18-106 Turośń Kościelna
ul. Białostocka 4a
tel. 85 650 52 10
sekretariat@zs.turosnkoscielna.pl

e.chrabolowska@zs.turosnkoscielna.pl

 

Rok 2018/2019

 

URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA

15 października po raz kolejny obchodziliśmy w Klubie Motyli Książkowych urodziny Kubusia Puchatka. W tym roku minęło 92 lata od pierwszego wydania książki o przygodach misia o małym rozumku i jego przyjaciół. Zaraz po śniadaniu otrzymaliśmy tajemniczy list od Puchatka, w którym zapraszał nas do wspólnej zabawy w poszukiwanie baryłek z miodem. Każda z nich zawierała różne zadania do wykonania. Rozwiązując zadania trafiliśmy do szkolnej biblioteki. Tam w towarzystwie pani Kasi Purty oraz uczennicy Julii Adamskiej czekał już na nas jubilat. Nasza starsza koleżanka przeczytała nam opowiadanie o poszukiwaniu miodu przez Puchatka. Następnie próbowaliśmy pomóc Kłapouchemu, który zgubił swój ogon i wykonaliśmy własnoręcznie kartki urodzinowe dla misia. Na zakończenie spotkania zaśpiewaliśmy mu Sto lat i złożyliśmy serdeczne życzenia.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

SPOTKANIE CZYTELNICZE W GMINNEJ BIBLIOTECE

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”, który przypada 29 września świętowaliśmy wKlubie Motyli Książkowychw Gminnej Bibliotece. Było to nasze pierwsze i jednocześnie ostatnie spotkanie czytelnicze w nowym roku szkolnym w tym miejscu. Od października zmienia się bowiem siedziba biblioteki. Pani Alinka przeczytała nam opowiadanie Wojciecha Widłaka pt. „Komendant wolnej Polski”, którym przybliżyła wszystkim postać Józefa Piłsudskiego. Następnie poznaliśmy „Rady nie od parady” Małgorzaty Strzałkowskiej i analizując je próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie „Jaki powinien być mały Polak?” Na zakończenie spotkania powspominaliśmy nasze wizyty w murach biblioteki, a teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie czytelnicze w nowym budynku.

„PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

 

DZIEŃ KROPKI- czyli

ODKRYWAMY W SOBIE NOWY TALENT”

13 września obchodziliśmy w naszej grupie „Międzynarodowy Dzień Kropki”, który przypada w tym roku w sobotę. To święto kreatywności, rozwijania talentów, wytrwałości w pokonywaniu trudności i wiary we własne możliwości. W tym dniu przypomnieliśmy historię Vashti- bohaterki książki Petera H. Reynoldsa pt. „Kropka”, która odkryła swój talent dzięki tytułowej małej kropce. Następnie opowiadaliśmy o tym, co umiemy robić najlepiej i rysowaliśmy swoje talenty, z których zrobimy nasze grupowe „Drzewo talentów”. Podczas zabaw z matą do kodowania i kolorowymi kubeczkami układaliśmy tajemnicze obrazki odczytując zakodowane za pomocą symboli graficznych informacje. Poznaliśmy też nowe angielskie słowa. Okazało się, że znamy już większość liter i wszystkie cyfry. Podczas zajęć odkryliśmy także nowy talent- umiemy odczytywać kody. Tę umiejętność będziemy wykorzystywać jeszcze nie raz realizując ogólnopolski program „Uczymy Dzieci Programować”.

PROMYCZKI” i Monika Bibułowicz

 

Rok 2017/2018

 

Promyczki obchodzą Dzień Mamy i Taty

 

25 maja zaprosiliśmy do przedszkola swoich rodziców. Dzień Mamy i Taty to dla wielu przedszkolaków najważniejsze wydarzenie w roku. Nikt tak jak mamy czy tata nie pocieszy, nie utuli, nie otrze łzy. Jak śpiewała Zdzisława Sosnicka .....Cudownych rodziców mam, Cudownych rodziców mam! Odkryli mi każdą z dróg po, której szłam. Mam cudownych rodziców, bo Przyjaciółmi moimi są. W porę rzekli mi dalej – to idź drogą swą......

Dla tych przyjaciół dzieci pieknie wyrecytowały wiersze, zagrały na instrumentach, zatańczyły, na koniec zaśpiewały Sto Lat. Potem wreczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty i wspólnie zatańczyly do piosenki. Kochani rodzice dziękujemy wam, za każdy dzień.

Promyczki ♥

Przedszkolny ogród

18 maja punkt 17.00 przed budynkiem Przedszkola zromadzili się rodzice tegorocznych absolwentów przedszkola. Kilka tygodni wcześniej wszyscy rodzice wspólnie dokonali symbolicznej składki na założenie przedszkolnego ogrodu, chcąc w ten sposób miec wkład w edukację swoich pociech na etapie wychowania przedszkolengo . Poprzez uwrażliwianie na piękno przyrody, jej tajemnic i kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci w wieku przedszkolnym rozpoczęliśmy pracę wraz z dziećmi i rodzicami oraz dziadkami nad tworzeniem naszego małego, ale jakże pieknego ogrodu. Tedo dnia zintegrowały się dzieci, rodzice, dziadkowie i personel w celu podnoszenia kultury ekologicznej oraz kreowanie wizerunku przedszkola jako przyjaznego środowisku naturalnemu i promującego zdrowy styl życia. Wykorzystaliśmy czas wolny jako obszar stymulującego wszechstronny rozwój dziecka, w relacji dziecko – rodzic – nauczyciel. Mam nadzieję, że korzyści wynikających ze wspólnych działań podejmowanych przez przedszkole i dom rodzinny będą owocowały dalszym rozwojem dzieci na innych etapach edukacji.

Wszystkim rodzicom z grupy Promyczki oraz dzieciom, jeszcze raz gorąco i za całego serca dziekuje za trud pracy włożony w projekt i realizacje naszego wspólnego kawałka zieleni. Wasza praca jest uwieczniona na tablicy pamiątkowej.

Marta Świstun

Czarodziejskie imiona

14 maja Promyczki po raz kolejny wybrały się na spotkanie z Panią Kasią i kolegami z IIIb do szkolnej biblioteki. Szymon i Piotr przeczytali nam wiersze Jana Brzechwy pt. „Pali się!” i „Żaba” . Potem Pani Kasia przeczytała nam opowiadanie " Czarodziejskie imiona". Była to historia trzech małpek, które miały na imię : Proszę, Dziękuję i Przepraszam. Opowiadanie to stało się okazją do przypomnienia sobie jak ważne są na codzień czarodziejskie słowa, których niestety czasami zapominamy używać. Potem wspólnie wykonaliśmy KULTURALNE KRÓLESTWO MAŁP. Do zobaczenia juz wkrótce.

Marta Świstun

 

 

Kwietniowe spotkanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Turośni Kościelnej

26 kwietnia 2018 r. Promyczki ponownie odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Turośni Kościelnej. W tym miesiącu na nasze zaproszenie odpowiedziała Pani Magdalena Bukłaha z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, która przeczytała nam dwie bajki: "Ewelinka i Leonard" oraz "Kasztanek". Dzieci bardzo grzecznie i w skupieniu wysłuchały bajek a potem opowiedziały ich treść. Na zakończenie wręczyły Pani Magdzie podziekowanie i wykonały tradycyjnie ilustracje.

Marta Świstun

Hipopotam” „Żaba” oraz Bajka dla rodziców- ku przestrodze…”

16 kwietnia kolejny już raz odwiedziliśmy Bibliotekę Zespołu Szkół W Turośni Kościelnej. Koleżanka Maja oraz kolega Adrian przeczytali nam wiersze J. Brzechwy pt. „Hipopotam” i „Żaba”.Potem tradycyjnie Pani Kasia przeczytała nam bajkę terapeutyczną Barbary Stańczuk pt. „Bajka dla rodziców- ku przestrodze…” Główną bohaterką była fretka Frania, która nie czuła się doceniana i kochana przez oboje rodziców, dlatego schowała sie przed nimi. Dzieci podsumowałay bajkę nastepujacym wnioskiem: każde dziecko powinno jak najwiecej spędzać czasu z rodzicami a ci z kolei jak najczęściej mówić swoim pociechom, że są dla nich najwazniejsze. Na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną. Plasteliną wykleiliśmy fretką Franię. Do zobaczenia w maju.

List do Pani Wiosny i Wielkanocny zajaczek

 

23 marca odbyły się zajęcia otwarte połączone z warsztatami świątecznymi. Na początku na podstawie utworu J. Brzechwy „Przyjście lata” za pomocą sylwet zapoznaliśmy się z porą roku, czyli wiosną. Następnie jedna z mam przeczytała nam List od Pani Wiosny. Pani wiosna przygotowała nam 4 zadania. Zadanie dla grupy I – układanie rozpoczętego rytmu z sylwet otrzymanych w kopercie. Zadanie dla grupy II – zakreślanie odpowiednim kolorem pisaka figur geometrycznych na ilustracji przedstawiającej wiosnę na łące według instrukcji. Zadanie dla grupy III – klasyfikowanie elementów według przynależności do danej pory roku. Zadanie dla grupy IV – przyporządkowanie sylwet do odrysowanych konturów. Następnie z pomocą rodziców wykonaliśmy świątecznego zajączka na wielkanocne słodycze.

Marcowe spotkanie w Gminnej Bibliotece w Turośni Kościelnej

 

15 marca ponownie odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną w Turośni Kościelnej. Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedziała Pani Beata Szymoniuk - wicedyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej. Przeczytała nam dwie baśnie: "O szczęśliwej wyspie, tygrysku i zajączku" oraz "Przybycie wiosny". Po wysłuchaniu bajek, dzieci opowiedziały na wszystkie pytania z treści. Potem tradycyjnie narysowały ilustracje do przeczytanych bajek. Dziękujemy za spotkanie i czekamy na kolejne.

