przedszkolaki na zakończenie zajęć mogły farbami z drewnianych szablonów wyczarować nowe, wymarzone Planety. Jedną wspólnie wykonały dla naszego Gościa, jako upominek za fantastyczną lekcję o kosmosie. Dziękujemy i zapraszamy częściej Rodziców, by podzielili się z nami swoją wiedzą z różnych dziedzin.

Eliza Kossakowska

 

 

,,Mały Miś w Świecie wielkiej literatury”

Od piątku 22 lutego naszą grupę zaczęli odwiedzać uczniowie klasy II SP. Razem z nami i Misiem Zdzisiem chcą wędrować przez świat bajek i baśni. Chmurki bardzo serdecznie przyjęły Jakuba Bibułowicza i Darię Białous. Drugoklasiści przyszli ze swoimi propozycjami czytelniczymi. Daria zapoznała przedszkolaków z postacią Kici Koci w pozycji Anity Głowińskiej ,,Kicia Kocia mówi NIE”, a Jakub zachęcił do czytania przygód rodzeństwa przedszkolaków z książki Renaty Piątkowskiej ,,Nie ma nudnych dni”. Miło było usłyszeć, jak świetnie nasi goście opanowali już sztukę czytania. Na zakończenie drugoklasiści wpisali się do Księgi Pamiątkowe Misia Zdzisia. Dziękujemy Pani Dorocie Pośladzie, wychowawczyni klasy II za rozpoczętą współpracę w zachęcaniu dzieci i młodzieży, do jak najczęstszego sięgania po książki. A my, z niecierpliwością czekamy już na następnych uczniów, wędrujących z nami po świecie literatury.

Eliza Kossakowska

 

Walentynki, Walentynki dla chłopczyka i dziewczynki

 

Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych np. „walentynkę” - wiersz. Niekiedy obdarzają się upominkami. Walentynki to święto wszystkich zakochanych, zarówno tych którzy są zakochani, jak i tych którzy są nieśmiali i obawiają się wyznać swoje uczucie. Walentynki to szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego. Nasza grupa postanowiła tego dnia urządzić Bal Walentynkowy. Były zabawy, tańce konkurencje z serduszkami. Na zakończenie dzieci poprzez punktację serduszkową wybrały Królową i Króla Balu. Anielka Białous i Nikodem Hołowacz wyglądali przepięknie w koronach z serduszek. Wszystkie dzieci zostały obdarowane wielkimi balonami w kształcie serc.

 

Eliza Kossakowska

 

 

Kochana Babciu, Kochany Dziadku!

Czas jak koło szybko krąży,
rok za rokiem szybko mija.
Z życzeniami wnuczek dąży,
niech Wam tylko szczęście sprzyja.

 

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Przedszkolaki już od rana wyczekiwały na swoje Babcie i Dziadków, powtarzając wierszyki i piosenki, poprawiając swoje stroje. Chciały swoim występem pokazać jak ważną rolę w ich życiu pełnią dziadkowie. W pięknej scenografii zaprezentowały Jasełka i wiersze o Babciach i Dziadkach. Cała uroczystość była naprawdę wyjątkowa, pełna radości, uśmiechu i dumy. Rozradowane twarze Seniorów potwierdziły jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Eliza Kossakowska

 


,,Jest taki jeden niepowtarzalny dzień w roku,

który zaczyna się tuż po zmroku…”

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny pełen radości, miłości i pokoju. W tej świątecznej atmosferze przedszkolaki z grupy Chmurki pod opieką wychowawczyń 20 grudnia zaprezentowali Jasełka. Na widowni zasiedli Rodzice i rodzeństwo małych aktorów. Zebranych powitał Kacper i zaprosił na przedstawienie..

Młodzi aktorzy z pełnym zaangażowaniem, przedstawili historię narodzenia Jezusa. Całość przeplatana była kolędami, tworzącymi ten niepowtarzalny klimat radości i refleksji. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Po zakończonej części artystycznej, wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia, przełamując się opłatkiem.

Eliza Kossakowska

 

Świąteczne pieczenie ciasteczek z gimnazjalistami

Święta tuż – tuż. Przedszkolaki z grupy Chmurki w ramach programu czytelniczego ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, razem z grupowym misiem Zdzisiem , przemienili się w znawców kuchni. Razem z Paniami własnoręcznie stworzyli książkę kucharską. Zawarli w niej przepisy na przepyszne i zdrowe sałatki owocowe, surówki i świąteczne pierniczki. Chcąc sprawdzić, czy receptury stworzone przez przedszkolaki są ,,jadalne” zaprosiliśmy uczniów III klasy gimnazjum do pomocy w eksperymentowaniu w kuchni. W środę 12 grudnia zapachniało w przedszkolu cynamonem, miodem i zrobiło się bardzo świątecznie. Wolontariusze z klasy IIIa gimnazjum, piekli z dziećmi z grupy Chmurki świąteczne pierniczki. Wszystko rozpoczęło się od zapoznania się gimnazjalistów z przedszkolakami, do czego został wykorzystany papierowy pierniczek. Następnie dzieci mogły zapoznać się z historią powstania pierników, zapachem korzennych przypraw. Prace rozpoczęły się od poznania składników, potrzebnych do zrobienia ciasta, po czym gimnazjaliści razem z chętnymi dziećmi zaczęli zagniatać ciasto. Każdy mógł spróbować swoich sił kulinarnych.

Dzieci z radością pomagały wychowawczyniom i gimnazjalistom w przygotowaniu ciasta, dodając składniki i mieszając je ze sobą, by w efekcie powstały ciastka. Wspólne pieczenie, i dekorowanie było przyjemną zabawą, a jeszcze przyjemniejsza była degustacja tego, co sami upiekliśmy. Dziękujemy wolontariuszom i Pani Beatrycze Smaszcz-Turosieńskiej za przybliżanie dzieciom tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Eliza Kossakowska

 

Ułani

Dnia 23 listopada 2018 do grupy „Chmurki” zawitali Ułani. Zaprezentowali dzieciom mundur – polowy i galowy, zapoznali z bronią – białą i palną. Zademonstrowali siodła na których dzieci mogły przymierzyć się do jazdy konnej. Całe spotkanie odbyło się w ramach współpracy nauczycieli z rodzicami.

Dziękujemy panu Piotrowi Witowskiemu i Markowi Cyglerowi za poświęcony czas i pogłębianie w dzieciach uczuć patriotycznych.

Beata Rutkowska

Eliza Kossakowska

 

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego misia pluszowego. Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z bezpiecznym czasem dzieciństwa. Wiele razy dla Was jest kolegą do zabawy, towarzyszem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, tarczą na nocne koszmary. Każdy z nich ma swoją historię, którą gdyby potrafił mówić zaskoczyłby niejednego dorosłego. W naszym przedszkolu Miś Zdziś zachęca wszystkie dzieciaki do bycia przyjacielem książek.

Chmurki obchodziły urodziny nie tylko grupowego ulubieńca Misia Zdzisia ale i własnych pluszowych zabawek. Do świętowania przyłączyli się niezawodni rodzice, którzy towarzyszyli swoim pociechom podczas zajęć matematyczno - plastycznych. Każdy wykonał specjalną kartkę urodzinową dla misia Bruna z przedszkola z Kolbuszowej. Zwieńczeniem uroczystości był tort urodzinowy, wykonany przez Panią A. Grabowską dla wszystkich Misiów i dzieci.

Eliza Kossakowska

 

Zajęcia otwarte: Sałatka jarzynowa

Jesień w pełni. W sklepach, półki uginają się pod ciężarem darów jesieni: jabłek, gruszek, pomidorów, buraków, selerów, porów, dyń, …., jednym słowem warzywa i owoce nęcą swoimi kolorami, kształtami i zapachem. W piątek, 5 października dzieci z naszej grupy wspólnie z rodzicami wzięły udział w zajęciach warsztatowych. O tym jak ważne jest jedzenie warzyw i owoców nie trzeba przypominać nikomu. Przedszkolaki miały możliwość nie tylko zaprezentować umiejętności, które już nabyły w przedszkolu. Ważnym zadaniem była tutaj nauka bezpiecznego posługiwania się podstawowymi narzędziami kuchennymi min. nożem, obieraczką i tarką do warzyw. Dzieci pod czujnym okiem rodziców i dziadków nabierały pewności siebie w pracach kuchennych. Kulminacyjnym momentem naszych zajęć kulinarnych była wspólna degustacja przygotowanych sałatek i surówek. Każdy znalazł coś dla siebie

Eliza Kossakowska

 

Rok szkolny 2017 / 2018

XVII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

W dniach 5- 8 czerwiec 2018 obchodziliśmy w naszej grupie XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, którego tegoroczne hasło brzmi „Czytanie łączy”. Z tej okazji codziennie gościliśmy bliskie nam osoby na spotkaniach czytelniczych. Obchody tygodnia czytania otworzyła pani wicedyrektor Beata Szymoniuk „Lokomotywą” Juliana Tuwima. Przez kolejne dni o przygodach Bolka i Lolka czytali nam: pan Marcin Dryl (tata Antka), pan Józef Borowski (dziadek Szymona), pani Renata Kamińska (mama Filipa) oraz pani Anna Jaworska (mama Rafała).

Dziękujemy wszystkim naszym gościom za wspólne czytanie oraz rozbudzanie w nas ciekawości i pasji do odkrywania tajemniczego świata książek.

CHMURKI”

NA WIOSENNEJ ŁĄCE”

Dzień Mamy i Taty

22 maja obchodziliśmy w naszej grupie wyjątkowe święto- „Dzień Mamy i Taty”. Przygotowywaliśmy się do niego długo i czekaliśmy na ten dzień z niecierpliwością, ponieważ bardzo lubimy występować przed publicznością. Naszych Kochanych Rodziców zaprosiliśmy tego dnia na wiosenną łąkę, którą pomogła nam przygotować pani Krystyna Podwysocka. Poprzez tańce, wiersze, krótkie przedstawienia i piosenki wyraziliśmy naszą miłość oraz wdzięczność za codzienny trud wychowania. Cieszymy się, że udało nam się rozbawić, ale i wzruszyć publiczność.

Raz jeszcze życzymy Wam Drodzy Rodzice dużo zdrowia, optymizmu i cierpliwości, by marzenia się spełniały, a dzieciaki Was słuchały.

„CHMURKI”

SPOTKANIE W KLUBIE MOTYLI KSIĄŻKOWYCH

W poniedziałek 21 maja na kolejne spotkanie „Klubu Motyli Książkowych” w szkolnej bibliotece pani Kasia zaprosiła ucznia Gimnazjum w Turośni Kościelnej Kacpra Kowalczuka. Nasz starszy i bardzo sympatyczny kolega przeczytał nam opowiadanie o przygodach Szewczyka Dratewki. Po krótkiej rozmowie podsumowującej treść utworu narysowaliśmy wybrany jego fragment. Wspólnie wyciągnęliśmy także morał, iż dobro, które ofiarujemy innym powraca do nas. Pamiętajmy o tym.

CHMURKI” i Monika Bibułowicz

Z WIZYTĄ W GMINNEJ BIBLIOTECE

W piątek 11 maja wyruszyliśmy do Gminnej Biblioteki na spotkanie czytelnicze, by przypomnieć sobie legendy związane z Warszawą. Nie był to jednak jedyny cel naszej wizyty. Po wysłuchaniu opowieści złożyliśmy życzenia pani Alince z okazji przypadającego w tym tygodniu „Dnia Bibliotekarza”. Własnoręcznie wykonana kartka pełna oryginalnych życzeń zaskoczyła panią bibliotekarkę, która tradycyjnie na zakończenie spotkania obdarowała nas słodkościami.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

SPORT UPRAWIAMY, BO O ZDROWIE DBAMY”

W piątek 6 kwietnia obchodziliśmy „Światowy Dzień Sportu”, ponieważ wiemy jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego rozwoju. Słoneczna pogoda umożliwiła nam wyjście na orlik, gdzie zajęcia sportowe poprowadził z nami pan Andrzej Sienkiewicz. Zanim przystąpiliśmy do rozgrzewki wymieniliśmy różne dyscypliny sportowe. Każdy z nas pochwalił się także, które z nich uprawia na co dzień z rodzicami, rodzeństwem lub kolegami. Po krótkich ćwiczeniach ogólnorozwojowych spróbowaliśmy swoich sił podczas zabaw z piłkami do gry w koszykówkę, tenis, piłkę nożną i piłkę ręczną. Wszystkie ćwiczenia i zadania sprawnościowe wykonaliśmy najlepiej, jak potrafiliśmy, dlatego na zakończenie spotkania otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy.