Marta Świstun

„Czerwony Kapturek”

5 marca odwiedziliśmy po raz kolejny Szkolną Bibliotekę. Tym razem nie było naszych kolegów z klasy III b a ucziowie klasy V i VI. Przygotowali dla nas inscenizację pt. „Czerwony Kapturek”.  Po przedstawieniu odbył się konkurs . Za prawidłową odpowiedź każdy przedszkolak otrzymał nagrodę - cukierka. Nastepnie Pani Kasia przygotowała nam kolorowanki z bohaterami bajki.

Marta Świstun


"Psie smutki", "Sroka", "Koszmary małego susła"

19 lutego znowu spotkaliśmy się w Bibliotece Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej. Starsi koledzy z IIIb Bartek i Karol przeczytali nam wiersze J. Brzechwy „Sroka” i „Psie smutki”. Potem Pani Kasia przeczytała nam opowiadanie Barbary Stańczuk „Koszmary małego susła”. Po wysłuchaniu opowiadania porozmawialismy o swoich lekach i koszmarach. Wspólnie ustaliliśmy co jest potrzebne, aby lęki się nie pojawiały: kolacja o stałych porach, przytulanka, umycie zębów. Potem wykonaliśmy metodą origami stworka – zakładkę.

Marta Świstun


Lutowe spotkanie w Gminnej Bibliotece w Turośni Kościelnej

15 lutego kolejny raz odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę. Tym razem do czytania zaprosiliśmy Panią Elżbietę Zaleską , która na codzień pracuje w Stowarzyszeniu N.A.R.E.W. Pani Ela przeczytała nam jedną z przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Dzieci po wysłuchaniu bajki odpowiedziały na wszystkie pytania. Pani Ela przyniosła dzieciom prezenty - kredki. Potem tradycyjnie narysowały ilustracje do przeczytanej bajki. Dziekujemy za przeczytanie bajki oraz prezenty :)

Marta Świstun

"Królowa Śniegu" i "Pani Zima"

19 stycznia jak co miesiąc Promyczki odwiedziły Gminną Bibliotekę w Turośni Kościelnej. Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedziała Pani Bożena Bieryło – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej. Przeczytała nam dwie baśnie: " Królowa Śniegu" i " Pani Zima". Niektórzy z nas mieli okazję nawet wspólnie przeczytać bajkę z Panią Bożeną. Po wysłuchaniu bajek Promyczki narysowały ilustracje do każdej z nich.  Dziękujemy Pani Bożence za mile spędzony styczniowy dzień.

Marta Świstun


Babcia i dziadek w przedszkolu

18 stycznia Promyczki zaprosiły swoje kochane babcie i swoich kochanych dziadków. Na codzień babcie i dziadkowie widzą to co niewidoczne, ponieważ patrzą sercem na swoje wnuki. Są trochę rodzicami, trochę nauczycielami, ale przede wszystkim są ich najlepszymi przyjacielami. Z okazji ich świeta dzieci wystapiły przed nimi z krótkim przedstawieniem. Potem wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty oraz zaprosiły na słodki poczestunek.

Marta Świstun

Mucha” „Grzebień i szczotka” „Winda

15.01.2018r. Promyczki wybrały się do biblioteki Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej. Tym razem na nasze spotkanie czytelnicze z klasy III b przyszły: Magdalena Roszkowska i Maja Jurczak Przeczytały nam wiersze pt. „Mucha” i „Grzebień i szczotka” J. Brzechwy. Potem porozmawialiśmy o tych wierszach. Następnie Pani Kasia Purta przeczytała nam opowiadanie pt. „Winda” z książki Renaty Piątkowskiej „Opowiadania z piaskownicy”. Dzieci dowiedziły się, że jazda windą nie musi być straszna i jak pokonać lęki przed windą. Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy budynek wieżowca. Podczas tych zajęć było dużo kolorowania, wycinania oraz przyklejania. Pani Kasiu dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Marta Świstun

Dawno temu w Betlejem ...

19 grudnia Promyczki wystąpiły z przedstawieniem jasełkowym " W Betlejem". Zaprosiły na ten dzień do przedszkola swoich najbiższych oraz specjalnych gości: Panią Dyrektor – Ewę Chrabołowską oraz Panią Wicedyrektor – Beatę Szymoniuk, a także Pana Wójta - Grzegorza Jakucia ( niestety nie mógł nas odwiedzić tego dnia). Młodzi aktorzy wspaniale odegrali swoje rolę. Herod chciał zgładzić nienarodzonego Jezusa, ale mu się nie udało. Anioły, pasterze oraz Trzej Królowie oddali hołd maleńkiemu Jezusowi w stajence w Betlejm. Dzieci zaśpiewały, zatańczyły i wręczyły wykonane przez siebie prezenty gościom i rodzicom. Na koniec wspólnie podzieliliśmy się opłatkiem.

WESOŁYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT !!!

Marta Świstun


Kłamczucha” „Na Wyspach Bergamutach” „Czarodziej”

 

11.12.2017r.Promyczki odwiedziły bibliotekę Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej . Tym razem koledzy z klasy IIIb - Maja Jurczak i Piotr Borowski przeczytali nam wiersze J. Brzechwy pt. „Kłamczucha”i „Na Wyspach Bergamutach”. Potem sprawdziliśmy swoją wiedzę odpowiedając na pytania dotyczące wierszy. Następnie Pani Kasia Purta przeczytała nam opowiadanie R. Piątkowskiej pt. „Czarodziej”. Po raz kolejny odpowiadaliśmy na pytania dotyczące opowiadania. Następnie wykonaliśmy kolorowe ptaszki. Naszym zadaniem było pokolorowanie, wycięcie a na końcu sklejenie ich. Bardzo szybko i ciekawie mijają nam spotkania z kolegami z klasy IIIb i Panią Katarzyną. Do zobaczenia w Nowym Roku.

Marta Świstun

Grudniowe spotkanie w biblotece

8 grudnia to był pracowity dzień . Najpierw wizyta Pani Ali Szygałowicz a potem wizyta w Gminnej Bibliotece w Turośni Kościelnej. Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedziała Pani Bożena Łukaszuk, na codzień pracująca na poczcie w Turośni Kościelnej. Przeczytała dzieciom książkę " Kubuś Puchatek – Zima". Do Stumilowego Lasu zawitała zima. Wszystko pokryła gruba śniegowa kołderka. Puchatek i jego przyjaciele z zapałem lepili bałwana - największego i najwspanialszego w całym lesie. A na dodatek każdy wymyślił własny sposób, jak go ozdobić. Pani Bożena na koniec przygotowała dzieciom słodką niespodziankę. Dziękujemy za mile spędzony grudniowy dzień.

Marta Świstun


Świeta na Białorusi

8 grudnia Promyczki odwiedziła Pani Ala Szygałowicz ( prywatnie mama Mateusza). Opowiedziała nam jakie są różnice a jakie podobieństwa obchodzenia przez Białorusinów Świąt Bożego Narodzenia. Na Białorusi święta obchodzi się w zależności od rodziny i regionu, zaczynając od katolickiego po prawosławne Boże Narodzenie, które przypada na dzień 7 stycznia. Jako święto rodzinne góruje Nowy Rok. Wtedy do dzieci przychodzi Dziadek Mróz. W towarzystwie Śnieżynki przynosi dzieciom prezenty w przedszkolach i w domach. Zostawia je pod choinką, a dzieci znajdują je 1 stycznia. Pani Ala powiedziała nam, że dorośli w Nowy Rok swoje postanowienia spisują na kartki a potem je spalają, aby się spełniły. Nauczyła nas też białoruskiej zabawy - "Pociach ", która przypomina nasze przeciąganie liny. Linę tworzą dzieci z dwóch drużyn, które stoją blisko siebie i trzymają się spleceni łokciami. Wygrywa ta drużyna, która przeciągnie przeciwnika na swoją stronę. Na koniec Pani Ala poczęstowała nas białoruskimi ciasteczkami – zefirkami. Za przeprowadzenie ciekawych zajęć DZIĘKUJEMY.

Marta Świstun


 

Świąteczne warsztaty

7 grudnia w Promyczkach odbyły się warsztaty świąteczne. Poprowadziła je mama Janka -  Pani Sylwia Hrodeńska. Przed świętami zajmuje się ona wypiekami przecudownych pierniczków, z któych tworzy domki lub choinki. Wszystko dekoruje lukrem, co na końcu wygląda jak małe dzieło sztuki. Naszym Promyczkom Pani Sylwia napiekła gwiazdeczek, które dzieci musiały posklejać lukrem tak aby powstała choinka. Potem każdy z nas musiał je ozdobić jadalnymi ozdobami w kształcie gwiazdeczek, kuleczek. Na końcu posypalismy je śniegiem. Nasze słodkie choinki wręczymy rodzicom na jasełkach, które odbędą się 19.12.2017 o godzinie 15.30. Serdecznie na nie zapraszmy. Pani Sylwi i Pani Kasi dziekujemy za warsztaty kulinarno -  świąteczne.

Marta Świstun

 

"Bajki o misiach z czterech stron świata"

Promyczki chciały przedłużyć sobie święto Pluszowego misia i zaprosiły swoich rodziców do czytania bajek o misiach z różnych krajów. We wtorek Pani Iwona Bukłaho przeczytała nam bajkę norweską pt. " Spotkanie z Trollami". W środę odwiedziła nas Pani Kamila Dunaj i przeniosła nas do Kanady wraz z bajką " Węgielek ratuje owieczkę". W czwartek Pan Piotr Śladowski ,jak przystało na mężczyznę, powędrował z nami do Argentyny i przeczytał nam bajkę pt. " Pechowy strzał". Ostatniego dnia pani Sylwia Horodeńska zaprosiła nas do odległych Chin z bajką " Walka smoków". Kochani rodzice dziękujemy wam za czas poświęcany nam i pamietajmy CZYTAJMY DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE CODZIENNIE.

Marta Świstun

 

Koktajl owocowy

17 listopada " Promyczki" podsumowały tydzień o urządzeniach elektrycznych robiąc pyszne koktaje owocowe. Najpierw przypomniały zasady działania urządzeń elektyrycznych i ich obsługi. Z niewielką pomocą nauczyciela wykonały dwa pyszne koktajle owocowe. Pierwszy – arbuzowy, a drugi bananowo – jogutrowy. Do wykonania koktajli użyły dwóch rodzajów blenderów. Przy ręcznym musiały trochę się napracować i użyć siły, ale dały radę. Kaktajle były smaczne, bo szybko zniknęły.