Dziękujemy raz jeszcze panu Andrzejowi za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawych zajęć oraz za rozwijanie w nas pasji do uprawiania różnych dyscyplin sportowych.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

W POSZUKIWANIU WIOSNY”

27 marca wyruszyliśmy do szkolnej biblioteki na spotkanie czytelnicze, które tym razem poświęcone było wiośnie. Piękne wiersze o tematyce wiosennej przeczytała nam starsza koleżanka z Gimnazjum- Julia Zembrowska. Potem wspólnie wskazaliśmy najważniejsze oznaki obecnej pory roku i rozpoznawaliśmy ptaki przylatujące do Polski z ciepłych krajów. Spotkanie zakończyliśmy zajęciami plastycznymi- w grupach wyklejaliśmy plasteliną wybrane gatunki ptaków.

Dziękujemy pani Kasi Purcie za kolejne zaproszenie i pomoc w zorganizowaniu spotkania.

CHMURKI” i Monika Bibułowicz

WARSZTATY WIELKANOCNE”

26 marca zaprosiliśmy naszych rodziców do przedszkola na zajęcia otwarte. Po krótkiej rozmowie wprowadzającej nas w tematykę Świąt Wielkanocnych rozpoczęliśmy warsztaty. Przy niewielkim wsparciu rodziców wykonaliśmy ozdoby świąteczne, dekorując styropianowe jaka według własnych pomysłów. Efekty naszej pracy można podziwiać na zdjęciach wykonanych przez pana Marcina Dryla (tatę Antka).

Serdecznie dziękujemy rodzicom za poświęcony nam czas.

CHMURKI”

Chmurki sieją....

21 marca podczas porannych zajęć dzieci z grupy chmurek wykonały pewne doświadczenie - wysiały rzeżuchę do ziemi oraz na watę w celu sprawdzenia, gdzie urośnie jako pierwsza. Sadziły także cebulki z których mamy nadzieję, że urośnie nam pyszny i zdrowy szczypiorek.

Beata Rutkowska

SPOTKANIE Z CZERWONYM KAPTURKIEM”

W poniedziałek 12 marca zostaliśmy zaproszeni przez panią Katarzynę Purtę do szkolnej biblioteki. Byliśmy przekonani, że będziemy uczestniczyć w kolejnym spotkaniu czytelniczym, tymczasem czekała tam na nas miła niespodzianka. Obejrzeliśmy bajkę „Czerwony Kapturek” w wykonaniu naszych starszych kolegów i koleżanek ze Szkoły Podstawowej. Pani bibliotekarka przygotowała również dla każdego z nas pytania dotyczące treści przedstawienia i słodkie nagrody. Wszyscy oglądaliśmy uważnie, więc nie mieliśmy żadnych trudności z udzielaniem poprawnych odpowiedzi. Na zakończenie spotkania kolorowaliśmy obrazki związane z bajką.

Bardzo dziękujemy pani Kasi i aktorom za zaproszenie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania w progach szkolnej biblioteki.

CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIA Z BAŚNIĄ-

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA i 7 KRASNOLUDKÓW”

W poniedziałek 26 lutego odbyły się w naszej grupie zajęcia otwarte, na których (oprócz rodziców) gościliśmy Królewnę Śnieżkę. Na początku spotkania wysłuchaliśmy fragmentu baśni czytanego przez mamę Filipa- panią Ewelinę Czaczkowską. Następnie sprawdziliśmy wiedzę rodziców na temat tej baśni. Potem próbowaliśmy opisać krasnoludki, których tak naprawdę nigdy nie widzieliśmy, a które znamy jedynie z książek. Ich rysowanie z zamkniętymi oczami sprawiło nam trochę kłopotu, ale sprostaliśmy i temu zadaniu. Kolejnym elementem spotkania było poszukiwanie ukrytych w sali krasnoludków i wskazywanie właściwego po opisie Śnieżki. Przeglądając się w lustrze robiliśmy różne miny, a na zakończenie spotkania zaprojektowaliśmy krasnoludkom kolorowe czapki.

Spotkaniem ze Śnieżką zakończyliśmy cykl zajęć poświęcony baśniom.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

SPOTKANIE CZYTELNICZE Z ZIMĄ W TLE

16 lutego odwiedziliśmy w szkolnej bibliotece panią Katarzynę Purtę, która pomogła nam zorganizować kolejne spotkanie czytelnicze. Zaproszenie do wspólnego czytania przyjęła tym razem uczennica klasy II A Gimnazjum- Gabriela Kołodowska, która przeczytała nam dwa wiersze i opowiadanie o zimie. Dzięki lekturze przypomnieliśmy o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas zabaw na śniegu i podsumowaliśmy wiadomości na temat obecnej pory roku. Kolejnym etapem spotkania była praca plastyczna- każdy z nas zilustrował ulubione zabawy na śniegu. Wszystkie wykonane przez nas prace zostały zebrane w książkę pt: „Zima fajna jest” i podziwiać je można w przedszkolu do końca miesiąca.

W przyszłym miesiącu powitamy wiosnę i dowiemy się jak opisują ją polscy poeci w swych wierszach.