Marta Świstun

 

" Franklin gubi się w lesie"

14 listopada spotkaliśmy się w Bibliotece Gminnej w Turośni Kościelnej z naszym gościem. W tym roku zapraszamy do naszych spotkań czytelniczych "Naszych znajomych". Tym znajomym w listopadzie okazał się Ks. Piotr Buśko, który pracuje w tutejszej parafii. Ksiądz Piotr na początku uprzedził dzieci, żeby uważnie słuchały treści książki, bo potem muszą odgadnąć jej tytuł. Nasze przedszkolaki w ciszy i skupieniu wysłuchały bajki a potem śpiewająco wręcz odpowiedziały na wszystkie pytania księdza. Oczywiście odgadły też tytuł bajki. Potem tradycyjnie wykonaliśmy ilustracje do bajki. Księdzu Piotrowi dziękujemy za spotkanie czytelnicze.

Marta Świstun


Do odważnych świat należy”

13 listopada po raz kolejny odwiedziliśmy bibliotekę w Szkole Podstawowej w Turośni Kościelnej. Tym razem odwiedziły nas Ola i Zuzia. Obie przeczytały nam wiersz Jana Brzechwy " Grzyby". Trzeba przyznać, że uczniowie klasy III b coraz lepiej dają sobie radę w czytaniu nieznanych im tekstów. Potem Pani Kasia przeczytała nam bajkę terapeutyczną Barbary Stańczuk „Do odważnych świat należy”, która stała się inspiracją do rozmowy na temat mocnych i słabych stron dzieci. Nastepnie dzieci wykonały "Koło ratunkowe " zgodnie ze wskazówkami mamy małego reniferka. W środku koła Pani Kasia wpisywała imię dzieci. Potem wspólnie z pozostałymi dziećmi próbowaliśmy napisac 4-5 pozytywnych cech każdego z dzieci. Koła ratunkowe wzbudziły wśród dzieci radość, ponieważ okazało się, że każde z dzieci jest za coś lubiane w grupie. Swoje koła dzieci zabrały na pamiątkę ze sobą. Pani Kasiu dziękujemy za pokonanie naszych nieśmiałości i wzbudzenie w nas wiary, że każdy z nas jest w czymś SUPER DZIECIAKIEM .

Marta Świstun

 

Ach ten Pan Hilary.....

6 listopada odwiedziliśmy biblotekę w Szkole Podstawowej w Turośni Kościelnej, gdzie pracuje mama naszego Arka - Pani Katarzyna Purta. Rozpoczęliśmy cylk spotkań czytelniczych w tejże biblotece z udziałem uczniów klasy IIIb. Tym razem Kacper i Artur przeczytali nam wiersze Juliana Tuwima: " Okulary" i "O Grzesiu kłamczuszku i jego cioci". Po pięknie wysłuchanych wierszach zostało nam przez Panią Kasię przydzielone zadanie, żeby wykonać kolorowe okulary dla Pana Hilarego. Kolorowe okulary powstały bardzo szybko i mamy nadzieje, że ich już Pan Hilary nie zgubi, a przynajmniej będzie pamiętał, gdzie je położył.

Marta Świstun


III b czyta Promyczkom

27 października Promyczki odwiedziło dwoje uczniów z klasy III b. Kacper Świstun przeczytał młodszym kolegom bajkę " Pan kotek był chory" natomiast Maja Jurczak kilka wierszy Juliana Tuwima m.in. " Lokomotywę". Uczniowie klasy III mają okazję rozwijać swoje umiejetności czytelnicze odwiedzając nas i czytając nam bajki.

Marta Świstun


" Franklin uczy sie jeździć"

24 października Promyczki już kolejny raz odwiedziły Gminną Biblotekę w Turośni Kościelnej. Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedziała Pani Celina Płońska. Przeczytała dzieciom piękną książkę pt."Franklin uczy sie jeździć".

Franklin dobrze sobie radził w wielu dyscyplinach sportowych, ale miał pewien problem. Nie umiał jeździć na rowerze na dwóch kołach - wciąż potrzebował pomocniczych kółek. Od kiedy wszyscy jego koledzy odczepili dodatkowe kółka, Franklin wstydził się jeździć z kolegami. Postanowił więc też nauczyć się jeździć na dwóch kołach. Niestety okazało się, że nie jest to łatwa sztuka i po paru siniakach Franklin wogóle zrezygnował z jazdy na rowerze. Po jakimś czasie okazało się, że każda nowa czynność wymaga czasu i cierpliwości.

Po przeczytaniu książki  dzieci odpowiadały na pytania zadawane przez Panią Celinę i podzieliły sie swoimi doświadczeniami z nauki jazdy na rowerze. Potem rysowały ilustacje do bajki. Na koniec czekała je słodka niespodzianka przygotowana przez Panią Celinę – pyszne babeczki, które szybko jak się pojawiły tak też i szybko zniknęły :)

Marta Świstun

 

U stomatologa

 

23 października Promyczki wybrały się do stomatologa na coroczny przegląg zębów. Większość dzieci zna już dobrze Panią Anię, Karolinę i Agnieszkę. Nasi rodzice starają się regularnie uczęszczać do dentysty w celu prawidłowej higieny jamy ustnej swych pociech. Dzięki temu Promyczki dzielnie siadały na fotelach i poddawały się badaniom jamy ustnej bez żadnych obaw i lęków.

Marta Świstun

 

Moje zwierzątko

20 października odwiedziła nas Pani Joanna ( mama Ali). Opowiedziała nam o opiece i hodowli chomika dżungarskiego, pochodzącego z Chin. Zamieszkuje on suche obszary stepowe, pola pszenicy, sawanny. W naturze kopie tunele w głąb ziemi, gdzie kryje się przed drapieżnikami. Na zimę zmienia kolor futerka. Pani Joanna przyniosła swojego Bąbelka w specjalnej klatce. Pokazała dzieciom pokarm jakim żywi sie Bąbelek, czyli różnego rodzaju zboża, suszone owoce i warzywa. Pani Joanna opwiedziała też, jak należy regularnie czyścić klatkę oraz dostarczać mu wodę. Bąbelek ma w swojej klatce kostkę z wapnia, żeby piłować sobie ząbki.

Nasze przedszkolaki zachowywały się cicho w obecności Bąbelka, ponieważ nie lubi on hałasu. Dzieci mocno chciały pogłaskać go , ale jest on jeszcze młodym, bo dopiero 5 tygodniowym chomiczkiem. Jedynie jego właścicielka - Alicja, której już zapach rozpoznaje mogła go pogłaskać.

Dziękujemy Pani Joannie za przybliżenie tematu pielegnacji i opieki nad chomikiem oraz uświadomienie dzieciom, że zwięrzeta w domu to nie zabawki a żywe stworzenia, które potrzebują miłości i naszej opieki.

Marta Świstun

 


Sałatka jarzynowa

 

Zapukała raz marchewka do przedszkola, za marchewką idą groszek i fasola.

Z tyłu się cebulka toczy i przeciera złote oczy. do przedszkola dzisiaj chcemy wszystkie wejść!

 

12 października PROMYCZKI zaprosiły do pomocy rodziców w celu wykonania wspólnie sałatki jarzynowej. Oczywiście zgodnie z przepisami bhp umyliśmy przed i po pracy rączki. Podzieleni bylismy na dwa zespoły, które dzielnie kroiły warzywa. Do misek wskakiwały w kolejności: ziemniaki, cebula, marchewka, jajka, jabłka, ogórki, groszek, fasola, por, seler, pietruszka, na końcu sól, pieprz oraz sos majonezowo-jogurtowy. Po wymieszaniu wszystkich składników nastąpiła konsupcja.

 

Samo zdrowie, samo zdrowie, każdy ci to powie!

 

Marta Świstun

 


" Tupcio Chrupcio jest kłamczuszkiem"

 

26 września dzieci z grupy" Promyczki" odwiedziły Gminną Biblotekę w Turośni Kościelnej. Na pierwszym spotkaniu czytelniczym Pani Alinka przeczytała nam histoię niesfornej myszki Tupcia Chrupcia.

Tupcio Chrupcio słucha o przygodach Pinokia. Śmieje się z niego, że to taki kłamczuch. Ale kiedy mama woła go na kolację, myszka nie chce tracić czasu na mycie rąk i mówi, że już umył. Ale kłamstwo ma krótkie nogi i mama od razu się orientuje, że synek nie umył rąk. Tupcio szybko patrzy na swój nosek ale on na szczęście nie rośnie. A to dopiero początek kłamstw Tupcia - po kolacji twierdzi, że nie umył zębów bo nie mógł znaleźć szczoteczki, potem że nie on zabrał słoik dżemu, a potem przechawala się tacie, że umie wyprzedzić samochód. Nagle mama zauważa, że ktoś stłukł pomnik. Podejrzenie pada na Tupcia, ten wszystkiego się wypiera, ale rodzice mu nie wierzą - przecież ostatnio ciągle kłamie. Na szczęście przychodzi sąsiadka ze swoim synkiem, który przyznaje się do zniszczenia pomnika. Tupcio ma nauczkę, że nie należy kłamać.

Nasze przedszkolaki również przyznały się, że czasami kłamią. Po wysłuchaniu historii Tupcia obiecały poprawę :)

Marta Świstun

 

 


Rok 2016 / 2017

 

Ostatnie chwile w przedszkolnych progach, czyli ,, Zielona noc”

 

30 czerwca dzieci i pani z grupy PROMYCZKI urządziły sobie wspólne pożegnalne nocowanie w przedszkolu. Dla niektórych była to pierwsza noc spędzona bez opieki rodziców poza domem. ,,Zielona noc” rozpoczęła się o godz. 19.00, zabawą w podchody. Dzieci miały za zadanie odnaleźć ukryty skarb. Starsi absolwenci naszego przedszkola przygotowali wiele trudnych zadań, z którymi PROMYCZKI świetnie sobie poradziły. Skarbem okazały się słodkości, które odnalazły przedszkolaki. Wszyscy dobrze bawili się zbijając kręgle, ustawione na ławce i poruszane dość silnym wiatrem. Czas spędzony na świeżym powietrzu zaostrzył apetyty u wszystkich. Nikt nie marudził podczas kolacji. Przedszkolaki same przygotowały sobie leżaki do spania (śmiechu było przy tym co niemiara), wspominając jak to wcześniej ze strachem patrzyły na przedszkolną pościel i drżały na samą myśl o leżakowaniu. Po raz ostatni mieliśmy możliwość wspólnego obejrzenia filmu. Było jak w prawdziwym kinie: popcorn, precle, owoce itp. Nikt nie zapomniał po tym łasuchowaniu o wyszczotkowaniu zębów.