„CHMURKI”

Z WIZYTĄ NA POCZCIE

Tuż przed Walentynkami omawialiśmy na zajęciach zagadnienia związane z pracą listonosza. Dowiedzieliśmy się, co trzeba zrobić, by list trafił do właściwego adresata. Następnie postanowiliśmy w praktyce sprawdzić zdobytą wiedzę. Z niewielką pomocą pani wykonaliśmy kartki przyjaźni, które podpisaliśmy i włożyliśmy losowo do kopert. Nikt z nas nie wiedział do kogo trafi jego kartka. Potem pani wpisała właściwe adresy i wyruszyliśmy na pocztę, gdzie kupiliśmy znaczki. Ostatnim krokiem było wrzucenie kopert do skrzynki na listy. Następnego dnia z niecierpliwością czekaliśmy na listonosza, by sprawdzić od kogo dostaniemy przesyłkę.

„CHMURKI”

ZABAWY NA ŚNIEGU

My się zimy nie boimy, ponieważ zima fajna jest. Już trochę brakowało nam śniegu, więc gdy w końcu się pojawił z radością wybiegliśmy na podwórko, aby się nim nacieszyć. Niewielki mróz nie przeszkadzał nam w robieniu aniołków, lepieniu bałwanów czy rzucaniu się śnieżkami. Podczas takich zabaw nie tylko świetnie się bawimy, ale również uczymy się współpracy i utrwalamy zasady bezpieczeństwa.

CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W piątek 19 styczniagościliśmy w przedszkolu nasze babcie i naszych dziadków. Z okazji ich święta przygotowaliśmy montaż słowno- muzyczny oraz układy taneczne. Naszym występem wyraziliśmy całą miłość i wdzięczność za opiekę oraz pomoc włożoną w nasze wychowanie. Potem zaprosiliśmy dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zanim usiedliśmy do stołów mocno uściskaliśmy naszych gości i wręczyliśmy im drobne upominki.

„CHMURKI”

CZYTAMY Z BABCIĄ

Styczniowe spotkania w „Klubie Motyli Książkowych” były wyjątkowe, ponieważ brały w nich udział bardzo bliskie nam osoby. Książkę Wandy Chotomskiej pt: „Pięciopsiaczki” czytały nam w przedszkolu nasze ukochane babcie: pani Danuta Więcko (babcia Zosi), pani Halina Radziwon (babcia Filipa) oraz pani Anna Andrzejewska (babcia Maksa Borowskiego- Beszty).

Na spotkaniu czytelniczym w szkolnej bibliotece babcia Maksa Wojcieszka- pani Barbara Gajewska przeczytała opowiadanie o przyjaźni pt: „Sąsiedzi” autorstwa Marii Kowalewskiej, a my narysowaliśmy nasze ulubione zabawy z kolegami i koleżankami w przedszkolu.

Dziękujemy serdecznie wszystkim babciom za poświęcony nam czas i wspólne czytanie, a za rok zapraszamy dziadków.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

WŚRÓD NOCNEJ CISZY…

Tuż przed wigilią Bożego Narodzenia zaprosiliśmy do przedszkola naszych najbliższych, by wspólnie z nimi odkryć na nowo istotę tych świąt. Przygotowane przez nas jasełka ukazały odwieczną walkę dobra ze złem, która rozgrywała się pomiędzy diabłami i aniołami zwiastującymi ludziom dobrą nowinę. W naszym przedstawieniu nie zabrakło również pasterzy, trzech królów oraz dzieci, którzy przybyli do stajenki oddać pokłon Dzieciątku. Na zakończenie spotkania złożyliśmy sobie świąteczne życzenia dzieląc się opłatkiem.

CHMURKI

CO SŁYCHAĆ JESIENIĄ POD ZIEMIĄ?

Rodzice chętnie przychodzą do nas, by poczytać nam ciekawe opowiadania, a my z przyjemnością ich słuchamy. 13 grudnia naszą grupę odwiedziła mama Szymona- pani Katarzyna Bursa, która zapoznała nas z bohaterami książki Tomasza Szweda pt. „Klinika małych zwierząt w Leśnej Górce”. Dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta żyją pod ziemią i co się dzieje w podziemnych tunelach późną jesienią. Każdy z nas pokolorował wybrane zwierzątko i wspólnie wykonaliśmy pracę plastyczną, którą można podziwiać na zdjęciu poniżej.

Serdecznie dziękujemy pani Kasi za poświęcony nam czas i promienny uśmiech, który towarzyszył nam podczas całego spotkania.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz


 

WARSZTATY LITERACKIE

12 grudnia na spotkanie w Klubie Motyli Książkowych zaprosiliśmy autorkę książek dla dzieci- panią Katarzynę Janowicz- Timofiejew, która poprowadziła warsztaty literackie pt. „Zaczarowany worek św. Mikołaja”. Zaproponowane przez naszego gościa zabawy językowe, muzyczno- ruchowe i logopedyczne zainspirowane były książkami: „Gwiazdka Antosia”, „Opowieści Gawrona” i „Myszka Modnisia”. Na zakończenie spotkania pokrótce poznaliśmy treść każdej z tych książek, a do domu zabraliśmy tę, która najbardziej nam się spodobała, by przeczytać ją wspólnie z rodzicami.

Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie z panią Kasią i w przyszłym roku szkolnym zobaczymy się znowu, by poznać nową książkę, która jest obecnie w trakcie tworzenia.

CHMURKI” i Monika Bibułowicz

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż, więc 6 grudnia zaprosiliśmy naszych rodziców do udziału w warsztatach świątecznych. Wspólnie z nimi wykonaliśmy choinki z ziaren kawy. Nie było to łatwe zadanie, ale wykazaliśmy się dużym zaangażowaniem i cierpliwością. Każdemu z nas udało się stworzyć wyjątkowe drzewko, które zabraliśmy ze sobą do domów. Tego dnia odwiedził nas również św. Mikołaj z workiem prezentów, ponieważ byliśmy bardzo grzeczni. Po skończonej pracy ozdabialiśmy lukrem pierniczki, które potem oczywiście zjedliśmy ze smakiem.

Dziękujemy wszystkim obecnym na warsztatach- rodzicom i babci- za pomoc w sprawnym ich przeprowadzeniu. Do zobaczenia wkrótce na Jasełkach.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz


 

JESIEŃ W NASZYCH WSPOMNIENIACH”

Listopadowe spotkanie czytelnicze „Klubu Motyli Książkowych” w szkolnej bibliotece poświęcone było jesieni. Wiersze i opowiadania o tej tematyce przeczytał nam starszy kolega Maksymilian Grodzki z kl. III Gimnazjum. Swoją wiedzę na temat charakterystycznych cech jesieni sprawdzaliśmy rozwiązując jesienne zagadki, które przygotowała nam pani Katarzyna Purta. Następnie narysowaliśmy jesień w naszych wspomnieniach. Wszystkie prace zebraliśmy w jedną książkę, a teraz z niecierpliwością czekamy na zimę.

CHMURKI i Monika Bibułowicz

 

Mamo! Tato! Wolę wodę!”

Realizując kolejny program profilaktyczny poznawaliśmy wspólnie ze Zdrojkiem sekrety wody. Dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę pełni ona w przyrodzie i w naszym życiu. Jednocześnie przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego odżywiania, w którym znaczącą rolę odgrywa picie wody. Razem stworzyliśmy duży „Talerz zdrowia”, na którym znalazły się produkty niezbędne dla naszego właściwego rozwoju. Mniejsze talerze wykonane na zajęciach plastycznych zabraliśmy do domu, by przypominały nam o tym, czego się nauczyliśmy.

Drodzy Rodzice apelujemy o dalsze rozwijanie w nas nawyków właściwego odżywiania, w tym nawyku picia wody.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 


BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI TO MY”

Od września cyklicznie uczestniczymy w różnych zajęciach w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczny Przedszkolak”. W trakcie spotkań ze strażakiem oraz policjantem utrwaliliśmy zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i podczas zagrożenia pożarem. Na zajęciach zatytułowanych „Pies na mojej drodze” poznaliśmy bezpieczną pozycję, którą powinniśmy przyjąć w momencie ataku psa. Wiemy także, iż nie możemy drażnić i zaczepiać zwierząt. Ostatnie zajęcia dotyczyły różnych niebezpiecznych sytuacji, jakie mogą przydarzyć nam się w domu. Przypomnieliśmy sobie, że urządzenia elektryczne nie służą do zabawy i kontakt z nimi powinni mieć tylko osoby dorosłe.

Dzięki programowi „Bezpieczny Przedszkolak” wiemy, czego unikać, by nie zrobić sobie krzywdy. W drugim semestrze będziemy nadal wzbogacać swoją wiedzę na temat różnych niebezpieczeństw, z którymi możemy się zetknąć każdego dnia.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz


 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”

3 listopada obchodziliśmy w naszej grupie „Dzień Postaci z Bajek”. Tego dnia na spotkanie Klubu Motyli Książkowych każdy z nas przyniósł ze sobą kostium wybranego bohatera bajki znanej z książek lub telewizji. Po obiedzie wyruszyliśmy pociągiem w podróż do Krainy Bajek. Tam zaprezentowaliśmy nasze stroje i rozpoczęliśmy wspólną zabawę żywiołowymi tańcami. Najbardziej podobała nam się zabawa muzyczna w „gorące krzesła”. Następnie podczas różnorodnych zabaw związanych z bajkami sprawdzaliśmy swoją wiedzę na temat ich treści i bohaterów. Możemy pochwalić się, iż znaliśmy odpowiedź na każde pytanie, sprawnie wykonywaliśmy też zadania ruchowe. A wszystko to, dzięki naszym rodzicom, którzy często czytają nam baśnie i bajki. Dziękujemy, że wspieracie nasz rozwój, wzbogacając nasze słownictwo i rozwijając wyobraźnię. Czytajcie nam nadal- przynajmniej 20 min- codziennie.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

POZNAJEMY PRZYGODY KUBUSIA PUCHATKA

Od 16 do 20 października w ramach spotkań Klubu Motyli Książkowych wspólnie z rodzicami poznawaliśmy różne przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Jedno z takich spotkań czytelniczych odbyło się w szkolnej bibliotece. Tam serdecznie ugościła nas pani Katarzyna Purta, która również przygotowała specjalnie dla nas ciekawe zabawy. Po wysłuchaniu opowiadania musieliśmy zdać mały egzamin ze znajomości książek o Kubusiu Puchatku, potem ułożyć kolorowe puzzle i zaprojektować nową koszulkę dla misia.

Pozostałe spotkania czytelnicze odbywały się po obiedzie w przedszkolu. Zaproszone mamy umilały nam czas odpoczynku interesującymi opowiadaniami. Na zakończenie cyklu spotkań podczas zajęć plastycznych każdy z nas ulepił z plasteliny wybraną postać z bajki o Kubusiu Puchatku.

Dziękujemy serdecznie pani Urszuli Kiełek, pani Pauli Dzikowskiej, pani Annie Jaworskiej oraz pani Elwirze Kowalczuk za poświęcony nam czas i wspólną wyprawę do Stumilowego Lasu.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

 

URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA

17 października świętowaliśmy wspólnie z rodzicami urodziny Kubusia Puchatka. Spotkanie, dzięki uprzejmości pani Alina Kowalczuk, odbyło się w Gminnej Bibliotece. Rozpoczęliśmy je od wysłuchania opowiadania o emocjach, następnie rozwiązywaliśmy rożne zadania ukryte w kolorowych balonach. Przygotowali je specjalnie na tę okazję przyjaciele misia. Wykonaliśmy też kolorowe laurki według własnego pomysłu, które wręczyliśmy jubilatowi szepcząc życzenia do ucha. Najprzyjemniejszym momentem spotkania była degustacja tortu, na który wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością. Przyjaciele ze Stumilowego Lasu pamiętali również o naszych rodzicach, którym przygotowali pytania związane z książkami o przygodach Kubusia Puchatka. Zadanie okazało się proste ponieważ wszyscy rodzice szybko udzielali poprawnych odpowiedzi, a w konkursie zwyciężyła mama Natalii- pani Barbara Koźlak.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za wspólną zabawę, pani Alinie za ciepłe przyjęcie, pani Basi Mielech za przepyszny tort, a panu Marcinowi Dryl za piękne zdjęcia.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIE CZYTENICZE

KLUBU MOTYLI KSIĄŻKOWYCH”