W nocy miałam możliwość usłyszeć o czym szeptały między sobą przedszkolaki, jakie mają marzenia, co lubią, czego się boją, …

Następnego dnia już o godz. 5.50 pierwsze ranne ptaszki powitały nowy dzień. Razem posprzątaliśmy salę po wieczornym seansie (a było co odkurzać…) i przygotowaliśmy wspólne śniadanie. Uwieńczeniem naszego spotkania były lody i pożegnalny mecz piłki nożnej na Orliku. Około godz. 9.00 dzieci zaczęli odbierać stęsknieni rodzice.

Serdecznie dziękuję Pani Dyrektor E. Chrabołowskiej za umożliwienie nam nocowania w budynku przedszkola a mamom za pomoc w przygotowaniu całego spotkania.

 

Eliza Kossakowska

 

 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom!!!

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela,

a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

/przysłowie chińskie/

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom ,,Promyczki” tradycyjnie udały się w piątek 10 czerwca do Gminnej Biblioteki. Dzieci już po raz ostatni jako przedszkolaki były wspólnie z wizytą u Pani Aliny Kowalczuk. We wrześniu będą ją odwiedzać jako uczniowie I klasy. Pani Alinka przygotowała Promyczkom bardzo ciekawą pozycję Miry Jaworczykowej pt. ,,Jacek, Wacek i Pankracek”. Książka opowiada o przyjaźni trzech chłopców, którzy poznali się właśnie w I klasie. Na zakończenie spotkania dzieci podarowały Pani Alince własnoręcznie wykonany portret Warszawskiej Syrenki i złożyły własnoręczne podpisy. Po uściskach dzieci zostały obdarowane słodkościami, malowankami i zakładkami do książek. Promyczki uroczyście obiecały, że nadal będą czytać książki i odwiedzać bibliotekę.

Pragnę serdecznie podziękować Pani Alinie Kowalczuk za cierpliwość, wyrozumiałość i otwarte serce dla przedszkolaków. Dziękuję !!!

 

Eliza Kossakowska

 

 

 

"Jak przygoda to tylko w Warszawie" - sprawozdanie z wycieczki Promyczków.

07 czerwca 2017 roku PROMYCZKI i uczniowie kl.I wraz z opiekunkami udali się na wycieczkę do Warszawy. Była to pierwsza tak daleka wyprawa przedszkolaków. Grupa liczyła 39 dzieci, czterech nauczycieli i trzech rodziców. Wcześnie rano, bo o 6.20 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Wojska Polskiego przy ul. Al. Jerozolimskich Największą atrakcją dla wszystkich chłopców były średniowieczne zbroje rycerskie, broń sieczna (szpady, szable, miecze, …), pistolety itp. Dziewczynki z zainteresowaniem przyglądały się dawnej biżuterii i strojom kobiecym. Na terenie muzeum frajdą była możliwość obejrzenia różnego typu wozów pancernych, czołgów, śmigłowców i samolotów. Wszystkim spodobał się KUBUŚ- Wóz bojowy, wykonany przez warszawiaków podczas Powstania Warszawskiego. Zrobiliśmy sobie wiele fotografii na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj podziwialiśmy Zamek Królewski. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie. Mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska Pomnikowi Małego Powstańca.

Potem pojechaliśmy do ZOO, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Duże zainteresowanie wywołał na wszystkich obiekt- Stadion Narodowy, który podczas przejazdu przez stolicę, podziwialiśmy z każdej strony. Naprawdę, robi wrażenie! To był ostatni punkt programu naszej wycieczki. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki. Na obiadokolację zajechaliśmy do jednego z Mc Donalds. Sprawiło to dodatkową przyjemność dzieciom.

Uważam, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy wrócili zadowoleni. PROMYCZKI pomimo tak dalekiej podróży sprostały zadaniu, nikt nie marudził, nawet wtedy gdy już bolały go nogi.

Eliza Kossakowska

 

 

 


SZKOLNA OLIMPIJKA!!!

PROMYCZKI uczestniczyły w Szkolnej Olimpijce Sportowej z okazji Dnia Dziecka. Przedszkolaki z chęcią przystąpiły do wspólnej zabawy. Brały udział w konkurencjach sportowych razem z kl. I. Śmiechu i radości było wiele. Przedszkolaki mogły już teraz przyjrzeć się zajęciom sportowym, odbywającym się na dużej sali gimnastycznej, wśród starszych kolegów. Wszyscy poczuli się bardzo ważni i docenieni. Podczas całej imprezy wszystkim dopisywał dobry humor a przedszkolaki dodatkowo były dopingowane przez Panią Dyrektor E. Chrabołowską i Panią B. Szymoniuk , wicedyrektor. Myślę, że Promyczki z wielką radością przekroczą 1 września progi naszej szkoły.

Serdecznie dziękuję Pani Joannie Strzałkowskiej i Pani Danucie Dryl za zaproszenie nas do wspólnej zabawy.

Eliza Kossakowska

 


 


,,Dzień Mamy i Taty jest raz w roku,
Szczęśliwy i pełen uroku.
W tym dniu pragniemy złożyć Wam życzenia:
Zdrowia szczęścia i powodzenia.
Za to, że zawsze jesteście przy naszym boku
Za to, że wskazujecie nam drogę w mroku
Za to, że dni nasze tęczą malujecie
dziś Mamo i Tato z głębi serca Wam dziękujemy.”

Dzieci z grupy PROMYCZKI

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego człowieka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego też co roku w naszym przedszkolu dzieci wyrażają swoją miłość do rodziców organizując Dzień Matki i Ojca. Z tej właśnie okazji 25 maja 2017 roku odbyła się uroczysta akademia. Sala przedszkolna stała się sceną, na której PROMYCZKI w pięknych strojach zaprezentowały program artystyczny. Swój występ rozpoczęły przywitaniem gości. Następnie były wiersze, piosenki oraz życzenia dla kochanych rodziców. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Po prezentacji słowno-muzycznej wszyscy rodzice wraz ze swoimi pociechami, mogli wykonać RODZINNE ZDJĘCIE, w specjalnie do tego przygotowanej ramie. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.

Eliza Kossakowska

 

 Odwiedziny kl IIIa

We wtorek 22 maja Promyczki odwiedziła Pani Dorota Poślada, ze swoją obecną klasą IIIa.Trzecioklasiści przyszli zapoznać się ze swoimi następcami, którzy już we wrześniu zastąpią ich miejsca u boku Pani Doroty. W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”, starsi koledzy przynieśli i przeczytali młodszym, fragmenty ze swoich ulubionych książeczek.Nie zabrakło również zabawy. Wiele radości sprawiło i młodszym i starszym dzieciom wspólne budowanie z klocków, granie w gry planszowe, rysowanie.Na zakończenie Pani Dorota obdarowała przedszkolaki naklejkami i stwierdziła, że już z niecierpliwością czeka na przyszłych pierwszoklasistów. Promyczkom również spodobała się ich nowa PANI.

Eliza Kossakowska

 

 

„Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą,

bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole.”

Jan Amos Komeński

W piątek 12 maja, po raz kolejny PROMYCZKI odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Turośni Kościelnej, w ramach akcji Radni Gminy Turośń Kośćiela czytają przedszkolakom. Gościem, który tym razem czytał dzieciom , był Pan Grzegorz Jakuć, Wójt Gminy Turośń Kościelna. Maj, jest miesiącem bardzo ważnym dla naszego narodu. Oprócz święta ludzi pracy, obchodzimy Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. Pan Grzegorz wybrał małym słuchaczom legendy polskie: ,,Syrenka” i ,,Bazyliszek”.Po przeczytaniu w/w utworów nawiązała się rozmowa na temat symboli narodowych, ich znaczenia dla małych patriotów. Dzieci świetnie poradziły sobie z pytaniami, zadawanymi im przez Pana Wójta, który stwierdził, że z ogromną przyjemnością powita przedszkolaki 1 września w progach szkoły. Promyczki miały możliwość zaprezentowania swoich wyobrażeń, o tym jak wygląda Bazyliszek i jak to Stach uwolnił Syrenkę. Powstały nowe, piękne i kolorowe ilustracje do legend.

Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały za mile spędzony czas, wręczając laurkę i robiąc pamiątkowe zdjęcia z Panem Grzegorzem, Wójtem Gminy Turośń Kościelna.

Eliza Kossakowska

 

 

 


 

SPOTKANIE Z FARMACEUTĄ

Dnia 11 maja 2017 roku w ramach propagowania zdrowego stylu życia odbyło się w naszej grupie spotkanie z jedną z mam, Panią magister farmacji Dorotą Bielonko.

Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania z pracą farmaceuty w aptece. Pani wytłumaczyła dzieciom czym jest lek i jakie jego postacie można otrzymać w aptece. Podkreślony został fakt, że leki można przyjmować tylko jeśli jest się chorym i pod opieką dorosłych. Pani farmaceutka wytłumaczyła dzieciom czym są tabletki, kapsułki, maści, żele, aerozole, syropy, krople, zastrzyki, czopki. Dzieci dowiedziały się także jak wygląda i do czego służy recepta.

Ciekawym doświadczeniem było wykonanie przez przedszkolaków własnych tabletek, zawierających cukier i wit. C. Następnie PROMYCZKI dowiedziały się czym są zioła oraz mogły obejrzeć i powąchać niektóre z nich. Pani opowiedziała także o preparatach witaminowych dostępnych w aptece oraz o tym, że urozmaicona dieta bogata w owoce i warzywa zapewnia nam wystarczającą ilość witamin. Ponadto, podkreślone zostały zalety spożywania tranu z wątroby dorsza w prawidłowym rozwoju i prewencji chorób u dzieci.

Na końcu spotkania dzieci otrzymały różne apteczne kolorowanki oraz naklejki. W ramach wdzięczności pani farmaceutka dostała wykonaną przez dzieci laurkę. Serdecznie dziękujemy Pani Dorocie Bielonko za miłe spotkanie i uwrażliwienie dzieci na zagrożenie, jakie może powodować spożywanie kolorowych pastylek bez kontroli osoby dorosłej!!!

Eliza Kossakowska


 

Spotkanie przedszkolaków z pisarką książeczek dla dzieci

Panią Katarzyną Janowicz – Timofiejew.

 

W poniedziałek 10 kwietnia Promyczki udały się do Gminnej Biblioteki Publicznej na spotkanie z pisarką książeczek dla dzieci, Panią K. Janowicz – Timofiejew. Pisarka podzieliła się z przedszkolakami wiadomościami o swoim zawodzie i zainteresowaniach, Promyczki chętnie opowiedziały autorce o swoich ulubionych bajkach i pisarzach. Między Panią Kasią i dziećmi wywiązała się dyskusja na temat: ,,Czy wszystkie bajki mają szczęśliwe zakończenie?”, ,,Co by było, gdyby były tylko szczęśliwe zakończenia?”, itp. Dzieci zaskoczyły pisarkę ogromem swojej wiedzy o literaturze. Swoje odpowiedzi popierały wiadomościami zdobytymi z przeczytanych razem z rodzicami i w przedszkolu książek. Stwierdziły, że z bajkami to tak jak z porami roku, wszystkiego musi być po tyle samo: dobra i zła, szczęśliwych i smutnych zakończeń.

Pisarka poczytała dzieciom wybrane tytuły swoich bajeczek. Na zakończenie, wpisywała przedszkolakom dedykacje do książeczek. Przedszkolaki podziękowały Pani Katarzynie laurką i piernikiem, w kształcie wielkanocnego jaja.

Nie zapomnieliśmy również o złożeniu życzeń, naszej kochanej Pani Alinie, która często i z otwartymi ramionami gości nas w progach biblioteki.

 

Eliza Kossakowska

 

Chętnie gościmy rodziców w naszym przedszkolu

 

We wtorek 4 kwietnia naszym gościem była Pani Emilia Mielech, która z zawodu jest psychologiem. Jest także mamą Arka i Klary, uczęszczających do grup: Promyczki i Gwiazdeczki. Na co dzień jej praca nie jest łatwa, ale chętnie przeprowadziła w najstarszej grupie krótkie zajęcia edukacyjne w formie zabaw i zagadek psychologicznych. Zapoznała dzieci z tajnikami swojego zawodu. Po skończonych zabawach, wszystkie Promyczki otrzymały upominki od Pani Emilii. Udział w spotkaniu wzięła Pani D. Jakim. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

 

Eliza Kossakowska

 Wiosno, wiosenko, jak dobrze , że jesteś z nami

 

W poniedziałek3 kwietnia miało miejsce kolejne spotkanie czytelnicze w Gminnej Bibliotece Publicznej w Turośni Kościelnej, w ramach akcji ,,Radni Gminy Turośń Kościelna czytają przedszkolakom”. Naszym gościem był Pan Paweł Gołembicki. Pogoda zdecydowała co będzie czytał Pan Paweł. Wybrał on bajkę pt. ,,Przybycie wiosny” z książki pt. ,,Moje ulubione bajki”. Po zakończonej lekturze padły min. pytania: ,,Które pory roku najbardziej lubią dzieci? Czy wszystkie one są potrzebne? Może którąś pominąć i wykreślić z kalendarza? ” Po burzliwej dyskusji dzieci doszły do wniosku, że wszystkie pory roku mają swoje wady i zalety, ale każda jest bardzo potrzebna. Pan Paweł z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwał się wypowiedziom przedszkolaków, będąc pod wrażeniem ogromnej wiedzy, posiadanej przez dzieci. W nagrodę przeczytał jeszcze kilka wierszy o tematyce wiosennej. W tak miłym gronie czas szybko płynie … .PROMYCZKI podziękowały panu Gołembickiemu i zaprosiły go do swojego przedszkola.

 

Eliza Kossakowska

 Wielkanocne warsztaty plastyczne u PROMYCZKÓW

 

Wiosna już na dobre zagościła w naszym przedszkolu. W czwartek 30 marca odbyły się warsztaty plastyczne ,,WIELKANOCNE DRZEWKO”. Zajęcia poprowadziła Pani Asia Olendzka, czym sprawiła ogromną radość dzieciom. Nieocenioną pomocą okazali się jak zwykle rodzice. To przy ich pomocy i pod czujnym okiem dzieci posługiwały się pistoletami do kleju na gorąco. Wspólnie spędzony czas sprawił wszystkim ogromną przyjemność. Dzieci swoimi drzewkami będą mogły udekorować świąteczny stół, bo przecież WIELKANOC TUŻ TUŻ!!!

 

Eliza Kossakowska

 W naszym przedszkolu pełno muzyki jest…

 

W piątek 17 marca ,,Promyczki” odwiedziła Pani Katarzyna Rodziewicz, która jest nie tylko mamą Tomka i Łukasza, ale również z wykształcenia jest muzykiem. Do przedszkola nie przyszła z pustymi rękami. Towarzyszyły jej ukochane skrzypce i inne instrumenty. Pani Kasia przyniosła również list od dyrygenta, który pogubił w sklepie muzycznym swoje instrumenty. Dzieci, poradziły sobie z zagadkami muzycznymi doskonale, mogły się przekonać, że instrumenty można stworzyć ze wszystkiego. Promyczki utrwaliły wiele wiadomości dotyczących różnych instrumentów, nauczyły się nowej piosenki ,,W naszym przedszkolu …”. Najwspanialsza była jednak możliwość obcowania ze skrzypcami. Wszyscy jak zaczarowani słuchali gry Pani Kasi, a uwieńczeniem spotkania była indywidualna możliwość grania na skrzypcach. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę Pani Rodziewicz w naszym przedszkolu.

 

Eliza Kossakowska

 Sztuka łagodzi obyczaje, wiedza rozwija umysły!

 

We wtorek 14 marca PROMYCZKI pojechały do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl pt. ,,Lenka”. Sztuka była dla przedszkolaków czymś nowym. Aktorzy i ich lalki grali mimiką, gestem, rekwizytami, nie używając słów! Na początku mogło się wydawać, że dzieci będą zawiedzione brakiem dialogów i szybko zaczną się wiercić, rozmawiać i przeszkadzać sobie nawzajem. Przedszkolakom jednak spektakl bardzo się spodobał, wpatrywały się jak urzeczone w scenę, w skupieniu słuchały muzyki, starając się zrozumieć treść przedstawienia. Magicznej atmosfery dopełniły olbrzymie poduchy, na których dzieci mogły wybrać dogodną pozycję do siedzenia.

Po spektaklu dzieci miały możliwość obejrzeć budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej. Dzieci stwierdziły, że bryła przypomina im pojazd kosmiczny, a na dachu przed wejściem wylądowało UFO.

Ciekawym przeżyciem dla dzieci była wizyta w Muzeum Medycyny i Farmacji Akademii Medycznej, znajdującym się w budynkach Pałacu Branickich. Dzieci były zaskoczone wielkością i przepychem pałacu. Niektóre z nich po raz pierwszy miały możliwość znajdować się na terenie posiadłości Branickich. Z wielkim zainteresowaniem spotkały się gabinety, urządzenia, przyrządy medyczne i aptekarskie z minionej epoki. Studenci medycyny, nie tylko pokazali skarby muzeum, ale też przeprowadzili z dziećmi zajęcia warsztatowe. Wszyscy własnoręcznie mieszali gips i wykonali z niego pamiątkowe odlewy Pałacu Branickich. Przedszkolaki podczas rozmowy ze studentami wykazały się wiedzą na temat zdrowego stylu życia. Myślę, że wycieczka była bardzo udana i na długo zagości w pamięci dzieci.

 

Eliza Kossakowska

 

 

Wizyta pszczelarza w przedszkolu

 

W piątek 10 marca przedszkolaków odwiedził dziadek Kacpra Parzycha, Pan Mirosław Bobrowicz, który każdą wolną chwilę poświęca pszczołom. W bardzo ciekawy sposób zapoznał dzieci z zawodem pszczelarza. Promyczki miały możliwość obejrzeć film i prześledzić cały cykl powstawania miodu. Pan Mirosław przyniósł ze sobą kilka narzędzi, potrzebnych do produkcji słodkiego specyfiku, zapoznał dzieci z rodzajami miodu, koniecznością dbania o pszczoły. Pokazał jak wygląda plaster miodu wyjęty prosto z ula. Dzieci miały możliwość spróbowania pierzgi, którą pozyskuje się podczas produkcji miodu, dowiedzieć się co to jest wosk i kit pszczeli. Kacper opowiadał, że chociaż boi się pszczół, to chętnie pomaga dziadkowi. Na dowód tego, pokazał wszystkim swój strój pszczelarza, który dostał w prezencie od dziadka. Pan Bobrowicz odpowiedział na wszystkie pytania, zadawane przez ciekawskie przedszkolaki: ,,Jak wygląda królowa?, Po co są trutnie? itp …” Na zakończenie spotkania zaprosił przedszkolaków do swojej pasieki, na zajęcia warsztatowe pt. ,,Jak powstaje miód?”. Kacper, pozwolił przymierzyć wszystkim chętnym swój strój, który dostał w prezencie od dziadka.

Dziękujemy za miłe spotkanie i być może, gdy zrobi się ciepło część z dzieci odwiedzi Pana Mirosława w jego KRÓLESTWIE pszczół, w Dobrowodzie.