29 września przypada „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”, tego dnia wybraliśmy się więc do szkolnej biblioteki na spotkanie czytelnicze, którym zainaugurowaliśmy cykl zajęć w ramach „Klubu Motyli Książkowych”. Pani Katarzyna Purta po serdecznym powitaniu przypomniała wszystkim o zasadach zachowania się w bibliotece i korzystania ze zgromadzonych tam zbiorów. Następnie przeczytała nam opowiadanie o przyjaźni żółwia i świetlika, których połączyła miłość do czytania książek. Wspólnie z panią bibliotekarką ustaliliśmy też w jaki sposób należy dbać o książki. Po złożeniu uroczystej przysięgi czytelnika otrzymaliśmy nowe legitymacje członka Klubu. Zanim opuściliśmy bibliotekę obejrzeliśmy czasopisma i książki dla dzieci, które wzbudziły nasze zainteresowanie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z ciekawymi książkami i gośćmi w progach biblioteki.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz


SPOTKANIE Z BAJKĄ- „JAŚ I MAŁGOSIA”

26 września odwiedziła nas kolejna bajkowa postać, którą wszyscy bardzo dobrze znamy. Małgosia opuściła chatkę Baby Jagi, by wspólnie z nami rozwiązać kilka zadań od czarownicy i uratować swojego brata- Jasia. Pierwsze zadanie polegało na wskazaniu wśród różnych rekwizytów tego, który nie pojawił się w bajce o „Jasiu i Małgosi”. Podczas drugiego zadania musieliśmy rozpoznać na ilustracjach leśne zwierzęta i podzielić ich nazwy na sylaby, jednocześnie wskazując ich liczbę. Trzecie zadanie sprawdzało naszą znajomość zasad obowiązujących podczas przebywania w lesie. Podczas czwartego zadania układaliśmy z kolorowych nakrętek chodniczki wg wzoru na tablicy. Piąte zadanie było najciekawsze i najpyszniejsze- musieliśmy udekorować pierniczki lukrem, aby Małgosia mogła zanieść je do chatki z piernika. Ostatecznie Baba Jaga pozwoliła nam je skonsumować. Za wykonanie wszystkich zadań otrzymaliśmy owocowe lizaki, a Małgosia mogła uwolnić brata. Kolejne spotkanie z bajką odbędzie się w drugim semestrze.

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz


„ KAŻDY Z NAS TALENT MA…”

Pod takim hasłem świętowaliśmy 20 września „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. Każdy z nas przygotował tego dnia krótką prezentację swoich umiejętności. Obserwując innych odkryliśmy, że posiadamy wiele wspólnych talentów. Potrafimy jeździć na rolkach oraz wrotkach, bardzo ładnie śpiewamy i tańczymy, recytujemy wiersze, sprawnie układamy puzzle, mamy bogatą wyobraźnię- możemy zbudować z klocków i rzepów wszystko, co tylko chcemy. Niektórzy z nas potrafią już odczytać proste wyrazy i rozpoznać liczby dwucyfrowe. Jesteśmy też bardzo wysportowani- umiemy zrobić fikołki, stać długo na jednej nodze, a nawet nurkować w głębinach. Umiemy pięknie rysować i tworzyć bukiety z żywych kwiatów. Jesteśmy kreatywni, zdolni i bardzo utalentowani. Jesteśmy SUPER PRZEDSZKOLAKAMI

„CHMURKI” i Monika Bibułowicz

 

 

Rok szkolny 2016 / 2017

 

Dzień mamy i taty

 

... Moja mama jest urocza i najsłodszy uśmiech ma

Świat odbija się w jej oczach, a ten świat to właśnie ja ...”

Tymi oto między innymi słowami piosenki dzieci z grupy" Chmurki" uczciły uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Były również zagadki dotyczące mamy oraz taty. Potem pięknie zatańczyły gwiżdżącego walca z kwiatami. Na końcu wręczyły swoim najbliższym własno ręcznie wykonane prezenty. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem, na którym głównym bohaterem był tort oraz przepyszne słodkości.

Wszystkiego najlepszego nie tylko w tym dniu Kochani Rodzice ֍

Marta Świstun

 Wiosenna łąka

Ostatnio z grupą „Chmurek” wybraliśmy się na pobliską łąkę, aby obserwować przyrodę. Wycieczka miała na celu rozbudzenie umiejętności obserwacji roślin i owadów w terenie. Zabraliśmy z sobą lupy, aby w powiększeniu przyjrzeć się mieszkańcom łąki. Przedszkolaki po skończonej obserwacji wesoło bawiły się na łące. A oto słowa Alicji, która cała w skowronka powiedziała: „Proszę Pani, marzyłam o tym”. Jak nie wiele trzeba, by spełniać marzenia naszych „Chmurek”, prawda?

Dominika Jakim

 

Maratony naszego Jacka
 

29.04.2017r na stadionie w Łapach odbył się XVII Bieg Uliczny im. Waldemara Kikolskiego. Dystans 100m po mokrej trawie i nie sprzyjających warunkach pogodowych. Jacek nie zajął miejsca medalowego ale radość była duża.

Drugi maraton miał miesce 13.05.2017r. w Białymstoku na ul. Sienkiewicza - PKO Junior City Run. Bieg miał na celu propagowanie biegania wśród najmłodszych, być formą zabawy. Nie był mierzony czas, ale Jacek przybiegł trzeci. Uczestników było ok. 300. Dystans 100m.

Jacku Gratulujemy Ci w tak młodym wieku wytrwałości w bieganiu i trzymamy kciuki za kolejne twoje maratony.

Marta Świstun


 

Wielkanocne warsztaty u " Chmurek"

11 kwietnia w grupie Chmurek odbyły się wielkanocne warszaty. Zaprosiliśmy na nie rodziców. Dzieci oraz rodzice najpierw potańczyli, pograli oraz pobawili się szarym papierem. Dopiero po takiej rozgrzewce przystąpili do pracy nad wielkanocnym jajkiem. Ich zadaniem było przyklejenie elementów na plastikowym jajku oraz ozdobienie kubeczka do którego chował się nasz zajączek. Wszystkim wspólnie spędzony czas sprawił wiele radości.