 

Eliza Kossakowska

 

 

" Kto wiele przebywa z dziećmi, odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostaje u nich bez oddźwięku"

 

Johann Wolfgang Goethe

Gościem PROMYCZKÓW podczas ostatniej ich wizyty (17.02.2017r.) w Gminnej Bibliotece był radny naszej gminy Pan Jarosław Czech. Nawiązując do niedawnych Walentynek przeczytał dzieciom bajkę Irmny Żochowskiej pt. ,,Legenda o toruńskich piernikach”. Jednak najwięcej radości, zabawy, śmiechu i sympatii dzieci zdobył czytając ulubione wiersze ze swojego dzieciństwa pt. ,,Ciele co ogonem miele” i ,,Buty” W. Chotomskiej. Przedszkolaki były zachwycone!!! Pan Jarosław pochwalił się, że jeden z przeczytanych wierszy zna na pamięć i cieszy się, że poezja P. Chotomskiej jest uniwersalna i ponadczasowa. Przedszkolaki tym razem rysowały nowe ilustracje do wierszy, a pan Jarosław za takie zaangażowanie nagrodził wszystkich owocami i słodkościami.

Eliza Kossakowska

 

Samo już czytanie książek kształci ludzi. Im więcej się czyta, im lepsze książki, tym bardziej kształcą one swoich czytelników”.

 

Stanisław Konarski

W piątek 20 stycznia przedszkolaki ponownie wybrały się do biblioteki. Tym razem PROMYCZKOM w ramach akcji ,,Radni Turośń Kościelna czytają przedszkolakom”, czytała Pani Jagoda Drozdowska, radna Gminy Turośń Kościelna. Z okazji Dnia Babci i Dziadka Pani Jagoda wybrała książkę pt. ,,Tupcio Chrupcio z wizytą u dziadków”. Dzieci słuchając ciepłego głosu Pani Jagody chętnie podzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat konieczności posiadania dziadków.To przecież oni zawsze kochają swoje wnuki, nigdy się nie gniewają, zawsze starają się znaleźć czas i odpowiedź na trudne pytania swoich wnucząt. Dzieci opowiedziały, jak to one świętowały w przedszkolu ,,Dzień Babci i Dziadka”. Na zakończenie PROMYCZKI narysowały swoje własne ilustracje do książeczki.

W drodze powrotnej przedszkolaki rozmawiając ze sobą stwierdziły: ,, (…) ta Pani Jagoda, od rządzących, to pasuje nawet do pań z przedszkola, (…).

Eliza Kossakowska

 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

Zimno, mroźno, ale w serduszkach przedszkolaków gorąco, a powodem takiej atmosfery jest obchodzony w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka.

Mimo niskiej temperatury jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na twarzach wszystkich.

Tak też było w naszym przedszkolu 19 stycznia. W ten dzień licznie przybyli nasi najukochańszy dziadkowie . Najstarsza grupa przedszkolaków PROMYCZKI przedstawiła swój program artystyczny , w którym pokazała swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy reprezentowały swoje umiejętności. Dzieci dla swoich dziadków przygotowały upominki oraz wręczyły już wcześniej przygotowane zdjęcia z Mikołajem. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, każdy wnusio mógł posiedzieć na kolanach swojego dziadka lub babci, pokazać ulubione zabawki, czy pokazać prace plastyczne.

Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują
Zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia babci bluzkę pierze
Wnusio już podaje kapcie,
bardzo Kocha swoja babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!

Kochani!
Z okazji Dnia Babci i Dziadka
życzymy Wam wszystkiego o czym marzycie
i pragniemy Wam podziękować
za Wasz trud i ciężką pracę.

Eliza Kossakowska

 

Świąteczny czas”

Coroczną tradycją w Przedszkolu Samorządowym w Turośni Kościelnej jest przygotowywanie przez dzieci Jasełek. Już od kilku dni PROMYCZKI wspólnie z nauczycielem przygotowywali różnorodne stroje i dekoracje. Dzieci uczyły się wyznaczonych ról oraz tradycyjnych kolęd. Na jasełkowe spotkania zaproszono najbliższych członków rodzin naszych przedszkolaków i Panie: Dyrektor Ewę Chrabołowską i Wicedyrektor Beatę Szymoniuk. Piękne scenografie i kolorowe stroje sprawiły, że rodzice, zaproszeni goście z zainteresowaniem słuchali małych aktorów. Jasełkowa szopka miała tradycyjną obsadę. Była: Maryja, św. Józef, malutkie dzieciątko Jezus, anioł, trzej królowie i pastuszkowie. Szopka prezentowała się zdumiewająco, a występy przedszkolaków wywołały wzruszenie na twarzach zaproszonych gości. Zgodnie z tradycją, na koniec występów dzieci podzieliły się z najbliższymi białym opłatkiem i obdarowały rodziców własnoręcznie wykonanymi upominkami. Wystawione Jasełka, wprawiły wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój, o którym przez cały następny rok, będą nam przypominały pamiątkowo wykonane zdjęcia.

Eliza Kossakowska

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!!!

 

Przedszkolaki kochają Święta Bożego Narodzenia i wszystkie tradycje z nimi związane. PROMYCZKI, nawiązując do polskich obyczajów ze śpiewem na ustach i złotą gwiazdą w dłoni odwiedziły niektóre miejsca w Turośni Kościelnej z KOLĘDĄ!!! Nagrodą za występy przedszkolaków były drobne upominki i słodkości.

Eliza Kossakowska

 

Radni Gminy Turośń Kościelna czytają przedszkolakom

 

"Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy:

cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie."
Paulo Coelho

 

We wtorek 13 grudnia odbyło się w Gminnej Bibliotece, kolejne spotkanie czytelnicze dzieci z grupy PROMYCZKI, z jednym z członków Rady naszej gminy. Przedszkolakom czytał Pan Jarosław Bruszewski. Radny zdradził tajemnicę, że bajkę pt. ,,Pani Zima”, z tomu ,,Baśnie do poduszki” pomogła mu wybrać jego 7-letnia bratanica. Pozycja okazała się świetnym wyborem, gdyż przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem, wsłuchiwały się w głos lektora i potrafiły odpowiedzieć na jego pytania dotyczące utworu. Dzieci chętnie narysowały ilustracje do baśni, za które Pan J. Bruszewski, chojnie obdarował je słodkościami i owocami. Przedszkolakom towarzyszyła również Pani D. Jakim, nauczycielka z grupy ,,Chmurki”. Na zakończenie spotkania złożono sobie najlepsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Po powrocie z biblioteki, jedna z nauczycielek zapytała: ,,Kto, dzisiaj czytał wam bajkę w bibliotece?”

Dzieciaki patrząc zdziwionym wzrokiem odpowiedziały: ,,No, nie wie Pani!? Taki, fajny Pan z Gminy, zabrał książkę z domu i nam czytał i dał nam dużo cukierków…”

Eliza Kossakowska


Gimnazjaliści czytają przedszkolakom

W poniedziałek 7 grudnia ,,Promyczki” gościły u siebie Natalię Busłowską, uczennicę III klasy gimnazjum. Natalia przeczytała przedszkolakom kilka rozdziałów z książki pt. ,,Dasz radę Marcelko” M. Pałasza. Wszystkim bardzo się spodobał ciepły i spokojny głos Natalii, która wcieliła się w rolę małej, niepełnosprawnej dziewczynki. Przedszkolaki niechętnie wypuściły lektorkę, która musiała wracać do swoich zajęć szkolnych.

Eliza Kossakowska

,, Odkrycia każdego dziecka są jak kamienie kosztowne - najtrwalsze, najpewniejsze i najświetniejsze ze zdobyczy”

Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Dorośli rozbudzają w dzieciach pragnienie poznania świata. Jednym z najważniejszych ,,narzędzi” w osiągnięciu tego celu, jest KSIĄŻKA, czytana dzieciom już od najmłodszych lat. W środę 16 listopada, w ramach akcji: ,,Radni Gminy Turośń Kościelna czytają przedszkolakom”, z ,,Promyczkami” w Gminnej Bibliotece, spotkała się Pani Beata Dryl. Czytając bajkę pt. ,,Siedem kruków” oczarowała młodych słuchaczy ciepłym i serdecznym głosem. Sama będąc mamą, wykorzystała baśń do pokazania dzieciom, jak silna i bezwarunkowa jest miłość rodzicielska.

Pani Beata, za tak miłe przyjęcie przez ,,wymagających” słuchaczy, obdarowała dzieci owocami i słodkościami. Przedszkolaki podziękowały, laurką, całusami i własnoręcznie namalowanymi ilustracjami do opowiadania. Dzieci poprosiły o szybkie odwiedziny i ponowne spotkanie czytelnicze: ,,PANI MOŻE PRZYJŚĆ NAWET JUTRO DO NAS I POCZYTAĆ!!!”

Eliza Kossakowska

 

,,Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń.

One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka"

Maksym Gorki

Radni Gminy Turośń Kościelna czytają przedszkolakom.

W czwartek 27 października dzieci z grupy PROMYCZKI rozpoczęły cykl spotkań czytelniczych ,,Radni Gminy Turośń Kościelna czytają przedszkolakom”. O tym, jak ważną rolę w życiu każdego dziecka odgrywa książka wie każdy z nas. Pan Sławomir Kowalewicz, Przewodniczący Rady Gminy Turośń Kościelna, propozycję czytania przedszkolakom przyjął bez wahania. Gdy zadałam mu pytanie : Nie ma Pan tremy, czytać tak wymagającej publiczności? Z uśmiechem odparł, że sam ma dzieci i czytał im bajki przed snem, więc sprosta zadaniu. Dzieci jak zaczarowane słuchały bajki zatytułowanej ,,Dwanaście miesięcy”. Pan przewodniczący, jak przystało na fachowego lektora sprawdził swoich słuchaczy, zadając pytania dotyczące treści utworu. Poprosił o narysowanie ilustracji do przeczytanej bajki. Na zakończenie spotkania Pan Sławomir obdarował przedszkolaki słodyczami. Po powrocie do przedszkola, dzieci stwierdziły, że,,TEN PAN Z GMINY FAJNIE CZYTAŁ I MOŻE CZĘŚCIEJ PRZYCHODZIĆ DO BIBLIOTEKI”.