Marta Świstun

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych

życzymy

wszystkim dzieciom i ich najbliższym

radości, uśmiechu ☺oraz mnóstwa życzliwość na każdy dzień ☼

WESOŁYCH ŚWIĄT

 

 

Starsi koledzy czytają przedszkolakom

Wiek przedszkolny jest najodpowiedniejszym czasem, kiedy to powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci. Dlatego bardzo cieszymy się, że po raz kolejny w naszej grupie „Chmurki” mogliśmy wysłuchać jak starsi koledzy z klasy III a ze Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej im. Stanisława Staszica czytali dla nas. Tym razem wysłuchaliśmy książki pt. „ Zbawcy książek” Agnieszki Stelmaszyk. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o trollach w szkolnej bibliotece, które niszczyły książki. Czy to na pewno były trolle? Tego możecie dowiedzieć się od naszych przedszkolaków, które po wysłuchanej lekturze wykonały ilustracje do książki.

Bardzo dziękujemy klasie III a oraz Pani Dorocie Pośladzie. Zapraszamy ponownie.

Dominika Jakim

 

Zimowe zabawy na śniegu

Zima to piękny czas, który daje radość zarówno dzieciom jak i dorosłym. Nasze przedszkolaki uwielbiają zabawy na śniegu, rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana. Zobaczcie sami jak uśmiechnięci i szczęśliwi uczestniczą w zimowym szaleństwie. Zapraszamy do fotorelacji.

Dominika Jakim

Babcia i dziadek z wizytą u "Chmurek"

18.01.2017 " Chmurki" zaprosiły do przedszkola swoich dziadków i swoje babcie. Z okazji ich święta przedszkolaki przygotowały krótką inscenizację o Bożym Narodzeniu. Były też wiersze o zapracowanej babci, ale mającej mnóswto chwil dla swoich wnuków a także dylematach dziadka z brodą, który przenosi wnuki w świat zabaw. Po wystepie dzieci zaprosiły swych najbliższych na poczęstunek gdzie wspólnie odśpiewalismy im "Sto lat" przy smacznym z tej okazji upieczonym torcie.

Moi drodzy bądźcie zawsze i wszędzie tacy jacy jesteście, czyli bezwarunkowo kochani dla swych wnuków.

Marta Świstun

 

 

Jasełka u babci i dziadka

 

".....Teraz mało kto Święta poważnie traktuje –

wielu ludzi w nich głównie swego zysku upatruje.

Na coraz droższe prezenty ludzie muszą pracować,

a zaczyna na wspólne świętowanie czasu im brakować....."

 

19 grudnia odbyło się spotkanie jasełkowe, które przygotowały "Chmurki". Zaprosiły swoich najbliższych aby razem móc przeżyć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci poprzez krótką inscenizację przypomniały dorosłym, co jest najważniejsze podczas Świąt. Przebywanie z najbliższymi od najstarszego do najmłodszego powinno być naszą tradycją, ale czy tak jest...? Mamy nadzieję, że tak.

 

WESOŁYCH ŚWIĄT

"Chmurki"

 

Pocztówkowe Przedszkole

W dzisiejszych czasach tradycyjne wysyłanie pocztówek czy listów wypierane jest przez korzystanie z nowych technologii komunikacyjnych.Łatwiej i taniej napisać maila, SMS czy wysłać wiadomość na portalu społecznościowym. Dużym plusem tych form przekazu jest szybkie dotarcia do adresata. Ale skrzynkę odbiorczą opróżnimy, SMS skasujemy, a portale społecznościowe, których teraz używamy za kilka lat przestaną istnieć. Natomiast pocztówki i listy to coś trwałego. Mogą one stać się wspaniałą pamiątką na długie lata.

Nadawca wkłada wiele pracy i serca w napisanie i ozdobienie pocztówek.Jest to też odskocznia od zbyt prostych form dzisiejszego komunikowania się i może dać wiele radości dzieciom czy dorosłym. Okazją do wysłania pocztówki nie muszą być tylko święta. Czytanie ich jest magicznym momentem dla odbiorców.

Dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że jest to bardzo ciekawa forma komunikowania się z innymi osobami, aby w późniejszym czasie również one podtrzymywały tą tradycję.

Od września do czerwca przyszłego roku grupa „Chmurki” bierze udział w programie edukacyjnym „Pocztówkowe przedszkole”. W poniedziałek 19 grudnia podczas spaceru przedszkolaki wybrały się na pobliską pocztę w Turośni Kościelnej aby wysłać pocztówki z pozdrowieniami do kolegów i koleżanek z różnych krańców Polski. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w tej akcji i z niecierpliwością czekają na przyjście listonosza.

Dominika Jakim

 

Świąteczne opowieści

15 grudniapo raz kolejny „Chmurki” gościły klasę III B ze Szkoły Podstawowej z Turośni Kościelnej wraz z wychowawczynią Bernardą Leszczyńską. Tym razem z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia starsi koledzy przeczytali przedszkolakom książki pt. „Gwiazdka Antosia” i „Jak babcia czytała wiersze” Katarzyny Janowicz-Timofiejew. Dzieci z zaciekawieniem słuchały świątecznych opowieści. Przedszkolaki nie mogą doczekać się kolejnych odwiedzin.

Dominika Jakim

 

O rybaku i złotej rybce”

8 grudnia „Chmurki”odwiedzili uczniowie klasy III B z Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Turośni Kościelnej wraz z wychowawczynią Bernardą Leszczyńską. Wizyta miała na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci przedszkolnych poprzez aktywne słuchanie bajki „O rybaku i złotej rybce”. Na pewno wzbudziło ono u dzieci zainteresowanie książką, czytaniem, a także pozwoliło poznać starszych kolegów i koleżanki. Przedszkolaki mogły też spotkać swoje starsze rodzeństwo. Miłe przyjęcie i uśmiech oraz zadowolenie dzieci było najlepszym podziękowaniem dla czytających.