Eliza KossakowskaSałatka jarzynowa, tak smaczna jest i zdrowa.

W czwartek 20 października dzieci wraz ze swoimi rodzicami miały możliwość wspólnie bawić się w ,,mini kucharzy”, wykonując sałatkę i surówkę z warzyw. Pracę poprzedziły zajęcia utrwalające wiadomości o skarbach jesieni. Rodzice mieli możliwość czynnie w nich uczestniczyć, między innymi odgadywali za pomocą dotyku owoce, warzywa, skarby lasu itp. Można było się przekonać, jak silna jest pamięć wzrokowa, gdyż niektórym udawało się za pomocą dotyku określać kolory. Warsztaty kulinarne miały też za zadanie utrwalić w dzieciach nawyk zjadania warzyw i owoców w różnych postaciach.

Promyczki, pod fachową kontrolą dorosłych dzielnie poradziły sobie z deską do krojenia, nożem, tarką do jarzyn. Z wcześniejszych zajęć i obserwacji rodziców w domu, świetnie orientowały się w temacie bezpieczeństwa i higieny podczas pracy w kuchni. Wszyscy coś kroili, smarowali, tarli, a efekt był godny podziwu. Sałatka i surówka były bajecznie kolorowe, pachnące i zapraszały do jedzenia.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji i udział w zajęciach. Wasza obecność i wspólna zabawa zawsze sprawia dzieciom ogromną radość.

Eliza Kossakowska

 

Gimnazjaliści czytają przedszkolakom !

W poniedziałek 17 października ,,Promyczki” odwiedzili uczniowie z II a klasy gimnazjum. Karolina Czech i Krzysztof Stuk czytali przedszkolakom jedną z przygód Franklina. W tym tygodniu rozmawiamy o zaletach płynących z jedzenia warzyw. W nawiązaniu do tematyki tygodnia i przygody żółwia Franklina z brukselką, dzieci pytały gimnazjalistów jak to jest w szkole z jedzeniem warzyw i czy Karolina z Krzysiem lubią wszystkie warzywa? Gimnazjaliści ,,bohatersko” odpowiadali na pytania przedszkolaków, omawiając korzyści płynące ze zdrowego odżywiania się i magicznej siły warzyw. Dziękujemy za mile spędzony czas i czekamy na następnych uczniów chętnych do czytania przedszkolakom!!!

Eliza Kossakowska

 

Biblioteka wita ,,Promyczki” po wakacyjnej przerwie

29 września rozpoczęliśmy cykliczne spotkania w Gminnej Bibliotece w Turośni Kościelnej. Sezon na czytanie w bibliotece rozpoczęła Pani Alina Kowalczuk. Wrzesień, to miesiąc rozpoczęcia nowego roku przedszkolnego ale i szkolnego. Promyczki za rok rozpoczną naukę w klasie I. Pani Alina przeczytała przedszkolakom książeczkę pt. ,,Franklin idzie do szkoły”. Dzieci po wysłuchaniu przygód małego żółwia, stwierdziły, że pierwszy dzień szkoły sprawi im ogromną radość. Po rozmowie z Panią bibliotekarką przedszkolaki rysowały ( tak jak Franklin) to, co lubią robić najbardziej w czasie wolnym.

Następne spotkanie w bibliotece już w październiku.

Eliza Kossakowska

 

Gimnazjaliści przedszkolakom

Wszyscy wiemy, jak ważną rolę w życiu każdego dziecka i nastolatka odgrywa umiejętność obcowania z literaturą. Książka, najmłodszym pozwala rozwijać wyobraźnię, poznać zasady etyczne i moralne naszego życia codziennego. Młodzież poprzez czytanie doskonali w/w umiejętności, uczy się poprawnej pisowni, potrafi zauważyć potrzeby innych ludzi. W tym roku szkolnym w ramach propagowania czytelnictwa zaproponowaliśmy uczniom II klasy gimnazjum, aby w wolnych chwilach czytali przedszkolakom. Z zaciekawieniem przyjęli naszą propozycję. Serdecznie dziękuję Pani Grażynie Dryl, wychowawczyni kl.II A, za zachęcenie gimnazjalistów do współpracy z przedszkolem.

W poniedziałek 26 września książkę Mieczysławy Buczkówny pt. ,,Piotruś pierwszak” przedszkolakom z gr. ,,Promyczki” czytały Katarzyna Łuniewska i Wiktoria Ołdziej. Pozycja pokazuje przedszkolakom, że przekroczenie progu szkoły, oznacza nowy i ciekawy etap w ich życiu. Dzieci omówiły z uczennicami treść wysłuchanego rozdziału i stwierdziły, że ,,BYĆ PIERWSZAKIEM” to bardzo fajna sprawa!!!

Eliza Kossakowska

 


Pożegnanie lata

W środę 21 września dzieci i rodzice z grupy PROMYCZKI pożegnali lato i przywitali jesień przy wspólnym ognisku. W przygotowaniu spotkania bardzo pomogli rodzice przedszkolaków. Chłopcy byli zachwyceni możliwością rozegrania meczu piłki nożnej, na piaskowym boisku. Dziewczynki z chęcią bawiły się w ,,kucharki”. Gotowały piaskowe zupy, smażyły piaskowe kotlety, piekły szarlotki i torty. Nie zabrakło też kibiców tańczących na trybunach w rytm dyskotekowej muzyki. Po tak wyczerpujących zajęciach, głodne przedszkolaki ochoczo, pod czujnym okiem rodziców, zabrały się do pieczenia kiełbasek. Miłą niespodzianką była wizyta Pani Asi, która o mały włos nie została przewrócona przez tulące się do niej dzieci. Rodzice mieli możliwość poznać Panią Dominikę Jakim, nowego nauczyciela w naszym przedszkolu. Z ochotą bawiła się ona z dziećmi, których rodzice ze względu na godziny pracy dojechali do nas z niewielkim opóźnieniem. Wszyscy zgodnie zadeklarowali chęć by następne ognisko zorganizować zimą.

Pogoda uraczyła nas wszystkimi możliwymi zjawiskami atmosferycznymi: słońcem, wiatrem, ciemnymi burzowymi chmurami, tęczą i deszczem.

W imieniu swoim i dzieci dziękuję tym, którzy użyczyli nam miejsca na wspólną zabawę, zadbali o bezpieczeństwo, wystrugali kije do pieczenia kiełbasek i zadbali o prowiant.

Eliza Kossakowska

 

 

 

Witamy po wakacjach!!!

Wrzesień przywitał nas po wakacjach piękną, słoneczną pogodą. Pełni zapału powróciliśmy do przedszkola. Wszyscy stęskniliśmy się do Pani Alinki, naszej ukochanej królowej baśni i bajek. Całą grupą odwiedziliśmy bibliotekę, zasypując Panią Alinkę przżyciami z wakacji. Za tak ciekawe opowieści zostali wszyscy nagrodzeni balonami, które wszystkim sprawiły dużo frajdy. Po udanej wizycie korzystaliśmy z pięknej, letniej pogody …

Zapraszamy wszystkich do zaglądania na naszą stronę!!!

Eliza Kossakowska

 

Rok 2015 / 2016

,,Martynka …”

17 czerwca, po raz ostatni przed wakacjami, dzieci z grupy ,,Promyczki” odwiedziły bibliotekę gminną. Któż nie zna wesołej Martynki? Przedszkolakom jedną z wielu przygód dziewczynki przeczytała pani Katarzyna Rodziewicz, mama Tomka i Łukasza. Po zakończonej lekturze, dzieci musiały odpowiedzieć na pytania, które specjalnie przygotowała pani Kasia. Wszyscy zostali nagrodzeni cukierkami. Pani Alina również przygotowała na zakończenie roku szkolnego słodkie niespodzianki, oraz życzyła dzieciom udanych i bezpiecznych wakacji. Przedszkolaki już umówiły się na kolejne wizyty we wrześniu.

Eliza Kossakowska

Nie ma to jak dobra zabawa…

15 czerwca z powodu złej pogody nie mogliśmy pojechać na wycieczkę do agroturystycznego gospodarstwa. Deszcz nie pozwolił również na zabawę na świeżym powietrzu. Podsunęłyśmy dzieciom pomysł na zabawę w teatr.       „Promyczki” i „ Chmurki” podzieliły się na kilkuosobowe zespoły, wybrały bajki, a my dostarczyłyśmy rekwizyty i stroje. Wszystko odbyło się spontanicznie. Przedszkolaki musiały zmodyfikować fabułę znanych bajek. Był Czerwony Kapturek, Kot w butach, Jaś i Małgosia, roboty z planety X, wilki, …. Zabawa bardzo się podobała a wszystkie zespoły zostały na grodzone gromkimi brawami.

Eliza Kossakowska

W szkolnej bibliotece fajnie jest …

W piątek 3 czerwca odwiedziliśmy szkolną bibliotekę. Tam, dzieci z grupy ,,Promyczki”, kończące edukację przedszkolną miały możliwość zapoznać się z Panią Katarzyną Purta, szkolną bibliotekarką i już teraz zacząć szkolną przygodę z zaczarowanym światem książki. Pani Kasia podeszła do sprawy bardzo profesjonalnie. Oprowadziła dzieci po swoim królestwie, omówiła zalety pracy bibliotekarza, przypomniała o konieczności i sposobach dbania o książki.

Serca przyszłych uczniów zaskarbiła sobie poprzez przygotowanie kukiełek i wspólną z dziećmi inscenizację wiersza pt. ,,Na straganie” J. Brzechwy. Myślę, że od 1 września 2016r. pierwszoklasiści chętnie i często będą gośćmi szkolnej biblioteki.