Dominika Jakim


Klasy III czytają Chmurkom

W tym roku szkolnym w ramach rozwijania kompetencji czytelniczych do swoich spotkań z książką zaprosiliśmy uczniów klas III Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej. 12 października odwiedzili nas uczniowie klasy IIIa z Panią Dorotą Pośladą. Pięknie przeczytali nam zbiór przygotowanych przez siebie wierszy. Część z nich była nam juz znana jak np. Paweł i Gaweł, ale pozostałe z wielkim skupieniem i ciekawością wysłuchaliśmy do końca. Niektórzy z uczniów przypomnieli sobie znane im sale z przedszkola, do którego wydawać się mogło tak niedawno chodzili. Za pierwsze czytelnicze spotkanie serdecznie dziękujemy i czekamy na kolejne.

Marta Świstun

Sałatka owocowa

6 września Chmurki wraz z zaproszonymi rodzicami zabrały sie od rana do pracy. Celem naszej wspólnej pracy było przygotowanie sałatki owocowej. W trakcie pracy stwierdziliśmy, że możemy również z przyniesionych wcześniej owoców przygotować szaszłyki owocowe jak również pyszne kanapki owocowe. Każde z dzieci najpierw przygotowało się do pracy myjąc dokładnie ręce a potem nakładając fartuszki. Praca w małych zespołach z pomocą rodziców przyniosła smakowite rezulaty w postaci owocowych pyszności. Po skończonej pracy nastąpiła wspólna z rodzicami degustacja. Własnoręcznie przygotowane potrawy smakowały jak nigdy dotąd. Za pomoc rodzicom serdecznie DZIĘKUJEMY ☺

Marta Świstun

 

Dzień Chłopaka w Naszym Przedszkolu

„ W tym dniu szczególnym –września trzydziestego,

Witamy serdecznie chłopaka każdego.

Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,

Innych przyjemności już nawet nie zliczę! ”

30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka w naszym przedszkolu. Z tej okazji dziewczynki z grupy „Chmurki” złożyły chłopcom najlepsze życzenia oraz wręczyły słodkie upominki.

Dominika Jakim

 

Rok szkolny 2015 / 2016

 

Lato czeka…”

„Chmurki” zawsze chętnie słuchają ciekawych opowiadań. W jeden z ostatnich dni wiosny przedszkolaki udały się na plac zabaw, by w gorących promieniach słońca wysłuchać książki Małgorzaty Strzałkowskiej o lecie. Następnie przypomniały charakterystyczne cechy tej pory roku i opowiedziały o swoich planach wakacyjnych. Wspólne zabawy na świeżym powietrzu były równie ciekawe i inspirujące. Z pewnością pozostaną one na długo w pamięci dzieci, podobnie jak wiele innych przygód przeżytych w ciągu całego roku szkolnego.

Monika Bibułowicz

,,CHMURKI” W SZKOLE”

15 marca 2016 r.dzięki uprzejmości p. Doroty Poślady i uczniów klasy IIa Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej, dzieci z naszej grupy miały możliwość zapoznania się z wyglądem sali szkolnej oraz obserwowania przebiegu lekcji. Wszyscy uczniowie aktywnie w niej uczestniczyli. Dla nas był to nie tylko sprawdzian grzeczności, ale również ćwiczenie koncentracji uwagi i próba wytrwania w jednym miejscu przez całe 45 minut. Wszyscy przeszli tę próbę pomyślnie, za co zostali nagrodzeni przez p. Dorotkę naklejkami. Oto wypowiedzi niektórych przedszkolaków po wizycie na lekcji:

,,Najbardziej podobała mi się pani. Była taka miła”

,, W szkole robi się łatwe rzeczy. Trudne jest tylko czytanie i pisanie, ale ja się szybko nauczę”

,,Proszę pani, ale ja nie zrozumiałam co to jest ten przy…, prze…, przy… (podpowiedź nauczyciela-przymiotnik).No właśnie. Co to jest?”

,,Oni w szkole też siedzą trochę na dywanie, a trochę przy stoliku, tak jak my na zajęciach”

J. Olendzka


 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE ,,CHMURKI”

25 listopada w dzień Pluszowego Misia dzieci z grupy ,,Chmurki” przygotowywały się do nauki czytania poprzez ciekawe zabawy i ćwiczenia. Dodatkową motywację stanowiły baryłki miody, które dzieci zdobywały dla swoich misiów za każde dobrze wykonane zadanie. Na koniec zajęć każde dziecko wykonało portret swojego misia i zabrało go na jesienny spacer. Wszystkim działaniom dzieci bacznie przyglądali się rodzice, którym serdecznie dziękujemy za obecność i pomoc.

J. Olendzka

 


 

CZYTAMY GDZIE SIĘ DA

 

W tym roku w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”, dzieci z grupy "Chmurki" słuchają ciekawych opowieści czytanych przez dorosłych w różnych miejscach. Pierwszej w tym roku szkolnym opowieści, czytanej przez Panią Bibliotekarkę, wysłuchaliśmy w Bibliotece Publicznej w Turośni Kościelnej.

17

Kolejnym fascynującym miejscem był gabinet Pani Dyrektor Ewy Chrabołowskiej, gdzie dzieci wysłuchały czytanej przez Panią Dyrektor historii lwa Lucjana i dziewczynki o imieniu Hania.

25

Wspaniałym miejscem do poznawania ciekawych przygód bohaterów książek jest nasze przedszkole, gdzie codziennie, po obiedzie, przenosimy się w cudowny świat bajek. W listopadzie Pani Bibliotekarka Alina Kowalczuk zaszczyciła nas swoją obecnością i zapoznała z przygodami bohaterów książki ,,Maja na tropie jaja”. Wręczyła również dzieciom upominki: zakładki do książek, zawieszki na drzwi i naklejki. W grudniu udowodniliśmy sobie, że sala gimnastyczna, choć na co dzień wykorzystywana w zupełnie innym celu, jest także doskonałym miejscem, w którym można czytać. Tam przypomnieliśmy sobie bajkę p.t. ,,Jaś i Małgosia”.

39

Wszystkim czytającym SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
Przed nami kolejne spotkania w ciekawych miejscach.

J. Olendzka