JAK DZIEŃ DZIECKA ŚWIĘTOWAŁY PROMYCZKI

PROMYCZKI ten uroczysty dzień rozpoczęły od odebrania nagród za udział i wygraną w konkursie ,, Razem czytamy i odpowiadamy”. Następną atrakcją była wizyta w Gminnej Bibliotece, gdzie świętowaliśmy BAJKOWY DZIEŃ DZIECKA. Dzieciom bajkę pt. ,,Dzień Dziecka” napisaną przez Kazimierę Jezierską wybrała i czytała pani Alina Kowalczuk. Niespodzianką był przygotowany konkurs plastyczny, na najładniejszą ilustrację do bajeczki, poprzedzony wieloma pytaniami dotyczącymi lektury. Dzieci zaskoczyły panie tym, że zapamiętały wszystkie szczegóły przygód Wojtka i jego koleżanki Małgosi.

W jury zasiadły panie Monika Dzielnik i Katarzyna Klimczuk – Wlaźlak ze Stowarzyszenia NAREW. Wybór pierwszego miejsca był bardzo trudny, gdyż każda praca została wykonana starannie, a narysowane zwierzęta bogate w szczegóły. Zwycięzcą został Łukasz Rodziewicz. Pozostałe dzieci zajęły II miejsca. Wszyscy zostali obdarowani upominkami i słodkościami. To nie był koniec niespodzianek. W przedszkolu czekały na dzieci następne prezenty, rozdane przez rodziców. Patrząc na uśmiechnięte buzie przedszkolaków pomyślałam sobie ,,Szkoda, że Dzień Dziecka jest tylko raz w roku”

 

Eliza Kossakowska

,,W lesie nie ma rozbójników”

Podczas ostatniej wizyty ( 9 maja) w Gminnej Bibliotece, przedszkolakom czytała Pani Katarzyna Fabiszewska - logopeda. Zdziwiła dzieciaki wyciągając z torebki starą, szarą książkę. Powiedziała, że to ulubiona książka z dzieciństwa jej taty, jej, a także jej dzieci. Na pierwszy rzut oka dzieci chyba nie przejawiały ochoty słuchania bajki z ,,czegoś takiego”, ale …

,,W lesie nie ma rozbójników” A. Lindgren okazała się bajką dla wszystkich. Była księżniczka, rozbójnicy i rycerz. Lektorka czytała świetnie !!! Żadne z dzieci nie miało czasu nawet okiem mrugnąć, tak wciągnęła ich opowieść. Pani Kasia została nagrodzona gromkimi brawami, a dzieci z przyjemnością obejrzały pożółkłe stronice niepozornej książki z ubiegłego stulecia.

Eliza Kossakowska

Wszyscy czytają dzieciom

22 kwietnia przedszkolaki widząc wchodzącą do sali Panią Annę Strzymińską, były pewne, że odwiedziny dotyczą dbania o higienę jamy ustnej. Zdziwiły się, gdy P. Ania usiadła i zaczęła im czytać bajeczki, które przed zaśnięciem słuchały jej własne dzieciaki: ,,Franklin, mały chwalipięta” i ,,Franklin znajduje aparat”. Dzieci lubią postać żółwika. Przy niej potrafią dostrzec i rozwiązać wiele problemów z życia codziennego. ,,Promyczki” razem z zaproszonym gościem rysowały nowe ilustracje do książeczek. Wszystkie rysunki podarowały Pani Ani – swojej ,,Czarodziejce od ząbków”.Dzieci za swoje prace zostały nagrodzone lizakami – zdrowymi dla ząbków.

Eliza Kossakowska

Światowy Dzień Książki

Z okazji Światowego Dnia Książki, obchodzonego 23 kwietnia przedszkolaki odwiedziły jak co miesiąc Gminną Bibliotekę, gdzie zostały przywitane przez Panią Alinę i Panią Monikę Dzielnik, która jest pracownikiem Stowarzyszenia N.A.R.E.W.

Baśń ,,Przybycie wiosny” została wybrana z książki pt. ,,Moje ulubione bajki” autorstwa Irminy Żochowskiej i Marty Orzechowskiej. Tym razem po skończonej lekturze, P. Monika rozmawiała z przedszkolakami o wiosennych kwiatach i technice wicia wianków z żółtych mleczy. Dziewczynki były zachwycone, a chłopcy mogli się pochwalić znajomością nazw wiosennych roślin. Niespodzianką dla dzieci była wizyta w siedzibie Stowarzyszenia N.A.R.E.W. , która znajduje się nad pomieszczeniami biblioteki. ,,Promyczki” miały możliwość dowiedzenia się, czym zajmuje się i z kim pracuje P. Monika.

Eliza Kossakowska

,,O wichurze, chmurze i górze”

Rozpoczęła się wiosna a z nią prace porządkowe w ogródkach, na skwerach i w parkach. Wszyscy lubimy miło spędzać czas na łonie natury, ale czy każdy z nas dba o czyste środowisko?

22.03.2016r. „ Promyczki ” w Gminnej Bibliotece, miały okazję posłuchać opowiadania napisanego przez Panią B. Bieryło, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury poruszającego problem dbania o czystość środowiska. Pani Bożena, pisząc bajkę pt. ,,O wichurze, chmurze i górze” w sposób zrozumiały dla najmłodszych, ukazała konieczność dbania o najbliższe otoczenie. Promyczki w podziękowaniu za tak udany debiut literacki narysowały ilustracje do bajki.

Z okazji Wielkanocy przedszkolaki złożyły najserdeczniejsze życzenia udanych świąt Paniom: Alinie Kowalczuk i Bożenie Bieryło.

Eliza Kossakowska


Czytanie w Gminnej Bibliotece

PROMYCZKI uwielbiają słuchanie bajek. Ogromną frajdą są spotkania czytelnicze w Gminnej Bibliotece, jak i te odbywające się w sali. W lutym dzieci w świat bajek wprowadzały Panie B. Bołdak - pedagog szkolny i M.Hajduczenia, mama jednego z przedszkolaków. Przeczytane pozycje to: bajka terapeutyczna ,,Promyczek" i stara baśń rosyjska ,,Zaklęta żabka". Tak różnorodna tematyka czytanych opowiadań rozwija wyobraźnię dziecięcą, co świetnie widać na ilustracjach rysowanych do każdej przeczytanej bajki lub opowiadania.

Eliza Kossakowska


ZIMA W PEŁNI

Zima w pełni. Miło było wędrować po zaspach śnieżnych, do biblioteki i tam posłuchać przepięknych, starych bajek pt. ,,Dziadek Mróz" i ,,śnieżyczka i Różyczka" . Pani Ania Łochocka czytała wspaniale!!!
Przedszkolaki jak zaczarowane słuchały bajek, które przed wieloma laty czytały babcie, ich rodzicom. Krajobraz za oknem świetnie pasował do pozycji wybranych przez panią Alinę Kowalczuk, naszą nieocenioną ,,biblioteczną czarodziejkę".
Wracając do przedszkola słuchaliśmy świergotu wróbli i obserwowaliśmy sikorki, skubiące smaczną słoninkę.

 

     

 

 

Eliza Kossakowska

Gwiazda wigilijna

Święta już pukają do drzwi. W bibliotece przedszkolakom świąteczną baśń pt. ,,Gwiazda wigilijna" przeczytała Pani wicedyrektor Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej Beata Szymoniuk.
Było świątecznie i miło. Pani Beata ukazała dzieciom jak ważną rolę w naszym życiu pełni ,,WIGILIJNA GWIAZDA". 
Na zakończenie spotkania przedszkolaki złożyły paniom: lektorce i bibliotekarce świąteczne życzenia.

16 23 35 43 55

Eliza Kossakowska

 

 

SPOTKANIA CZYTELNICZE W BIBLIOTECE GMINNEJ

 

To już miesiąc minął od ostatniego, naszego spotkania czytelniczego w Gminnej Bibliotece, gdzie czeka na nas zawsze uśmiechnięta Pani Alinka. 


Tym razem dzieciom czytała Pani Ewa Potocka, która jest pracownikiem Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej. Wprowadziła ona dzieci w świat bajek, jednego z najlepszych bajkopisarzy świata Ch. Andersena.
Przedszkolaki jak zaczarowane słuchały baśni pt. ,,Królowa Śniegu". Uwieńczeniem spotkania było narysowanie przepięknych ilustracji, przedstawiających scenki z wysłuchanej bajki. 
Dzieci serdecznie podziękowały gościowi za mile spędzone chwile.

14 211 310 42 55 73 61

Eliza Kossakowska


 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

25.11.2015r. dzieci z grupy ,,Promyczki" razem z rodzicami świętowały DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.Było dużo śmiechu i zabawy podczas np. zlizywania miodu ze spodeczków, bez pomocy rąk. Rodzice z zasłoniętymi oczami rysowali misie pod dyktando swoich pociech. Wspólnie z pluszakami dzieci wykonały poranną gimnastykę, śpiewały i tańczyły. 
Podczas zbierania wykałaczek w rękawicach kuchennych, rodzice i przedszkolaki spróbowali chwytu ,,niedźwiedziej łapy". Wszyscy mogli zaprezentować swoje umiejętności plastyczne tworząc portrety misiów z różnej wielkości papierowych kółek. Nie obyło się też bez turnieju wiedzy o niedźwiedziach, żyjących na wolności. 
W trakcie spotkania wspominaliśmy wszystkie bajkowe misie, nie tylko te, które znają przedszkolaki, ale i te z dzieciństwa rodziców.Na koniec spotkania odśpiewaliśmy misiom 100 lat, dzieci obiecały szanować i kochać nie tylko pluszowe misie, ale i inne zabawki. 
Wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi medalami PRZYJACIEL PLUSZOWEGO MISIA.

111 26 37 46 55 63 71 81 91 101

Eliza Kossakowska


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

 

W piątek 30.10.2015r w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM starszaki  z grupy PROMYCZKI udały się na tradycyjne spotkania czytelnicze do Gminnej Biblioteki. W rolę lektora wcieliła się Pani dyrektor Ewa Chrabołowska.


 


ewa11


ewa21


ewa31


ewa41

Po zakończeniu czytania dzieci wspólnie z Panią Ewą rysowały ulubione postacie i scenki z przeczytanej książki Chatka Puchatka


ewa51


ewa61


ewa71


ewa81


ewa91

Wszystkie prace zostały nagrodzone słodkościami i całusami. Na zakończenie miłego przedpołudnia wszyscy udaliśmy się na spacer w poszukiwaniu oznak złotej jesieni.